MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najciekawsze miejsca w powiecie otwockim na Mazowszu. Gdzie warto się wybrać? Lista miejscówek do odwiedzenia

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Powiat otwocki, Mazowsze. Ciekawe miejsca w powiecie otwockim. Piękne, spokojne, historyczne i idealne do odpoczynku miejscówki. Jak spędzić swój czas wolny m.in. w Otwocku, Celestynowie, Józefowie czy Karczewie? Propozycji jest mnóstwo. Historyczne świdermajery, szpital Zofiówka, piękne lasy, rzeka Świder i wiele więcej. Przedstawiamy najciekawsze i najpiękniejsze miejsca w powiecie otwockim. Szczegóły poniżej.

Spis treści

Powiat otwocki znajduje się tuż za progiem Warszawy. Obejmuje 135 wsi oraz trzy miasta: Otwock, Józefów, Karczew. W skład powiatu wchodzi osiem gmin: Celestynów, Józefów, Karczew, Kołbiel, Osieck, Otwock, Sobienie-Jeziory, Wiązowna.

Powiat otwocki wyróżnia się wysoką lesistością. Bogactwem tego terenu są rozległe bory, bezcenne przyrodniczo łąki i torfowiska oraz naturalne, dzikie koryta Wisły i Świdra. Co warto zobaczyć w powiecie otwockim? Oto najciekawsze, ale też nietypowe miejsca:

  • Świdermajery
  • Reaktor jądrowy
  • Szpital Zofiówka
  • Rzeka Świder
  • Ratusz w Otwocku
  • Żydowski cmentarz

Otwockie świdermajery

Przed wojną można było liczyć je w setkach. Zostało około dwustu. Drewniane wille, pensjonaty i sanatoria (budowane od przełomu XIX i XX w. do lat międzywojennych) z charakterystycznymi werandami i dekoracjami - świdermajery - znajdziemy w miejscowościach wzdłuż linii kolejowej Warszawa - Otwock.

Najwięcej jest ich właśnie w Otwocku, miejscowości leżącej około dwadzieścia parę kilometrów na południowy wschód od Warszawy. Niegdyś było to modne letnisko. Ale nie tylko. Ze względu na lecznicze właściwości mikroklimatu, w otwockim sanatorium leczono m.in. choroby płuc. Dzisiaj o miejscowości mówi się raczej, jako o "sypialni stolicy". Świdermajerami zachwycamy się jednak do dzisiaj.

Świdermajery były bardzo popularne przed wojną. W czasie okupacji i tuż po zakończeniu działań wojennych, do willowej okolicy przeniosło się wielu mieszkańców Warszawy. W drewnianych budynkach mieszkało wówczas po kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt osób. Do dzisiejszego dnia przetrwało dwieście z kilkuset budynków. Część spłonęła, część rozebrano. Część popada w ruinę. Na szczęście niektórymi z nich zajęli się prywatni właściciele.

- To wyjątkowa architektura. Niemal egzotyczna dla Mazowsza. Ornamentyka budynków mocno odbiega od tego, co znajdziemy w polskich czy nawet europejskich kurortach. Tworzyła je inteligencja warszawska. Ludzie ogromnej wiedzy, tolerancyjni, otwarci na świat - mówi nam opiekun otwockich zabytków, Wiktor Lach.

Otwockie Świdermajery
Szymon Starnawski

Reaktor jądrowy w Otwocku

Narodowe Centrum Badań Jądrowych znajduje się około pół godziny drogi od Warszawy, w Świerku - dawnej wsi, obecnie dzielnicy Otwocka. Schowany za drzewami kompleks budynków otoczony jest nie tylko wysokimi bramami, ale nawet drutami kolczastymi. Przypomina teren wojskowy i nic w tym dziwnego: NCBJ jest obiektem rządowym, a do tego naukowym, w którym znajduje się jedyny działający w Polsce reaktor jądrowy, co oznacza, że zabezpieczenia muszą być na najwyższym poziomie.

Zofiówka, czyli dawny szpital psychiatryczny w Otwocku

Zofiówka, czyli dawny szpital psychiatryczny w Otwocku pod Warszawą, uchodzi za jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w Polsce. W przeszłości był to jeden z najnowocześniejszych zakładów leczniczych w Europie, ale Zofiówka ma też za sobą ponurą wojenną przeszłość. Czy niespokojne dusze ofiar nazistów i tragicznie zmarłych pacjentów nadal przemierzają ruiny Zofiówki? Jakie mrożące krew w żyłach historie rozegrały się w murach dawnego szpitala psychiatrycznego w Otwocku? Tego dowiecie się w tym tekście.

Rzeka Świder

Warto zobaczyć przepiękną okolicę nad rzeką Świder, szczególnie w miejscu, gdzie rzeka łączy się z Wisłą. Nie ma tam takich tłumów jak np. na warszawskich Bulwarach Wiślanych, a jest pięknie. Znane w regionie są także otwockie lasy. Nie ważne, czy samochodem, rowerem czy piechotą - warto obrać je za kolejny kierunek podróży.

Warty uwagi jest także rezerwat „Wyspy Świderskie” utworzono w roku 1998, na ok. sześciokilometrowym odcinku Wisły, między wsią Kopyty a osiedlem Świdry Małe (część Józefowa). Jest jednym z trzech rezerwatów (od południa: „Łachy Brzeskie”, „Wyspy Świderskie” i „Wyspy Zawadowskie”) utworzonych w tym samym czasie dla ochrony Doliny Wisły powyżej Warszawy.

Ratusz w Otwocku

Będąc w Otwocku warto także zobaczyć ratusz z końca lat 20 XX w. czyli przebudowaną willę z XIX wieku przy ul. Armii Krajowej 5. Piękne jest dawne kasyno z lat 30. XX w. Obecnie Liceum Ogólnokształcące nr I im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Żydowski cmentarz

Przed wojną Otwock był tętniącym życiem miasteczkiem uzdrowiskowym z rozwiniętą społecznością żydowską, która chętnie odwiedzała nie tylko okoliczne sanatoria. Wielu mieszkających na Mazowszu Żydów znalazło miejsce ostatniego spoczynku na otwockiej nekropolii. Dziś, o trudnej historii cmentarza i tego, co działo się z nim po wojnie, wolimy nie pamiętać. Otwocki kirkut powstał na początku wieku XX. W przeciwieństwie do nekropolii w dzisiejszym Karczewie, potocznie określany był mianem otwockiego. Tu grzebano głównie, poza otwockimi żydami, zmarłych w pobliskich szpitalach i sanatoriach. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Cmentarz Żydowski w Otwocku
Łukasz Kowalski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto