Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe murale w Warszawie: Chopin w rozmiarze XXL

aga gorzkowska
aga gorzkowska
W piątek odsłonięcie kolejnych miejskich murali. Znany kompozytor będzie towarzyszył warszawiakom na dwóch 300-metrowych ścianach kamienic.

Rok Chopinowski w pełni. W Warszawie jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne inicjatywy, by przywrócić stolicy wielkiego kompozytora. Mamy już jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, Chopinowskie body dla dzieci, klawiaturę fortepianu w chodniku, specjalne plakaty, koncerty, graffiti i książki. W piątek kolejne wydarzenie - odsłonięte zostaną dwa gigantyczne chopinowskie murale, na które widok rozpościera się z dziedzińca Muzeum Fryderyka Chopina.

Nowa sztuka w rozmiarze XXL

- Wielkie malowanie około 300 metrów kwadratowych każdej ze ścian dwóch stuletnich kamienic przy ulicy Tamka rozpoczęło się 15 czerwca - mówi MM-ce Bartek Leśniewski, koordynator działań związanych z muralami.

Chodzi o dwa domy mieszkalne. Ściana pierwszego jest tuż obok sławnej złotej kaczki na tyłach Muzeum Fryderyka Chopina. Drugą ścianę domu, przy ulicy Konopczyńskiego, widać dobrze z Tamki i kładki nad ulicą. - Miejsca nie są przypadkowe. Są to punkty strategiczne związane z Chopinem - wyjaśnia Andrzej Mańkowski z Biura Promocji Miasta.

Najpierw nocami trwało przerzucanie szkicu z projektora na szare, obskurne ściany. - To już specyfika grafiki wielkoformatowej. Artyści poprawiali go sprayami - opowiada Aleksandra Łuczak z Good Looking Studio (studio angażuje się m.in. w projekty związane z kulturą niezależną, w tym w murale - red.). - Niektórzy artyści wolą jednak poprawiać obraz z projektora najpierw ołówkiem.

"Koncert muzyki się zawsze kończy, a mural pozostaje"

- Proces tworzenia murali trwał około roku - Zdradza MM-ce jeden z twórców Marcin Urbanek. Przemyślano nawet sprawę zabezpieczenia dzieł przed niepożądaną działalnością wandali. W przypadku muralu na kamienicy przy Konopczyńskiego ochrona jest w pewnym sensie naturalna - żeby zniszczyć dzieło, trzeba się najpierw dostać na niższy dach, a dostęp prowadzi tylko przez zamkniętą kratę. Mural w sąsiedztwie złotej kaczki został pomalowany specjalną ochronną powłoką.

Cała akcja odbywa się w ramach kampanii informacyjno-artystycznej "Fryderyk w Warszawie - 200 lat od Wielkiej Przeprowadzki". Akcję wyróżnia spośród innych wydarzeń mających miejsce w Roku Chopinowskim przede wszystkim nowatorskie podejście do sposobu mówienia o kompozytorze.

Murale to strzał w dziesiątkę

Andrzej Mańkowski z Biura Promocji Miasta wskazuje na dobre doświadczenia w przestrzeni miejskiej z innym muralem chopinowskim przy ul. Złotej: - To procentuje, jest komentowane. Murale się sprawdzają jako narzędzie promocji miasta. Pozwalają na kontynuowanie tradycji na współczesne sposoby - ma być swobodnie i zrozumiale.

Współautor i koordynator Marcin Urbanek wywodzi się ze środowisk komiksowych i najbardziej ceni sobie prezentację Chopina "bardziej na luzie", jak Fryderyk siedzący na kolanach George Sand.

- Chcieliśmy szczególnie w tej akcji podkreślić 200. rocznicę przeprowadzki Chopina do Warszawy, a o tym mało kto pamięta. Badania wskazują, że tylko 7 proc. Polaków kojarzy naszego sławnego kompozytora z Warszawą - mówi Mańkowski. - Przedsięwzięcie jest skierowane zwłaszcza do młodych osób (15-30 lat). Do niedawna właśnie ta grupa w większości była poza zasięgiem tzw. kultury wysokiej, nie zawsze atrakcyjnej. Pora to zmienić. Data odsłonięcia też nieprzypadkowo zbiega się z końcem roku szkolnego po to, by właśnie młodzi ludzie tutaj przybyli.

200 kg truskawek na przywitanie nowych murali

Odsłonięciu murali 25 czerwca towarzyszyć będą też m. in. warsztaty komiksu i projektowania badzików (przypinek). Wyświetlony zostanie też film "Fryderyk w Warszawie". W części muzycznej elektronika i hip hop zostaną połączone z elementami oryginalnej muzyki kompozytora. Wystąpią m. in. Grupa Elektro i DJ Deszczu Strugi. Odbędzie się też bitwa freestyle/beatbox, a słuchacze będą mogli wybrać zwycięzcę. Przewidziane są też nagrody dla publiczności. Początek piątkowego eventu o godz. 18.00, koniec o 22.00. Dla uczestników wydarzenia zostaną przygotowane koktajle z 200 kilogramów truskawek.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto