Na Bielanach powstał plac zabaw dla dzieci słabowidzących. Jest wyjątkowy w skali kraju. "Pierwszy tak zaawansowany technologicznie"

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Kolejny betonowy plac na Bielanach zlikwidowany. W jego miejsce powstał plac zabaw dla dzieci słabowidzących. Składa się z sześciu stref z zabawkami, a wejście do każdej jest sygnalizowane dźwiękowo. To właśnie sprawia, że bielański plac jest pierwszym w kraju tego typu obiektem tak zaawansowanym technologicznie. Szczegóły poniżej.

Stare i brzydkie płyty chodnikowe zmienione w miejsce przyjazne dzieciom

1 czerwca, w rejonie ulic Leśmiana i Pruszyńskiego, otwarto nowy plac zabaw przede wszystkim dla dzieci z dysfunkcjami wzroku, choć jest on do dyspozycji wszystkich najmłodszych. Nowy obiekt powstał między blokami. Wcześniej było tu ponad 700 m kw. betonowej powierzchni.

Uznaliśmy, że teren między ulicami Leśmiana i Pruszyńskiego jest idealny do tego, żeby wybudować na nim pierwszy tak technologicznie zaawansowany plac zabaw z myślą o dzieciach niewidomych i słabowidzących. Dlatego, że tuż obok mieści się przedszkole, do którego uczęszczają takie właśnie dzieci. Od razu widać, że bardzo im się tu podoba. Cieszymy się, że ten rejon wypiękniał, a najmłodsi zyskali tak wyjątkowe miejsce - podkreślił Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

Na Bielanach powstał plac zabaw dla dzieci słabowidzących. J...

Sześć stref

Plac dzieli się na sześć stref. Każda oznaczona jest innym kolorem:

  • różowa składa się ze zjeżdżalni, stolika do zabawy piaskiem i piaskownicy;
  • w strefie zielonej znajdują się huśtawki;
  • w strefie granatowej są karuzele;
  • strefy niebieska, żółta i czerwona to zabawki - odpowiednio edukacyjne, muzyczne i sensoryczne.

Do każdej prowadzą ścieżki z tzw. guzkami, czyli wypustkami pomocnymi w dotarciu do celu osobom niedowidzącym i niewidomym. Całość uzupełniają rabaty i donice z kwiatami. Zostały w nich posadzone rośliny zapachowe oraz ziołowe, pobudzające zmysły jak kocimiętka, pysznogłówka czy lawenda.

Jedyny taki plac w Polsce

Na placu widoczne są także słupki. Tworzą instalację akustyczną i za pomocną sygnałów informują o wejściu do każdej ze stref. Dzięki temu dzieci z dysfunkcjami wzroku wiedzą, że zbliżają się do zabawek i innych elementów obiektu, takich jak np. mapa tyflograficzna z opisami brajlowskimi. Jest to rozwiązanie innowacyjne - pod tym względem plac w rejonie ulic B. Leśmiana i K. Pruszyńskiego jest pierwszym tego typu w Polsce.

To znakomity obiekt, który długo będzie służył wszystkim dzieciom, a tym z dysfunkcjami wzroku w szczególności. Jest on dla nich niebywale ważny. Pozwala na rozwój zmysłów, w tym słuchu, a słuch jest zmysłem najbardziej potrzebnym w eksplorowaniu przestrzeni przez człowieka słabowidzącego lub niewidomego. Dlatego, że pozwala mu osadzić się w przestrzeni, ocenić odległość od dźwięku. To ma niebagatelne znaczenie w ruchu ulicznym - zaznaczył Zbigniew Jęczmyk, wieloletni nauczyciel orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się z białą laską osób niewidomych i słabowidzących.

Po zmroku plac oświetla pięć latarni z ledowymi oprawami. Dodatkowo w sąsiedztwie placu posadzono osiem kasztanowców czerwonych. Obiekt wyposażono również w monitoring. Koszt placu to prawie 2,5 mln zł.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie