Na łamigłówkach głów sobie nie połamali. Oto mistrzowie!

Janek
Janek
Drużyna „dwójki" (od lewej): Grzegorz Malinowski, Łukasz Świs, Paweł Kacała, odebrała puchar od Mariana Chylewskiego. nadesłane
Reprezentacja Gimnazjum nr 2 w kategorii drużynowej oraz Magdalena Wolska z Gimnazjum nr 5 zwyciężyły w turnieju szaradziarskim. W turnieju szkół podstawowych wygrała Matylda Bonikowska z „siódemki" oraz drużyna „szesnastki".

Uczniowie rozwiązywali logogryfy, krzyżówki, anagramy i inne łamigłówki. Najpierw podczas eliminacji szkolnych, a potem podczas miejskiego finału w Ognisku Pracy Pozaszkolnej.Jak poszło gimnazjalistom? W klasyfikacji indywidualnej uczniów zwyciężyła Magdalena Wolska z Gimnazjum nr 5 z dorobkiem 29 punktów. Tylko o jeden punkt mniej i miejsce drugie zdobyła Kinga Grablis (Gimnazjum nr 8). O kolejny punkt mniej i trzecie miejsce „wywalczył" Miłosz Kownacki (Gimnazjum nr 12).W finale drużynowym zmierzyło się 16 drużyn. Zwyciężyła reprezentacja Gimnazjum nr 2 w składzie: Paweł Kacała, Grzegorz Malinowski i Łukasz Świs. Ekipie tej zabrakło tylko jednego „oczka" do kompletu 106 punktów.Drugie miejsce zajęła drużyna reprezentująca Gimnazjum nr 12: Emilia Preuss, Jan Dudziński, Miłosz Kownacki (104 punkty). Na trzecim stopniu podium stanął zespół Gimnazjum nr 1 w składzie: Emilia Koss, Marta Paterska, Marcin Czyżykowski. Ta ekipa również zdobyła 104 punkty, ale przegrała na czas - rozwiązywała łamigłówki dłużej niż uczniowie „dwunastki".A jak wypadli uczniowie podstawówek?Indywidualnie wygrała Matylda Bonikowska ze Szkoły Podstawowej nr 2. Drugie miejsce zajęła Dominika Orgacka z SP 20. Obie uzyskały po 19 punktów, ale Matylda z zadaniami poradziła sobie szybciej. Trzecie miejsce zajął Maciej Kaszuba z SP 21, który za rozwiązanie zadań otrzymał tylko jeden punkt mniej niż dziewczyny.W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 16 w składzie: Amelia Uliszewska, Jakub Bociek, Łukasz Kalbarczyk z maksymalną ilością 78 punktów za zestaw.Taką samą liczbę punktów uzbierała drużyna Szkoły Podstawowej nr 3 w składzie: Nikodem Kręcki, Kamil Spychalski, Maciej Stachewicz. O miejscu na podium również zdecydował czas rozwiązania zadań.Trzecie miejsce zdobyli: Marcel Badakshi, Kacper Kozak, Jakub Więckowski ze Szkoły Podstawowej nr 16. Ich wynik to 77 punktów.- Uczestnicy turnieju rozwiązywali krzyżówki, logogryfy, anagramy, szyfrogramy, rebusy i inne łamigłówki. Ich tematyka nawiązywała do ekologii oraz ochrony przyrody. Jako przykład można podać układankę, w rozwiązaniu której powstawały nazwy kwiatów, krzyżówkę z końcowym rozwiązaniem „Energia słoneczna" oraz rebusy „Zielona szkoła", „Pomnik przyrody" - opowiada Marian Chylewski, organizator konkursu, instruktor szaradziarstwa w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu. To w tej placówce odbyły się oba turnieje.Zajęcia dla młodzieży, podczas których rozwiązywane są różne łamigłówki, odbywają się w OPP we wtorki, środy oraz czwartki w godz. 15-18.15. Udział jest bezpłatny. Placówka mieści się przy ul. Chełmińskiej 104 w Grudziądzu.