Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Żydów Polskich: zobacz 15. odcinek "Pożaru w Burdelu"

MW
fot. Bartek Syta / Polskapresse
Premiera najnowszego odcinka "Pożaru w Burdelu" tym razem w Muzeum Historii Żydów Polskich. Reżyser deklaruje, że temat najbliższego spektaklu był najtrudniejszy, z jakim przyszło mu się w serii tych spektakli zmierzyć. "Inwazja dybuków" zostanie pokazana już w sobotę.

Muzeum Historii Żydów Polskich: zobacz 15. odcinek "Pożaru w Burdelu"

Co miesiąc w różnych lokalizacjach odgrywane są kolejne odcinki "Pożaru w Burdelu". Obecnie w Muzeum Historii Żydów Polskich trwają próby do 15. części pt.: "Inwazja dybuków". Tym razem widzowie dowiedzą się o Purim, żydowskim karnawale i przedwojennym życiu na Nalewkach. Reżyser, Michał Walczak mówi: - To chyba najtrudniejszy temat, z jakim się mierzymy. Ale takie wyzwania są inspirujące. Chcemy w kolejnych odcinkach stworzyć emocjonalną mapę Warszawy, pokazać bolesne miejsca, które wymagają rozmasowania. Dopiero tworzą się sposoby mówienia o historii, reagowania na te tematy.

Przeczytaj: "Obietnica" - zobacz zdjęcia z uroczystej premiery filmu

Ostatni do tej pory zaprezentowany był odcinek pt.: "Degeneracja albo śmierci Warszawy", który można było oglądać w Nowym Teatrze Krzysztofa Warlikowskiego na Mokotowie. Tymczasem aktorzy zagrają w auli Muzeum Historii Żydów Polskich. Miejsce o wiele bardziej sprzyja poważnej refleksji. A w tym odcinku podjęty zostanie nieco inny niż zwykle temat. W Muzeum bowiem wystąpią dybuki, duchy osób, których życie zostało przerwane. Dlatego też wcielają się w kogoś żyjącego. Wybór komentuje Maciej Lubieński: - "Polska jest krajem dybukicznym. Jeden polityk chce być nowym Dmowskim, inny Piłsudskim. Jesteśmy opętani przeszłością".

Obejrzyj także: Bogusław Linda reżyseruje w Ateneum [FOTO]

- Jesteśmy ogromnie zaszczyceni tym, że muzeum powierzyło nam rekonstrukcję cudownie odnalezionego hitu kina przedwojennego klasy B pt.: "Inwazja dybuków", który zachował się w strzępach - mówi Michał Walczak, reżyser i współautor scenariusza - Warszawa jest w tym kontekście miastem szczególnym. Z jednej stronie mamy wiele przerwanych, niedokończonych historii, niezagojonych ran, które domagają się jakiegoś rytuału. A z drugiej - wspieramy to. Podejmując temat historii polskich Żydów, stykając się z miejscem totalnego bólu, zawalczymy o rodzaj karnawału, ale siłą rzeczy to będzie inne przedstawienie niż dotychczasowe.

Zajrzyj tu: Balet "Romeo i Julia" do muzyki Siergiejewa Prokofjewa

W głównych rolach wystąpią m.in. Monika Babula, Lena Piękniewska, Agnieszka Przepiórska, Anna Smołowik, Tomasz Drabek, Andrzej Konopka, Mariusz Laskowski i Maciej Łubieński.
Premiera "Inwazji dybuków" w reżyserii Michała Walczaka 15 marca o godz. 20.30 w Muzeum Historii Żydów Polskich. Więcej szczegółowych informacji na stronie:

.

Czytaj też: Tydzień kina amerykańskiego w kinie Muranów

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto