Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największa złota moneta w Warszawie

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
100-kilogramowy milion dolarów kanadyjskich przybył do Warszawy. Do godz. 18.00 największą monetę z najczystszej próby złota można zobaczyć w Muzeum Narodowym. Wstęp wolny.

Przybyła do Polski zaledwie na kilka godzin - oczywiście ze względu na bezpieczeństwo i napięty grafik europejskiego tournée. Warszawa jest trzecim przystankiem tej wyjątkowej monety. Swoją podróż jeden milion dolarów kanadyjskich, którego wartość szacuje się obecnie na 2,5 mln euro, rozpoczął od norweskiego Oslo, następnie odwiedził szwedzki Sztokholm. Dziś od rana jest w Warszawie i już wieczorem wyjedzie w kierunku holenderskiego Zeist, gdzie zakończy swoją podróż po Europie.


Porównanie ze złotówką: 23 mm wobec 50 cm, 5 gramów wobec 100 kg

Kanadyjska mennica światowym liderem
Moneta, prezentowana dziś w Warszawie wykonana jest z czystego złota, popularnych wśród numizmatyków "pięciu dziewiątek", czyli próby 999,99/1000. Zaczęło się w 1982 roku - Kanadyjska Mennica Królewska była pierwszą na świecie, która podniosła próbę złota monet bulionowych (wybitych z metalu szlachetnego) do 999,9/1000, wprowadzając słynnego jednouncjowego Złotego Liścia Klonowego.

Pięć dziewiątek po raz pierwszy
25 lat później, czyli w 2007 roku, Kanadyjska Mennica Królewska po raz kolejny postanowiła pójść o krok do przodu i wyprzedzić pozostałych konkurentów, prezentując nową jednouncjową złotą monetę bulionową o próbie 999,99/1000 - Złoty Liść Klonowy (Gold Maple Leaf). W celu promocji wykonanego w najczystszym złocie Złotego Liścia Klonowego, Kanadyjska Mennica Królewska postanowiła wyprodukować jedną 100-kilogramową złotą monetę, która szybko stała się popularna i znaleźli się chętni do jej zakupu. Pierwsza sztuka została u producenta - w kanadyjskiej mennicy, pozostałe cztery wybite dodatkowo, nabyte przez prywatne instytucje, prezentowane są na całym świecie.

Na rewersie znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, a rewers przedstawia symbol Kanady, czyli liść klonowy. Wartość każdej sztuki szacowana jest obecnie na 2,5 miliona euro i ciągle rośnie. Jej średnica wynosi 50 cm, a grubość 3 cm, waży 100 kilogramów.

Jak powstała największa złota moneta na świecie?
Realizację projektu rozpoczęto od oryginalnego projektu graficznego, sprawdzonego dokładnie pod względem szczegółów i detali. Rozmiar monety wymuszał wykonanie wzoru bez najmniejszej skazy, która później mogłaby być widoczna na tak dużej powierzchni.

Grawerzy z Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej na podstawie projektu graficznego
z rysunku odręcznego na papierze stworzyli trójwymiarowy model, z którego powstał wzorcowy odlew gipsowy. Ten wzorzec został następnie wykorzystany do stworzenia specjalnej formy, w której odlano monetę.


Ambasador Kanady w Polsce Dawid Preston

100-kilogramowa złota moneta nie mogła być wybita, w ścisłym tego słowa znaczeniu, gdyż nigdzie nie ma odpowiedniego oprzyrządowania menniczego takiej wielkości. Dlatego też została ona odlana.

Stworzenie odpowiedniej formy wymagało od Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej dużych umiejętności inżynierskich i bardzo dużej precyzji przy jej wykonaniu. Forma została
tak zaprojektowana, aby wypełniając ją stopionym złotem uniknąć niepotrzebnych naprężeń oraz wyeliminować wszelkie niedoskonałości. Z jednej strony jej konstrukcja musiała być na tyle mocna, aby umożliwić wlanie 100 kg złota w temperaturze przeszło 1200 st. Celsjusza, a z drugiej na tyle delikatna, by można było z niej wyjąć monetę
bez jej uszkodzenia.


Adam Zieliński i Anna Kokiza ze Skarbnicy Narodowej

Po wyjęciu z formy, kiedy moneta zupełnie ostygła, usunięto niedoskonałości powstałe przy odlewaniu. Następnie ręcznie ją wykończono i oczyszczono oraz poddano dokładnej kontroli - została zważona, zmierzona i sprawdzona. Nawet kontury liścia klonowego przeszły dokładną kontrolę za pomocą przyrządów mikrometrycznych.

Po przejściu pomyślnie wszystkich testów, chcąc uzyskać najbardziej pożądane wykończenie, moneta przeszła kilka etapów ręcznego polerowania. Ostatnią fazą było specjalne zakrycie elementów, które nie miały zostać zmatowane oraz piaskowanie wyłącznie wybranych fragmentów. Dzięki temu uzyskano niezwykły efekt powierzchni matowych i błyszczących.

Prezentacja monety dla szerokiej publiczności:Muzeum Narodowe, Aleje Jerozolimskie 3
poniedziałek, 9 marca 2009
godz. 15.00 - 18.00
wstęp wolny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto