Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden z najpiękniejszych zabytków na Mazowszu. Podwarszawski pałac z XVII w. zachwyca. Idealne miejsce na wycieczkę

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Jeden z najpiękniejszych podwarszawskich zabytków. Zachwycający pałac z XVII wieku
Jeden z najpiękniejszych podwarszawskich zabytków. Zachwycający pałac z XVII wieku Szymon Starnawski
Na naszych łamach opisujemy losy wielu warszawskich i podwarszawskich zabytków. Niestety wiele z nich jest w opłakanym stanie. Tym przyjemniej popatrzeć na dobrze zachowany (choć także dotknięty zębem czasu) Pałac w Falentach. Dziś opowiemy nieco o jego historii i przepięknym położeniu.

Falenty znajdują się tuż za granicą Warszawy i mieszka w nich mniej więcej 1000 osób. Wieś wzmiankowana pierwszy raz w 1434 jako własność bogatej szlachty. Okolice były terenem łowieckim książąt mazowieckich. Według Wikipedii, Pałac w Falentach, opisywany jest jako wczesnobarokowy z z I połowy XVII wieku. Nieco bardziej dokładne informacje znajdują się z kolei w domenie zabytek.pl, gdzie możemy zobaczyć dokumentację zabytkowej nieruchomości.

Tak wygląda pałac pod Warszawą

Jeden z najpiękniejszych podwarszawskich zabytków. Zachwycający pałac z XVII wieku

Jeden z najpiękniejszych zabytków na Mazowszu. Podwarszawski...

Jeden z najpiękniejszych podwarszawskich zabytków. Zachwycający pałac z XVII wieku

Jeden z najpiękniejszych zabytków na Mazowszu. Podwarszawski...

Na jednym z dokumentów przy dacie powstania pałacu widzimy dwie daty

Jedna to okolice roku 1625, a oprócz tego druga połowa XIX wieku. W podpunkcie "Autorzy i data budowy i przebudowy" czytamy: zbudowany (zamazane) ok. 1620, odbudowany 1717. Przebudowany 1784 przez S.B (nieczytelne). Rozbudowany 1852-7 przez F.M. Lanciego i 2. p. XIX i XX [wieku - przyp. red.]. Prawdopodobnie uległ on zatem zniszczeniu (np. pożar lub zalanie - to tereny podmokłe) lub przebudowie.

Patrząc jednak na utrzymany kształt i wpływy barokowe, raczej musiał być remontowany lub odbudowany po jakiejś katastrofie. W dokumentacji odnajdziemy także wpisy dotyczące przełomu lat 30. i 40. XX wieku. W grudniu 1945 roku znajduje się adnotacja "spalony", a już cztery lata później "restaurowany". W 1967 roku stan bardzo dobry.

Zabytkowy zespół pałacowy

Gdy pojawiamy się na miejscu z naszym fotoreporterem budynek robi dobre wrażenie. Bardzo przyjemnego dworku, który nadal może być wykorzystywany chociaż widać też wybitą szybę, spróchniałe deski czy inne fragmenty zużycia. Tuż obok znajduje się rezerwat "Stawy Raszyńskie". Z jednej strony sprawia to, że pałac jest przepięknie położony i to idealne miejsce na wycieczkę rowerową. Z drugiej to teren podmokły i pewnie wkrótce będzie konieczne kolejne zabezpieczanie zabytku.

Oprócz samego pałacu w rejestrze zabytków mieści się kilka innych budowli, które mu towarzyszą. Wśród nich:

  • oficyna,
  • kordegarda,
  • brama główna,
  • park.

W dokumentacji z XX wieku widzimy też na liście oranżerię, a także więcej niż jedną bramę. Oprócz głównej (wjazdowej) neogotycką, a także wspomnianą kordegardę, czyli coś w rodzaju wartowni lub stróżówki. Jak widać cały zespół pałacowy nie ostał się do dzisiejszych czasów. Dziś mieści się tam Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, a więc kontynuacja dawnych instytucji umieszczanych tu już po II wojnie światowej.

Jakże zupełnie inna jest perspektywa spojrzenia na zadbany zabytek w rękach publicznych niż opisywany przez nas niedawno niszczejący "zamkowy" dom, nieopodal w Pruszkowie. Park wokół zabytku jest ogólnodostępny, oprócz stawów z kilkudziesięciu metrów widać także stare ceglane akwedukty. Jest miejsce przy przysiąść i odpocząć. W rejon dojedziemy autobusami linii: 706, 707, 711, 721, 728 (przystanki IMUZ 01 lub Puchały 02). Zachęcamy także do wycieczki rowerowej. Więcej naszych propozycji znajdziecie poniżej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto