MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na nową wystawę do Domu Mikołaja Kopernika

(gaz)
Wystawa „Mikołaj Kopernik w filatelistyce” jest trzecią odsłoną cyklu „Kopernikana ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu", którego celem jest prezentacja najcenniejszych i najciekawszych zabytków o tematyce kopernikowskiej. Ekspozycja ukazuje wybór najbardziej interesujących wizerunków astronoma ze zbioru filateliów, pochodzących z całego świata. Wystawa będzie czynna od 2 września do 25 października 2009 r. Na wystawie można będzie podziwiać piękne i egzotyczne wizerunki Mikołaja Kopernika zadziwiające swą różnorodnością.

Zaprezentowane będą między innymi pierwsze polskie znaczki z wizerunkiem Mikołaja Kopernika z serii „Kopernik i Konarski” z 1923 roku. Jest to wydanie okolicznościowe z okazji 450. rocznicy urodzin Kopernika i 150. rocznicy utworzenia Komisji Edukacyjnej. Prezentowany będzie także arkusz ozdobny 10 znaczków nr 0213 wydany przez władze Generalnej Guberni dla zajętych ziem polskich z okazji 400-lecia śmierci Kopernika w 1943 r. Na szczególna uwagę zasługuje karta pocztowa z fotografią dziedzińca Collegium Maius w Krakowie z pomnikiem Mikołaja Kopernika dłuta Cypriana Godebskiego, zawierająca znaczek nr 0213 oraz kasownik okolicznościowy. Ukazała się ona 24.V.1943 r. z okazji 400. rocznicy śmierci Kopernika. Z tego samego roku pochodzą znaczki wydane z okazji 400-lecia śmierci Kopernika przez pocztę w jenieckim obozie oficerskim w Woldenbergu. Dużą grupę stanowić będą znaczki wydane z okazji 500-lecia urodzin astronoma, zarówno z Polski jak i z całej Europy, obu Ameryk, Azji, Afryki i Australii. Ciekawostką będą filatelia z takich krajów jak: Polinezja Francuska, Benin, Komory, Gambia, Dżibuti, Liberia czy Wyspa św. Piotra i Michała. Ekspozycja jest okazją do zapoznania się z wyjątkowymi okazami tej „małej sztuki”.
Tematyka kopernikowska pojawiła się w filatelistyce w latach 20. XX wieku, wtedy po raz pierwszy został wydany znaczek z podobizną Mikołaja Kopernika. Jej rozkwit nastąpił w latach 1970-1973, kiedy filateliści z całego świata przygotowywali swoje zbiory do wystaw z okazji 500-lecia urodzin astronoma. Obchody te zyskały światową rangę dzięki UNESCO, które objęło nad nimi swój patronat. Muzeum Okręgowe wraz z toruńskimi filatelistami również przygotowało w 1970 roku wystawę „Tematyka kopernikowska w filatelistyce” w ramach wieczornicy dla uczczenia 497. rocznicy urodzin Kopernika. Dział Muzeum Okręgowego Dom Mikołaja Kopernika zgromadził pokaźny zbiór filateliów o tematyce kopernikowskiej. Zawiera on pojedyncze znaczki, bloki, FDC *, kasowniki okolicznościowe oraz karty pocztowe. Na treść zbioru składają się następujące tematy: szlak kopernikowski, epoka Kopernika, dzieje myśli kopernikowskiej, wizerunki Kopernika w sztuce oraz rocznice i imprezy kopernikowskie.

* FDC- First Day Cover-FDC (ang. First Day Cover) to koperta z naklejonym znaczkiem lub znaczkami pocztowymi ,ostemplowana (zazwyczaj stemplem okolicznościowym) w pierwszy dzień obiegu pocztowego znaczka.

Mikołaj Kopernik w filatelistyce
Wystawa czynna od 2 września do 25 października 2009 r.
Dom Mikołaja Kopernika (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu), ul. Kopernika 15/17

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto