Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od szesnastu lat ratują stary cmentarz w Bochni

Małgorzata Więcek-Cebula
Małgorzata Więcek-Cebula
Pomysł narodził się kilkanaście lat temu. W Domu Bochniaków, siedzibie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej spotkali się historycy, poloniści i prawnicy, a przede wszystkim mieszkańcy zakochani w pięknej, starej Bochni, jej urokliwych miejscach i zabytkach.

Razem zastanawiali się, co robić, by uratować popadający w coraz większą ruinę cmentarz. Wtedy ktoś zaproponował, by wzorem innych starych nekropolii zorganizować kwestę. Powołany wówczas Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego działa do dziś. W niedzielę jego przedstawiciele po raz kolejny poproszą o pomoc i finansowe wsparcie na ratowanie najstarszych i najbardziej zniszczonych pomników bocheńskiej nekropolii.

Będą kwestować przy wszystkich bramach wejściowych na cmentarz: od ulic Orackiej, Polnej i Karosek.
Podobnie jak w latach poprzednich do kwesty przyłączą się nauczyciele i uczniowie z I LO w Bochni. Organizatorzy zbiórki liczą na hojność mieszkańców i gości, którzy odwiedzają groby swoich bliskich. Od tego zależy bowiem ile pięknych i zniszczonych nagrobków uda się odnowić. Potrzeby są ogromne. Lista pomników, które trzeba ratować jest długa. Środki przeznaczone na renowację zawsze są niewystarczające.

Do tej pory komitet działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej sfinansował remont kilku dużych pomników oraz dziesiątki drobnych prac przy nagrobkach osób zasłużonych dla Bochni.

Z zebranych funduszy udało się między innymi ocalić pomnik Franciszka Pawłowskiego, legionisty, który zginął w 1915 roku. Na realizację tego zadania przeznaczono ponad cztery tysiące złotych - czyli wszystko, co udało się zgromadzić podczas zbiórki zorganizowanej w jednym roku. Odnowiony został grobowiec, w którym spoczywa ojciec i syn - dwóch bohaterów powstańczych: Romuald i Bolesław Żurowscy. Mogiła Żurowskich znajduje się w kwaterze VII A, pomiędzy kaplicą Sarnów a Domem Przedpogrzebowym.

Bocheński cmentarz to jedna z najpiękniejszych nekropolii w Polsce. Dwa lata temu minęła 220. rocznica jego założenia. Powstał z 1787 roku, w tym samym czasie co cmentarz Łyczakowski we Lwowie. Jest starszy o trzy lata od cmentarza na Powązkach w Warszawie i piętnaście od Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Do najstarszych i najpiękniejszych nagrobków, na które warto zwrócić uwagę, należy odrestaurowany pomnik Jana Kintzela, urzędnika bocheńskiego magistratu, który zmarł 19 października 1820 roku.
Warto obejrzeć też ciekawy pomnik Euzebiusza Puchnera, jednego z oficerów garnizonu oraz znajdujące się obok kamienne nagrobki przypominające niewielkie trumienki. To groby dzieci Ferdynanda Hoszarda - bocheńskiego lekarza, wielkiego społecznika. To on w 1862 roku śmiało zaproponował, by w bocheńskim magistracie używano języka polskiego. Sam Hoszard, którego imię nosi jedna z bocheńskich ulic, nie spoczywa na bocheńskim cmentarzu. Jeden z uczestników styczniowego powstania w 1863 roku leży na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Godny uwagi jest także pomnik Karola Serafińskiego, przyjaciela i szwagra Jana Matejki. Nagrobek zaprojektował sam wybitny malarz. Matejko dzięki namowom Serafińskiego, pełniącego funkcję marszałka powiatu, wystąpił w Bochni z propozycją budowy pomnika Kazimierza Wielkiego. Pomnik odsłonięto 29 maja 1871 roku na bocheńskim Rynku. Miasto podziękowało Serafińskiemu w wyjątkowy sposób. Jego nagrobek otoczono kamiennymi słupami i żeliwnymi łańcuchami, które podczas konserwacji pomnika Kazimierza Wielkiego wymieniono na inne.

Jan Flasza, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, ale także współautor książki "Cmentarze bocheńskie. Przewodnik historyczny" zwraca uwagę, że cmentarz w Bochni jest jednym z najstarszych poza kościelnych powstałych na ziemiach polskich. To cmentarz wspaniale usytuowany, z pięknym starodrzewem, który nadaje temu miejscu niepowtarzalny urok i atmosferę.
Warto odwiedzić to miejsce, nie tylko przy okazji Wszystkich Świętych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto