Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Powstania Warszawskiego jak Wikipedia

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
- Zależy nam na tym, by stworzyć prawdziwą encyklopedię powstańców warszawskich - mówi Anna Kotonowicz i dodaje, że każdy może być autorem powstańczych biogramów. Jak w Wikipedii.

- Ascetyczna, minimalistyczna, prostsza w obsłudze, ale bogatsza - tak nowy layout strony www.1944.pl ocenia Anna Kotonowicz, rzecznik instytucji. Co nowego pojawiło się na witrynie? Między innymi kalendarz imprez, rezerwacja on-line, wiadomości o Powstaniu Warszawskim dla uczniów, interaktywna mapa muzeum i eksponatów, bezpośrednie połączenie z profilami MPW na portalach społecznościowych i mikroblogach, takich jak Facebook, Twitter, Blip, YouTube i Flaker oraz powstańcze biogramy.

Właśnie próba stworzenia encyklopedii powstańczej przez rozwijanie biogramów żołnierzy Warszawy jest najważniejszą zmianą na stronie 1944.pl. Muzeum liczy, że w prace nad projektem zaangażują się bliscy świadków tamtych wydarzeń. - Mamy 40 tysięcy opracowanych nazwisk, a docelowo będzie 52 tys. Apelujemy do internautów w kraju i zagranicą, którzy mieli dziadków czy wójków, walczących w Powstaniu Warszawskim, by dodawali fakty i ciekawostki z życia tych osób - wyjaśnia Anna Kotonowicz.

Z czterdziestu tysięcy osób, które MPW ma w swojej bazie, zaledwie o kilkudziesięciu, np. Krzysztofie Kamilu Baczyńskim czy Witoldzie Mieczysławie Bartnickim, możemy przeczytać wyczerpujące informacje. Przy pozostałych nazwiskach widnieją w większości puste pola. Je mieliby uzupełniać internauci.

System działa jak Wikipedia. Każdy może wzbogacić istniejący już biogram lub dodać zupełnie nowy. Następnie informację zweryfikują pracownicy MPW. Po zatwierdzeniu, wiadomości dodane przez internautę pojawią się na stronie.

Rzecznik Muzuem podkreśla, że każdy trop zostanie dokładnie sprawdzony z dwóch powodów: aby nie przeoczyć cennych i unikatowych informacji, a także po to, by utrzymać walory edukacyjne biogramów i nie pozwolić ich zaśmiecić. Jednak osoby, które chcą po prostu podzielić się swoimi odczuciami czy osobistą refleksją, mają do dyspozycji kolejną nową funkcję - komentarze.

Nowy layout został wprowadzony 8 lutego. Koszt nowej strony wyniósł 65 tysięcy zł.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto