Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku otwarte. Co znajduje się w obiekcie za 250 mln zł?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Muzeum Piłsudskiego zostało uroczyście otwarte 14 sierpnia. Już kilka tygodni temu gotowy był główny budynek, w którego podziemiach znajdzie się wystawa stała. Początkowo otwarcie planowane było na czerwiec 2020 roku, jednak plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Otwarcie nowoczesnego muzeum wpisało się jednak w obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, co zapowiedział minister kultury Piotr Gliński. Czy do Sulejówka przyjeżdżać będą miłośnicy historii i II RP?

Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Muzeum poświęcone Józefowi Piłsudskiemu powstało w podwarszawskim Sulejówku. Wyremontowana została Willa Bzów, dawna adiutantka. Kilka tygodni temu gotowy był także zupełnie nowy budynek, w którym została instalowana jest wystawa stała. Jak przekazał nam Mateusz Gdowski, rzecznik firmy PORR, która była głównym wykonawcą prac, te dwa obiekty dostały już pozwolenie na użytkowanie. Prace budowlane pochłonęły 250 mln zł.

- Kompleks muzealno-edukacyjny został zaprojektowany tak, aby był nierozłącznie powiązany z domem rodzinnym Piłsudskiego, jego unikalną atmosferą, a także otaczającym go lasem i ogrodem. Z tego powodu – aby nie zdominować wielkością dworku – większa część kubatury nowego Muzeum zostanie ukryta pod ziemią, a część naziemna będzie wtopiona w zieleń – mówił poprzedni dyrektor muzeum, Krzysztof Jaraczewski. Wszystko to w parku o powierzchni czterech hektarów.

Zobacz jak wygląda Muzeum Józefa Piłsudskiego:

Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku otwarte. Co znajduje się w o...

Nowy budynek to dwie wysokie na dwanaście metrów, surowe sześcienne bryły. Poniżej powierzchni gruntu znalazły się aż cztery kondygnacje (nad ziemią trzy). Większość przestrzeni zajmie wystawa stała, którą konsorcjum WXCA, Ralph Appelbaum Associates i Platige Image podzieliło na sześć części.

- Pięć („Ziuk”, „Wiktor”, „Komendant”, „Naczelnik”, „Marszałek”) poświęconych zostanie poszczególnym etapom życia i działalności Józefa Piłsudskiego, tłumacząc jego wybory życiowe i polityczne, a szósta („Symbol”) odnosić się będzie do pamięci o nim, pozostawionego przez niego dziedzictwa, a także istniejących wokół jego postaci mitów i symboli – czytamy na stronie Muzeum Piłsudskiego. Placówka chce przekazywać wartości, którymi kierował się Marszałek, a także jego idee w kontekście dziejów Polski z przełomu XIX i XX wieku.

Pod ziemią, poza wystawą stałą, znajdzie się także strefa edukacyjna, magazyn zbiorów oraz pomieszczenia techniczne. Powyżej ma znaleźć się m. in. sala wielofunkcyjna, w której odbywać się będą wystawy czasowe, konferencje i debaty, strefa obsługi gości, restauracja oraz część biurowa. Cały budynek ma w sumie 22 tys. mkw. i został zaprojektowany przez pracownię PIG Architekci. Poza tym odnowiony został również park w którym znajduje się muzeum.

- Planujemy otwarcie na czerwiec przyszłego roku. Czekamy na informacje z ministerstwa oraz od wykonawców wystawy stałej. Termin jest uzależniony także od tego, czy uda się stworzyć wystawę na otwarcie, a bardzo byśmy tego chcieli - mówiła nam w październiku 2019 r. Agata Grochowicka z Muzeum Piłsudskiego.

Według szacunków muzeum odwiedzać będzie 100-180 tys. turystów rocznie. W przyszłości muzeum chce wyremontować także dwa zabytkowe budynki tzn. „Drewniak” oraz Dworek „Milusin”. - Muzeum oraz Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego prowadzą działania w celu pozyskania niezbędnego finansowania na ten cel - usłyszeliśmy.

ZOBACZ TEŻ: Muzeum Wojska Polskiego. Wiemy jak będzie wyglądać wystawa główna. Husaria na pierwszym planie

Muzeum Wojska Polskiego. Wiemy jak będzie wyglądać wystawa g...


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto