Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyka współczesna nie gryzie: posłuchaj i porozmawiaj o muzyce

Katarzyna Hułas
materiały prasowe
W sobotę, 3 września rozpocznie się nowy cykl spotkań edukacyjnych, zorganizowanych przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Raz w miesiącu w Lokalu Użytkowym przy ulicy Brzozowej 27/29, o godzinie 17, odbywać się będą spotkania ze sławnymi kompozytorami muzyki współczesnej. W wydarzeniu wezmą udział Krzysztof Knittel, Romuald Twardowski i Aleksander Kościów, którzy opowiedzą o muzyce współczesnej, jej tworzeniu i dalszym życiu. Należą oni do różnych generacji twórców, jak również każdy z nich posiada oryginalny styl. Nad przebiegiem, jako moderator, czuwać będzie kontrabasistka, Małgorzata Kołcz. Na spotkaniach będzie można posłuchać muzyki, zobaczyć fotografie i filmy.

Zobacz także: Nowojorski klezmer Frank London gościem festiwalu Warszawa Singera

Muzyka współczesna, w odróżnieniu od poprzednich okresów, charakteryzuje się wielką różnorodnością kierunków, nurtów i stylów. Cykl ten będzie okazją, aby dowiedzieć się od zaproszonych gości, jakich używają technik kompozytorskich, środków wyrazu, a także w jaki sposób komponują swoje utwory i co jest ich inspiracją. Będzie to także próba dowiedzenia się czym tak naprawdę jest muzyka współczesna, muzyką klasyczną, poważną czy awangardową?

- Będziemy starali się odpowiedzieć dlaczego wciąż tak mało słuchamy muzyki współczesnej, a także jak pokazać ludziom, że jest to muzyka niesamowita, a jednak bardzo przystępna - mówi Małgorzata Kołcz.

Podczas spotkania inaugurującego cykl, 3 września, gościem będzie Krzysztof Knittel. Zostaną poruszone tematy "Zagraj ze mną. Improwizacja jest rozmową. Czy da się wspólnie komponować?", "Zabawy z iPhonem. Instrument dęty, wstrząśnięty, mieszany, Niewidzialne struny harfy" oraz "Czarny prostokąt i cała muzyka świata". Kompozytor opowie o zastosowaniu najnowszych technologii w tworzeniu muzyki współczesnej, jak również pokaże możliwości wspólnego komponowania. Ciekawostką spotkania będzie zaprezentowanie harfy świetlnej, która po podłączeniu do prądu wyświetla słupy świetlne, na których można grać.

- Krzysztof Knittel jest świetnym przykładem kompozytora, który wykorzystuje wszystkie dostępne sprzęty do tworzenia muzyki. Także podczas spotkań możliwe będzie aktywne jej współtworzenie - dodaje Małgorzata Kołcz.

Muzyka polskich kompozytorów na festiwalu "Chopin i jego Europa"

Romuald Twardowski, będzie gościem drugiego spotkania, 1 października. Tematy:"Awangarda czy ariergarda. Jak nie dać się zwariować. Czy nowoczesność już była?", "Wschód czy zachód. Geografia dźwięku - geografia umysłu - geografia Polski" oraz "Wynalazki. Muzyczne szaleństwa, innowacje i odkrycia. Kto pierwszy, kto lepszy?". Ostatnim gościem cyklu, 5. listopada, będzie Aleksander Kościów, który odwoła się do takich tematów jak "Redefinicja. Pomieszanie stylów, pomieszanie pojęć, pomieszanie zmysłów?", "Gdzie żyją kompozytorzy? Walka o przetrwanie. Jak opodatkować wyobraźnię?" jak również "Jak mnie słyszysz? Przekaźniki sztuki: emocja, świadomość, kontakt".

Na wszystkie wydarzenia cyklu, wstęp wolny.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto