Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Piękny staw tuż pod Warszawą. Klimatem nawiązuje do mazurskich jezior. W przeszłości było to pole bitwy

Redakcja Warszawa
Nasze Miasto Warszawa
Stawy Raszyńskie to magiczne miejsce, które swoim klimatem nawiązuje do mazurskich jezior. Ten wyjątkowy rezerwat przyrody zlokalizowany jest zaledwie 15 kilometrów od samej Warszawy i leży w powiecie pruszkowskim. Oaza dzikiego ptactwa jest idealnym miejscem na spacer wśród natury. Ciekawa jest historia tego terenu, który dawniej stanowił pole bitwy. Dzięki znajdującemu się tam pałacowi także wielbiciele architektury znajdą coś dla siebie.

Spis treści

Rezerwat przyrody Stawy Raszyńskie mieści się w gminie Raszyn w Falentach (powiat pruszkowski, województwo mazowieckie). Jest to rezerwat ornitologiczny z niezwykle bogatym ekosystemem, gdzie żyje wiele gatunków ptaków wodnych i błotnych.

Niewątpliwie jest to jedno z najciekawszych miejsc na wycieczkę o każdej porze roku w okolicach Warszawy. Na terenie o powierzchni 155,13 ha znajduje się kilkanaście stawów. Początkowo miejsce to liczyło 110 ha, jednak zostało powiększone w 2011 roku.

Rezerwat powołano do życia w 1978 roku Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

Piękny staw tuż pod Warszawą. Klimatem nawiązuje do mazurski...

Stawy Raszyńskie i pałac Opackich, który odwiedzali królowie

Pałac w stylu wczesnobarokowym wybudowany został przez Zygmunta Opackiego około roku 1620. W tamtych czasach miejsce to odwiedzali chętnie królowie i inne wpływowe osobistości dawnej Polski. Jednak gmach niedługo cieszył się swoją pierwotną formą. Już w czasie potopu szwedzkiego obiekt uległ zniszczeniu. Budowlę odnowił dopiero w 1717 roku Franciszek Jan Załuski.

Modernizacja pałacu nastąpiła natomiast w roku 1787, po nabyciu praw do posiadłości przez Piotra Teppera i jego adoptowanego siostrzeńca Piotra Fergussona Teppera. Wówczas na tereny dzisiejszych Stawów Raszyńskich wróciły ważne spotkania, a miejsce to odzyskało dawny blask. Ogółem pałac gościł m.in. króla Zygmunta III, Władysława IV, królową Ludwikę Marię Gonzaga oraz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Trzeba przyznać, że dzisiejszy budynek nie za wiele ma wspólnego z pierwszym pałacem Opackich. Elementy, które dotrwały do dziś to:

  • oficyna południowa
  • oranżeria – palmiarnia
  • brama neogotycka

Obecny pałac, znajdujący się w Falentach, jest w rękach Instytutu Techniczno-Przyrodniczego. Obiekt, także wewnątrz, jest udostępniany zwiedzającym.

Stawy Raszyńskie, szlaki i miejsca pamięci

Do zwiedzania udostępniony jest także na wyznaczonym szlaku rezerwat. Jego główną atrakcją są niewątpliwie stawy, które wokół porośnięte są wysokimi drzewami, trzcinami i krzewami. Nie bez powodu rejon ten nazywany jest "podwarszawskimi Mazurami". Odpoczniemy tu wśród natury od zgiełku miasta i tłumów, a widoki, które zapewnia rezerwat, są zdecydowanie niezapomniane. Dodatkowo jeśli lubimy śpiew ptaków – to miejsce jest idealne dla nas. Stawy Raszyńskie są ostoją blisko 100 gatunków ptaków, szczególnie nadwodnych.

W drugiej dekadzie XXI w. umiejscowione były tam trzy wieże widokowe w okolicach stawów: Falenckiego, Raszyńskiego i Parkowego Górnego.

Wokół licznych stawów są dostępne szlaki, na których możemy natknąć się na miejsca pamięci. Pomiędzy Stawem Raszyńskim a stawem Przepływowym znajduje się aż trzy takie punkty. Umiejscowiony jest tam głaz upamiętniający bitwę pod Raszynem oraz tablica Tchorka oddająca hołd rozstrzelanym w okolicy więźniów Pawiaka. Ponadto na trasie znajdziemy barokową statuę Boga Ojca.

Stawy Raszyńskie rozsławione zostały także przez historię. W okolicy w 1809 roku rozegrała się bowiem słynna bitwa pod Raszynem.

Stawy Raszyńskie z Warszawy. Jak dojechać?

Stawy Raszyńskie znajdują się pomiędzy podwarszawskimi miejscowościami – Raszynem a Jankami, po obu stronach al. Krakowskiej. Dojazd w to miejsce ze stolicy możliwy jest na kilka sposobów.

Jak to zrobić?

  • - własnym samochodem – trasa z centrum Warszawy zajmuje zaledwie około 15 km (jest dostępny parking niedaleko pałacu)
  • - Komunikacją miejską – w okolice Stawów Raszyńskich kursują autobusy linii: 706, 707, 711, 721, 728 (przystanki IMUZ 01 lub Puchały 02).
  • - rowerem

Jadąc komunikacją miejską musimy tylko pamiętać, ze jest to druga strefa biletowa.

Polecjaka Google News - Warszawa NaszeMiasto
od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto