Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Na kosę" i "zza parawanu". ZTM ostrzega przed złodziejami

mdaw
mdaw
Tramwaje i autobusy, szczególnie przed świętami, stają się polem ...
Tramwaje i autobusy, szczególnie przed świętami, stają się polem ... MM
Tramwaje i autobusy, szczególnie przed świętami, stają się polem działania wielu kieszonkowców. Policja wraz z ZTM, podpowiada jak "Nie dać się zrobić w jajo".

W pierwszych miesiącach tego roku - od 1 stycznia do 24 marca, na terenie Warszawy policjanci odnotowali 22 proc. spadek liczby kradzieży w środkach komunikacji miejskiej, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. O jedną trzecią spadła również liczba kradzieży w nocnych autobusach.

Zdaniem policji pasażerowie stali się bardziej ostrożni, jednak złodzieje nie „odpuszczają”. Jeden z warszawskich „doliniarzy” został w ciągu kilku ostatnich miesięcy zatrzymany „na gorącym uczynku” aż 15 razy.

Metody działania złodziei

Złodzieje kieszonkowi zazwyczaj działają w grupie. Zespoły złożone z kobiet działają przeważnie w sklepach, grupy męskie „łowią” w pojazdach komunikacji miejskiej i na dworcach kolejowych. Jak wynika z policyjnych analiz, najbardziej wprawieni złodzieje przy wyciąganiu przedmiotów z kieszeni okradanych posługują się m.in. żyletkami, drucikami i spinkami od włosów. Mniej doświadczeni działają „gołą” ręką.

W swojej "pracy" złodzieje stosują zazwyczaj kilka wyuczonych metod. Jedną z najbardziej popularnych jest tzw. sztuczny tłok. Sprawcy lekko popychają swoją ofiarę i aranżując wokół niej ścisk. Jeden ze złodziei sięga do kieszeni lub torby.

Kolejnym sposobem, przed którym ciężko się ochronić, jest działanie "na kosę". Złodzieje kradną przecinając kieszeń, torebkę lub siatkę. Z kolei "zza parawanu” polega na tym, że sprawca dla niepoznaki ma płaszcz przewieszony przez rękę osłaniając nim drugą dłoń, którą okrada pasażera.

Przestępcy nie zawsze działają po cichu... Czasem głośnie zachowanie ma celowo odwrócić uwagę pasażerów. Taką metodą jest "uwaga, złodziej”. Taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując obserwującym go sprawcom miejsce, gdzie go trzyma.

Kto jest kto?

Większość kradzieży przeprowadzona jest przez kilka osób. Każda z nich ma odrębne zadania. Według policji członkowie grup działają zgodnie z podziałem na role. Tzw. robotnik dokonuje kradzieży i zazwyczaj ma najwyższe kwalifikacje z całej grupy. "Tycer" obserwując typuje przyszłą ofiarę, powoduje sztuczny tłok, zasłania robotnika i jego rękę. "Świeca" prowadzi obserwację, rozpoznaje przebywających w rejonie kradzieży policjantów. "Konik" przyjmuje od robotnika skradzione przedmioty i odchodzi w bezpieczne miejsce.

O czym powinniśmy pamiętać?

- Dobrze zabezpiecz noszone przez siebie dokumenty i pieniądze
- Nie odstawiaj torebki na podłogę
- Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki
- Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem
- Zwracaj szczególną uwagę na osoby stojące tuż przy Tobie
- Nie noś portfela w tylniej kieszeni spodni
- Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu
- Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu lub tramwaju. Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć też uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane nie dokonają kradzieży

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto