Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego dokonali wielkiego odkrycia. To może być przełom w leczeniu choroby Alzheimera

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Wielkie odkrycie zespołu z UW. To może być przełom w leczeniu popularnej choroby
Wielkie odkrycie zespołu z UW. To może być przełom w leczeniu popularnej choroby Wikimedia Commons / Panek
Zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej oraz Narodowego Instytutu Leków przeprowadził badania nowego związku organicznego, który ma duże szanse na polepszenie leczenia choroby Alzheimera. Wyniki przeprowadzonych badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Physical Chemistry Chemical Physics”.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego wraz z uczonymi z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej oraz Narodowego Instytutu Leków przeprowadzili badania nowego związku organicznego o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu choroby Alzheimera. Mowa o związku, który samodzielnie lub związany z nanometrowej wielkości cząstkami złota, może zostać wykorzystany do hamowania aktywności acetylocholinoesterazy.

Wspomniany enzym jest odpowiedzialny za hydrolizę acetylocholiny - neuroprzekaźnika, którego deficyt obserwowany jest u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Szansa na skuteczniejsze leczenie choroby Alzheimera

Nowy związek organiczny został otrzymany przez dr Annę Zawadzką z Wydziału Chemii UW, a następnie poddany wszechstronnym badaniom, począwszy od jego struktury krystalicznej, poprzez jego właściwości elektrochemiczne i optyczne, kończąc na badaniach biologicznych.

Badania prowadziliśmy w dość dużym, interdyscyplinarnym zespole. Potrzebni byli specjaliści z różnych dziedzin, od syntezy organicznej, przez nanotechnologię, po badania in vitro i in vivo na zwierzętach - mówi prof. Maciej Mazur z Wydziału Chemii UW.

Naukowcy wyjaśniają, że związek będący pochodną tetrahydroakrydyny oraz jego koniugat z nanocząstkami złota, wykazuje zdolność inhibicji acetylocholinesterazy około 5 tys. razy większą niż rywastygmina, lek powszechnie stosowany w terapii choroby Alzheimera. Może być więc zdecydowanie bardziej skuteczny, a jednocześnie mniej toksyczny.

Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Physical Chemistry Chemical Physics”.

Praca powstała we współpracy naukowców z Wydziału Chemii UW (Ilona Mojzych, Anna Zawadzka, Maciej Chotkowski, Maciej Mazur), Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN (Katarzyna Kaczyńska, Dominika Zając, Piotr Wojciechowski), Narodowego Instytutu Leków (Jan K. Maurin) oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (Katarzyna Wiktorska).

Jak wyjaśniają uczeni, choroba Alzheimera jest zaburzeniem neurodegeneracyjnym, które stanowi coraz większe obciążenie zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. Jest najczęstszą przyczyną otępienia objawiającego się dysfunkcjami poznawczymi, takimi jak upośledzenie pamięci, myślenia i uczenia się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto