MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Historia dzieje się na naszych oczach. Trybuna honorowa zniknęła spod PKiN. To tutaj organizowano pochody i marsze w Polsce Ludowej

Mateusz Łuba
Mateusz Łuba
Trybuna Honorowa zniknęła spod Pałacu Kultury i Nauki.
Trybuna Honorowa zniknęła spod Pałacu Kultury i Nauki. Krzysztof Jedynak
Trybuna honorowa na Placu Defilad zniknęła z mapy Warszawy, ale nie z historii. To stąd przemawiał I sekretarz KC PZPR i to tutaj organizowano pochody z okazji takich świąt, jak Święto Pracy czy Narodowe Święto Odrodzenia Polski. W jej miejsce powstanie Plac Centralny, który zostanie dostosowany do aktualnych potrzeb mieszkańców.

Przemawiał tutaj Władysław Gomułka

Plac Defilad jest jednym z najmłodszych spośród wielkich placów Warszawy. Powstał razem z budową Pałacu Kultury i Nauki w latach 50. XX wieku. To tutaj znajdowała się trybuna honorowa, z której do obywateli, przemawiały władze komunistyczne. Został stworzony pod kątem defilad i pochodów, organizowanych w okresie istnienia tzw. Polski Ludowej. W dniach 1 maja (Święto Pracy) i 22 lipca (Narodowe Święto Odrodzenia Polski) odbywały się tutaj uroczyste wydarzenia.

Na kartach historii zapisało się szczególnie przemówienie Władysława Gomułki z 24 października 1956 r., który kilka dni wcześniej został wybrany na I sekretarza KC PZPR. To symbolicznie od tego momentu zaczyna się powojenna "odwilż" z 1956 roku. Podczas wiecu ludności Warszawy, w którym uczestniczyło ok. 400 tys. osób, wygłosił z trybuny honorowej 40-minutowe przemówienie. Rozpoczął je słowami: „Towarzysze! Obywatele! Ludu pracujący stolicy!”, które przeszły później do kultury masowej.

Aktualnie to historyczne miejsce zniknęło z mapy Warszawy. Powstanie tutaj Plac Centralny, dostosowany do aktualnych potrzeb mieszkańców. Warto też dodać, że przez wiele lat można było tutaj zobaczyć zachowane godło PRL, czyli orła pozbawionego korony.

Trybuna Honorowa zniknęła spod Pałacu Kultury i Nauki.

Historia dzieje się na naszych oczach. Trybuna honorowa znik...

Plac Centralny w Warszawie. Co się zmieni?

Koncepcja przebudowy pl. Defilad na osi ul. Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce nacodzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych. Z ogromnej przestrzeni zostanie wykrojony bardziej kameralny plac, który wpłynie na atrakcyjność ścisłego centrum miasta.

Budowa realizowana jest przez firmę Balzola. Całkowity koszt inwestycji to 61 228 110,27 zł. Według wstępnych założeń, wykonawca miał 60 tygodni, czyli ok. 14 miesięcy na realizację inwestycji. Jednak ze względu na prace archeologiczne, prawdopodobnie dojdzie do opóźnień. Więcej o tym temacie możecie przeczytać tutaj.

Rozbiórka Placu Defilad była idealną okazją do zbadania tego, jak przed wojną wyglądały ulice tej części Warszawy. W wyniku wspomnianych badań archeologicznych, znaleziono tutaj sporo ciekawych rzeczy. Wśród nich są XIX- i XX-wieczne monety, flakoniki po perfumach i lekarstwach, kolekcja kolorowych guzików i szklanych pierścieni. Znajdowały się w piwnicach i pozostałościach kamienic sprzed II wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto