Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiedzamy Muzeum Fryderyka Chopina [zdjęcia]

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Zamknięte w barokowych murach, ale pełne interaktywnych rozwiązań wnętrze wciąga w świat Chopina zupełnie innego niż ten z lekcji muzyki.

Na początku zamiast biletu dostajemy kartę z chipem, którą przykładamy do multimedialnych komponentów. Uruchamiamy wówczas filmy, muzykę, wizualizacje, informacje zawarte na osi czasu. Teksty możemy zarówno odsłuchać, jak i przeczytać (także w powiększeniu dla niedowidzących). Wszystko ma być dostępne w sześciu wersjach językowych (obecnie działa tylko polska, ale muzeum nie jest jeszcze otwarte dla publiczności).

Podczas modernizacji wnętrza zachowano zabytkowe stiuki, posadzki, kamienne stropy, rzeźby i ścienne malowidła. Zgrabnie wpasowano w nie szkło i światło. W każdym pomieszczeniu są też dotykowe ekrany, słuchawki, eksponaty za szybą. Placówka dostarcza zwiedzającym nie tylko wiedzy o kompozytorze w wybranym zakresie (trzy do wyboru: dla dzieci, podstawowy, rozszerzony) ale wzbudza zainteresowanie muzyką klasyczną. Zachwycają jednoosobowe, intymne kabiny. Tu możemy zasiąść na kilka, a nawet kilkadziesiąt minut i przy wybranym poziomie głośności bez słuchawek słuchać utworów Chopina.

W muzeum możemy zobaczyć ostatni fortepian, na którym grał Chopin, jego zapiski, w których zachwyca się głosami aktorek teatralnych i przyjaciółek George Sand - kochanki kompozytora - także jej listy i wspomnienia, w których słyszymy o pogodzie, jaka towarzyszyła ich wakacjom, jak marudnym towarzyszem potrafił bywać Chopin, jak potrzebował bliskości George, gdy czuł się gorzej. Wśród przedmiotów, które przybliżają nam Fryderyka są grafiki Eugene Delacroix, który portretował Chopina i jego znajomych, wersja maski zdjętej po śmierci artysty, pukiel jego włosów, przechowywane przez rodzinę, nekrolog napisany przez Cypriana Kamila Norwida.

Oprócz sal wystawienniczych, urządzono kawiarnię i dopracowaną akustycznie salkę koncertową na kilkadziesiąt osób. Jest także specjalny kolorowy pokój dla dzieci. Równie multimedialny jak reszta obiektu i równie pełny Chopina - w wersji dla najmłodszych.

Zwiedzanie nie powinno jednak odbywać się w grupach. Po pierwsze dlatego, że opowieść o Chopinie wciąga i by wyciągnąć z niej (niekoniecznie z biografii) jak najwięcej, potrzebujemy się skupić. Po drugie - wielość interaktywnych i grających eksponatów doprowadza do męczącego hałasu. Nie trudno wyobrazić sobie, jak brzmią w niedużym pomieszczeniu puszczone jednocześnie dwa mazurki i trzy opowieści, co Chopin robił w wybranych latach. Jednak ogromne zainteresowanie muzeum może doprowadzić do tego, że zwiedzając placówkę po kilka osób, nasza kolej nastąpi dopiero za kilka lat. Zgłoszenia są już przyjmowane.


MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA W WARSZAWIE

Zamek Ostrogskich
ul. Okólnik 1, 00-368 Warszawa
tel.: +48 22 8265935
tel/fax: +48 22 228275473
e-mail: [email protected]

Godziny otwarcia:
Sezon letni: 12.00 - 21.00
Sezon zimowy: 12.00 - 20.00

Uwaga!
Od 1 marca 2010 Muzeum Fryderyka Chopina prezentowane jest grupom docelowym. Muzeum zostanie otwarte dla wszystkich zwiedzających 6 kwietnia 2010 roku.

Cennik
Sezon letni oznacza okres: 1 maja – 30 września
Sezon zimowy oznacza okres: 1 października – 30 kwietnia

Sezon Letni
Bilety normalne indywidualne 22 zł
Pakiet – jednorazowa wizyta w Wwie i ŻW (park i muzeum) 39 zł
Bilety ulgowe 13 zł
Pakiet – jednorazowa wizyta w Wwie i ŻW (park i muzeum) 23 zł
Bilety normalne grupowe 18 zł
Bilety ulgowe grupowe 11 zł
Bilety rodzinne 62 zł

Sezon Zimowy
Bilety normalne indywidualne: 2 zł
Pakiet – jednorazowa wizyta w Wwie i ŻW (park i muzeum) 34 zł
Bilety ulgowe 13 zł
Pakiet – jednorazowa wizyta w Wwie i ŻW (park i muzeum) 21 zł
Bilety normalne grupowe 18 zł
Bilety ulgowe grupowe 11 zł
Bilety rodzinne 62 zł

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto