Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największy skarb Watykanu w samym sercu Warszawy. Niezwykła wystawa "Kaplica Sykstyńska Dziedzictwo"

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Największy skarb Watykanu w samym sercu Warszawy.
Największy skarb Watykanu w samym sercu Warszawy. Polska Press Grupa
"Kaplica Sykstyńska Dziedzictwo" to wyjątkowa wystawa znajdująca się na błoniach stadionu PGE Narodowego w Warszawie. Dzięki nowoczesnej technologii, miłośnicy sztuki poczują się tu jak w miejscu papieskiego konklawe, a zarazem drugim najczęściej odwiedzanym obiekcie muzealnym na świecie. Na gości czekają trzy sale, za sprawą których przeniosą się w majestatyczny świat renesansu, poznając liczne ciekawostki i najsłynniejsze dzieła z tamtego okresu.

Kaplica Sykstyńska, położona w Pałacu Apostolskim na terenie Watykanu to jeden z głównych celów turystów, odwiedzających serce Półwyspu Apenińskiego. Nic dziwnego - jest to nie tylko miejsce modlitwy, ale przede wszystkim monumentalne dzieło, zawierające w sobie fascynujące detale, przepełnione duchowością i niepowtarzalnym geniuszem artystycznym.

Obiekt wzniesiony w latach 1475-1483, a więc za pontyfikatu Sykstusa IV, to miejsce, w którym historia, religia i sztuka łączą się w niesamowity sposób, inspirując odwiedzających do refleksji nad życiem, wiarą i ludzkim duchem.

Okazuje się, że aby przeżyć te niezwykłe, a zarazem niezapomniane emocje, wcale nie trzeba pokonywać blisko dwóch tysięcy kilometrów. Wszystko za sprawą wyjątkowej multimedialnej wystawy, dzięki której przeniesiemy się w majestatyczny świat renesansu.

od 16 lat

Kaplica Sykstyńska bez wyjazdu do Włoch

18 listopada 2023 roku, na błoniach stadionu PGE Narodowego w Warszawie, otwarto zapierającą dech w piersiach multimedialną wystawę "Kaplica Sykstyńska Dziedzictwo". Dzięki nowoczesnej technice, odwiedzający mogą poczuć się tu jak we wnętrzach największego skarbu Watykanu.

Na wystawie zostanie użyty najbardziej zaawansowany sprzęt audiowizualny na świecie - między innymi 39 projektorów laserowych najwyższej rozdzielczości. Zwiedzający będą mieć możliwość obejrzenia i przeżywania "spektaklu” wszystkimi zmysłami. Obejrzą film o Kaplicy Sykstyńskiej, przeczytają ciekawostki z nią związane, zobaczą repliki rzeźb Michała Anioła, jego najsłynniejszych dzieł, takich jak Dawid czy Pietà. Jako Wydawnictwo Manusctriptum jesteśmy niezwykle dumni z roli, jaką pełnimy w tak wyjątkowym projekcie - podkreślał przed otwarciem Bartłomiej Feluś, organizator wystawy, z Wydawnictwa Manuscriptum, oficyny wydawniczej, specjalizującej się w replikowaniu zwykle nieudostępnianych publicznie, najważniejszych woluminów.

Niezwykła wystawa umożliwia zapoznanie się z freskami znajdującymi się w kaplicy w sposób, jaki do tej pory nie był dostępny dla turystów. Po raz pierwszy można bowiem zobaczyć z bliska dzieła, z którymi bliższy kontakt w watykańskim obiekcie jest bardzo ograniczony. Warto podkreślić, że panuje tam całkowity zakaz fotografowania fresków. W Warszawie tego typu restrykcje nie obowiązują.

Chcemy, aby ta wystawa dawała solidną porcję wiedzy o jednym z najwybitniejszych dzieł w historii ludzkości, czyli o Kaplicy Sykstyńskiej stworzonej, m.in. przez Michała Anioła. To wszystko wyświetlone zostanie w ogromnych rozdzielczościach 8K na ekranie o szerokości prawie 20 metrów - mówią organizatorzy wystawy.

Wystawę przedpremierowo mieli okazję zobaczyć m.in. artyści, historycy sztuki, przedstawiciele świata kultury oraz prominenci kościelni. Obecny był między innymi artysta uznany międzynarodowo - Wojciech Siudmak, Mateusz Damięcki z żoną, Jaga Hupało czy Joanna Racewicz. Nie zabrakło także prominentów związanych z Kościołem, wśród których znalazł się kardynał Kazimierz Nycz.

W trakcie swojego długiego życia byłem w Kaplicy Sykstyńskiej wiele razy i podziwiałem splendor dzieł Michała Anioła oraz rozmach tej budowli. Nigdy jednak nie udało mi się zobaczyć tylu szczegółów, obcować z freskami w taki sposób, jak podczas tej wystawy. Nawet podczas Konklawe - powiedział Kazimierz Nycz.

W obu prapremierach łącznie wzięło udział ponad dwieście osób.

Największy skarb Watykanu w samym sercu Warszawy.

Największy skarb Watykanu w samym sercu Warszawy. Niezwykła ...

Niepowtarzalne emocje w trzech salach

Wystawa Multimedialna mieści się w dwóch klimatyzowanych pawilonach (plus pawilon poczekalnia) o całkowitej powierzchni liczącej prawie dwa tysiące metrów kwadratowych. Została ona podzielona na trzy sale. W każdej z nich na goście mogą liczyć na wyjątkowe doznania.

  • W pierwszej przeniesiemy się w świat renesansu i poznamy ciekawostki na temat artystów, którzy wówczas tworzyli. To właśnie ich dzieła z Michałem Aniołem na czele zdobią wnętrze Kaplicy. Zobaczymy tu z bliska m.in. reprodukcje rzeźb Dawida i Piety.
  • W drugiej poczujemy się jak w kinie, spoglądając na Kaplicę Sykstyńską z zupełnie odmienionej perspektywy. Zobaczymy detale fresków w niespotykanych zbliżeniach, zapoznamy się z mistrzami renesansu, którzy stworzyli niezwykłe dzieło sztuki, a także dowiemy się wielu cennych, nieznanych nam wcześniej faktów. Wszystko to wyświetlone w ogromnych rozdzielczościach na ekranie o szerokości aż 19 metrów.
  • Trzecia sala to miejsce absolutnie wyjątkowe. Dzięki najnowocześniejszym technologiom, znajdziemy się we wnętrzu Kaplicy Sykstyńskiej. Zapoznamy się z historią wielu detali, które się w niej znajdują. Warto podkreślić, że zostały one opisane przez najlepszych historyków sztuki, pracujących dla Muzeum Watykańskiego.

Dzięki niezwykłej sesji zdjęciowej wykonanej specjalnie dla Muzeum Watykańskiego, pokażemy to miejsce w sposób, w jaki nikt wcześniej tego nie zrobił - zapowiadają organizatorzy wystawy.

"Duchowa i estetyczna uczta"

Wystawa znajdująca się na terenie stadionu PGE Narodowego to multisensoryczne doświadczenie, które pozwala na zapoznanie się z historią wnętrz budynku, a także z innymi dziełami Michała Anioła. Po raz pierwszy w historii, Kaplica Sykstyńska jest więc przedstawiona w pełnej skali swojego rozmachu.

Po raz pierwszy w historii zobaczymy kaplicę odwzorowaną w swojej naturalnej wielkości. Dzięki temu zapoznamy się z dziełem, jakiego nigdy nie zobaczylibyśmy w samym Watykanie - z bliska. Dzięki wystawie będzie można chłonąć ogrom dzieł, podziwiać geniusz renesansowych twórców wszystkimi zmysłami, bo to jest clou samej wystawy. W opinii wielu osób, będzie to największe wydarzenie kulturalne w Polsce w tym wieku. To będzie prawdziwa uczta - duchowa i estetyczna - zapowiadał w listopadzie Bartłomiej Feluś.

Po zobaczeniu wystawy, warto odwiedzić tutejszy sklep, dzięki któremu będziemy mogli zabrać małą część Watykanu do domu. Wśród tutejszego asortymentu znajdziemy m.in. koszulki, artykuły papiernicze, notesy i plakaty oraz produkty z Muzeów Watykańskich.

Cennik i godziny otwarcia

Wystawa jest otwarta od 18 listopada 2023 do 11 lutego 2024, z wyjątkiem następujących dni:

  • 21 listopada
  • 24 grudnia
  • 25 grudnia

Bilety dostępne są na stronie eventim. Niezwykłe wnętrza można podziwiać w godzinach 9:00 - 21: 00 (ostatni wstęp godz. 19.30), z wyjątkiem 31 grudnia (09:00 - 16:30, ostatni wstęp o 15:00) oraz 1 stycznia (12:00 - 21:00, ostatni wstęp o 19:30). Czas zwiedzania wystawy to 90 minut.

Poniżej przedstawiamy ceny biletów: (ceny mogą się różnić w zależności od dnia tygodnia)

  • Normalny od 85 PLN
  • Ulgowy od 75 PLN
  • Szkolny od 65 PLN

Jedna grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 125 osób.

Wystawa zlokalizowana jest na błoniach stadionu PGE Narodowego przy al. Zielenieckiej w Warszawie (na wysokości bramy nr 11).

Szczegóły i wszelkie informacje na temat wystawy na stronie www.kaplica.art.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto