Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe Pole Mokotowskie. Mieszkańcy tłumaczą, jak powinien wyglądać warszawski Central Park

Redakcja
Nowe Pole Mokotowskie. Mieszkańcy tłumaczą, jak powinien wyglądać warszawski Central Park
Nowe Pole Mokotowskie. Mieszkańcy tłumaczą, jak powinien wyglądać warszawski Central Park raport "Master Plan Pole Mokotowskie – Koncepcja Rozwoju"
Cisza, spokój, ale także miejsca dla rolkarzy i biegaczy. W trakcie konsultacji społecznych stworzono wizję Pola Mokotowskiego. Park zostanie powiększony. Warszawiacy proponują miejsce na piknik, sport plenerowy i ofertę kulturalną. Teraz czas na inwestycje miejskie.

Pisali, rysowali i dyskutowali przez sześć dni. W konsultacjach społecznych dotyczących przyszłości Pola Mokotowskiego uczestniczyło 330 osób. Tłumaczyli, jak warszawski Central Park powinien wyglądać w przyszłości.

„Wiele osób nie widzi potrzeby wprowadzania jakichkolwiek zmian na Polu Mokotowskim” - czytamy w raporcie podsumowującym dyskusje i dalej: „Ewentualne propozycje zmian dotyczyły poprawy komfortu, bezpieczeństwa użytkowania terenów, niewielkich remontów czy zadbania o małą architekturę.” Mieszkańcy stanowczo sprzeciwiają się dużym inwestycjom. Jeżeli zmiany, to takie które można w prosty sposób odwrócić.

Co proponują mieszkańcy?
Warszawski Central Park ma być przede wszystkim oazą spokoju i miejscem wypoczynku. Tutaj głosy są zgodne. Pole Mokotowskie zostanie w najbliższym czasie powiększone o tereny po Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania, więc przy okazji dyskutowano także o wyglądzie tego miejsca. „Zgodnie z oczekiwaniami uczestników warsztatów powinna być to przestrzeń dająca możliwość dowolnego wykorzystania, teren częściowo otwarty, gdzie można np. puszczać sterowane modele latające, latawce” - czytamy w raporcie.

Nie ma tam być głośnych imprez, co zresztą w dokumencie pojawia się wielokrotnie. Zamiast tworzyć muszę koncertową, mieszkańcy chcą przenieść wydarzenia na stadiony: Syrenki i Skry. Tam według nich powinny skupić się duże imprezy plenerowe. W pozostałej części parku miały znaleźć się polany, ścieżki spacerowe, siłownie plenerowe, place zabaw, ścieżki biegowe, a zimą trasa dla narciarzy i lodowisko. Sporo dyskutowano o miejscach dla psów. Zamiast wielkiego wybiegu, zaproponowano kilka mniejszych, wyznaczonych miejsc. Poza tym rozmawiano o strefie ciszy, z miejscem do czytania książek, estetycznych punktach gastronomicznych, które nie mogłyby być oblepiane reklamami oraz o pawilonie, który promowałby ekologiczny wypoczynek. Nie zabrakło także pomysłów na miejsca piknikowe, w tym strefy umożliwiające grillowanie.

„Master Plan Pole Mokotowskie – Koncepcja Rozwoju”, bo tak nazywa się dokument podsumowujący konsultacje powstał pod kierunkiem ośrodka Mediatorzy.pl i przy współpracy z pracownią projektową Mycielski Architecture & Urbanism. Propozycje mieszkańców kosztują 26 mln zł. Teraz kolej na rządzących, którzy obiecali, że efekt konsultacji będzie brany pod uwagę przy remoncie Pola Mokotowskiego.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto