Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nabór do Collegium Invisibile

morteaz
morteaz
Collegium Invisibile, najstarsza w Polsce instytucja kształcąca studentów w systemie tutorialu, ogłosiła kolejny nabór na studia.

Tutorial to współpraca na zasadzie mistrz - uczeń. To oznacza, że każdy student samodzielnie określa swoją ścieżkę naukową i współpracuje z wybraną postacią polskiej nauki. Wśród opiekunów naukowych związanych z Collegium Invisibile obecnie lub w przeszłości, znajdują się między innymi: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Leszek Balcerowicz, prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz i prof. Ludwik Stomma.

- Tutorial był i jest dla mnie przygodą - mówi Ola Kremer, która dostała się do Collegium Invisibile wiosną 2007 roku. - Cały czas współpracuję z tą samą osobą i bardzo sobie cenię tę formę pracy naukowej, bo indywidualne konsultacje bardzo motywują do samodzielnych poszukiwań, a jednocześnie umożliwiają dyskusje i zadawanie wielu pytań profesorowi - dodaje.

 

Podobnego zdania jest Anna Sterczyńska z Collegium Invisibile. - Najważniejszą zaletą uczestnictwa w programie jest możliwość indywidualnego rozwoju pod kierunkiem wybitnego naukowca. Tutorial stanowi nie tylko alternatywę dla masowego kształcenia, ale także intelektualne wyzwanie i formę spotkania z prawdziwym autorytetem - mówi.

 

Okazuje się jednak, że niektórzy mają mieszane uczucia co do Collegium.

- Jest to na pewno pomocna instytucja, jeśli ktoś ma sprecyzowane plany kariery naukowej. Ja w toku studiów dowiedziałam się, że raczej typem naukowym nie jestem, a co za tym idzie - nie skorzystałam na studiach zbyt wiele. Traktuję ten rok jedynie jako kolejne doświadczenie w moim życiu. Niemniej jednak, bardzo dobrze że CI istnieje, że wprowadza różne programy, chociażby dla uczniów liceum - uważa Katarzyna Kudła, była studentka Collegium. - Bycie studentem CI daje możliwość swego rodzaju 'zaistnienia' w ośrodku naukowym innym niż macierzysty. Jest to bardzo ważne dla kogoś, kto zamierza się poświęcić badaniom naukowym - przyznaje Katarzyna.

Rekrutacja

O przyjęcie do Collegium Invisibile mogą ubiegać się studenci polskich uczelni, będący w momencie składania aplikacji na:

- II lub III roku studiów licencjackich

- II, III lub IV roku studiów magisterskich jednolitych

- I roku studiów magisterskich uzupełniających

Pierwszy etap rekrutacji polega na wypełnieniu formularza na stronie Collegium Invisibile oraz nadesłaniu pracy pisemnej o charakterze naukowym, o objętości maksymalnie 3500 słów.

Pracę należy wysłać w formacie doc. na adres e-mail: [email protected] oraz w postaci wydruku na adres:

Stowarzyszenie Naukowe Collegium Invisibile

skr. poczt. 43

00-365 Warszawa 37

Termin składania aplikacji upływa 15 lutego 2009.

Z osobami zakwalifikowanymi do drugiego etapu zostanie przeprowadzona rozmowa, mająca przede wszystkim sprawdzenie predyspozycji i motywacji do studiów w Collegium. Jest ona planowana na drugą połowę marca.

  • Nie mamy określonego limitu miejsc. W ostatnich dwóch latach proporcje były następujące: 47 zgłoszeń i 17 nowych studentów w 2007 r. oraz 112 aplikacji i 19 przyjętych w roku 2008. Każdego roku do Collegium przyjmujemy nieco inny odsetek kandydatów, wszystko zależy od liczby i jakości nadesłanych aplikacji - wyjaśnia Anna Sterczyńska.

Collegium Invisibile to nie tylko studia.



- Collegium to jednak coś więcej niż twórcze studia. Wyjazdy na obozy naukowe i realizacja projektów badawczych umożliwiają studentom kontakt z innymi młodymi ludźmi, którzy swoją przyszłość wiążą z nauką. Wspólne działanie bardzo integruje nasze środowisko - tłumaczy Sterczyńska.

 

Ponadto, Collegium prowadzi programy edukacyjne dla uzdolnionych licealistów: Pierwszy Tutor, Wioska Olimpijska i Szkoła Letnia. Udział w tych projektach oznacza dla licealistów wsparcie w ukierunkowaniu zainteresowań, rozwijaniu pasji badawczej i korygowaniu metod pracy, a dla studentów stanowi świetny trening umiejętności dydaktycznych - podkreśla przedstawicielka Collegium.

 

Studenci są nastawieni do takich projektów bardzo entuzjastycznie. - Prowadziłam autorskie zajęcia na Szkole Letniej CI w 2007 roku i na pierwszej Wiosce Olimpijskiej CI w 2008. Ponadto, uczestniczyłam w jej organizacji. Oba wyjazdy były dla mnie niesamowitą przygodą i pozwoliły mi wprost poczuć na czym polega idea "piramidy wiedzy", którą stara się budować CI. Piramida wiedzy to bezinteresowne dzielenie się pasjami naukowymi: naukowcy dzielą się z nami, studentami CI, a my z licealistami - mówi Ola Kremer.

Na uwagę zasługuje biblioteka mająca na celu gromadzenie książek trudno dostępnych lub niedostępnych w Polsce. Księgozbiór znajduje się obecnie w siedzibie Połączonych Bibliotek IFiS PAN, WFiS UW i PTF przy ul. Krakowskie Przedmieście 3 w Warszawie. Wszyscy zainteresowani mogą z niego korzystać w czytelni bez prawa kopiowania, prawo wypożyczania przysługuje wyłącznie studentom CI.

Więcej informacji znaduje się na stronie internetowejCollegium Invisibile


Zobacz również:
Uniwersytet Otwarty UW
Nagrody od Siemensa za 2008

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto