Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrycia na placu odbudowy Pałacu Saskiego. Spod ziemi wykopano unikatowe zabytki

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
T. Tołłoczko / Pałac Saski
Rozpoczęcie odbudowy Pałacu Saskiego przyniosło fascynujące odkrycia archeologiczne. Prace wystartowały od precyzyjnych badań saperskich, mających na celu zabezpieczenie obszaru przed niewybuchami z czasów wojny. Jednak już na samym początku okazało się, że to miejsce kryje wiele tajemnic sprzed dziesięcioleci. W pierwszych dniach prac saperskich znaleziono artefakty związane z historią militarną, takie jak łuski do karabinu typu Mauser czy fragmenty żołnierskich czapek. To tylko wstęp do fascynujących odkryć, które miały nadejść.

Co znaleziono na placu odbudowy Pałacu Saskiego? Spod ziemi wykopano fascynujące zabytki

3 lipca 2023 roku rozpoczęły się właściwe prace archeologiczne pod nadzorem wykwalifikowanych archeologów. Koparki rozpoczęły odsłanianie tajemnic dawnej siedziby resortu spraw zagranicznych. Każdy fragment badanego terenu był poddawany starannej analizie, a po usunięciu gruzu archeolodzy przystępowali do prac prowadzonych ręcznie. W ciągu najbliższego roku planowane jest eksplorowanie kolejnych warstw kulturowych na obszarze o powierzchni blisko 4,5 tysiąca metrów kwadratowych. Odkryte relikty pałacu oraz znalezione artefakty zostaną dokładnie zinwentaryzowane i poddane wstępnej konserwacji.

Jednak to, co najbardziej zapiera dech w piersiach, to seria odkryć, które zaskoczyły i oczarowały badaczy. Już w drugim tygodniu prac odkryto części baz kolumn, kamienną tablicę z rzymskimi cyframi, fragmenty zdobień elewacji oraz nisze popiersia, które ukrywały się pod ziemią przez prawie 80 lat.

Jednak prawdziwym skarbem okazało się znalezisko z 13 lipca br. - połowicznie zachowany pomnik z napisem "CHWAŁA" na cokole. Co ciekawe, podobna rzeźba, opatrzona taką samą inskrypcją, znajduje się w głównej alei Ogrodu Saskiego. Teraz badacze stanęli przed zadaniem, czy odkryta dolna część siostrzanego pomnika jest rokokowym oryginałem, czy też późniejszą rekonstrukcją. Wymaga to dokładnej analizy konserwatorskiej, która może odkryć wiele tajemnic dotyczących historii tych pomników.

T. Tołłoczko / Pałac Saski

Saperzy, podczas sprawdzania terenu, natknęli się także na kilka łusek nabojów do karabinu typu Mauser, które pochodziły z Państwowej Fabryki Amunicji w Skarżysku Kamiennej oraz Fabryki Norblina w Warszawie. Znaleziska te znajdowały się tuż pod powierzchnią trawy, co wskazuje na to, że historia wojenna miała miejsce tuż pod naszymi stopami. Oprócz tego, metalowy fragment orzełka, który najprawdopodobniej pochodzi z żołnierskiej czapki z czasów II wojny światowej, także został odnaleziony. To dowodzi, że to miejsce jest skarbnicą historii.

Odkrycia na terenie odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie to prawdziwy skarb dla historyków, archeologów i miłośników historii. Każdy znaleziony artefakt odsłania nowe fragmenty przeszłości i pozwala lepiej zrozumieć historię tego miejsca oraz samego miasta Warszawy. Te odkrycia są również dowodem na to, że przeszłość jest nadal obecna w naszym codziennym życiu i że każdy zakątek miasta może skrywać niezapomniane tajemnice.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto