Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie. Ruszył montaż zadaszenia nad odkopanymi fundamentami. Prace potrwają około 15 dni

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Ruszył kolejny etap prac
Ruszył kolejny etap prac Aleksy Witwicki
Trwa odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie. W poniedziałek ruszył kolejny etap prac, polegający na montowaniu zadaszenia nad odkopanymi fundamentami Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. Umowa na wykonanie zadania opiewająca na blisko 3 miliony złotych, została podpisana 7 grudnia 2023 roku. Roboty potrwają około 15 dni.

Spis treści

Ruszył montaż zadaszenia odkopanych fundamentów

W poniedziałek 12 lutego, rozpoczął się kolejny etap prac prowadzących do odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Na miejscu można zaobserwować kilku robotników, którzy za pomocą sporej wielkości żurawia ustawiają betonowe bloki, stanowiące podstawę przyszłego zadaszenia odkopanych fundamentów Pałacu Saskiego oraz Pałacu Brühla.

W poniższej galerii prezentujemy zdjęcia obrazujące aktualne prace na terenie budowy.

Ruszył kolejny etap prac

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie. Ruszył montaż zadaszen...

Trzy nieudane przetargi

Przypomnijmy, że procedury związane z zabezpieczeniem odkryć archeologicznych rozpoczęły się już w grudniu 2022 roku. Rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński podkreślił, że od tamtego czasu odbyły się aż trzy nieudane przetargi na wykonanie robót. W dwóch pierwszych postępowaniach przedstawiono zbyt drogie oferty, w kolejnym zaś zgłosiła się tylko jedna firma, która nie spełniła oczekiwanych wymogów.

Zwycięską ofertę udało się wyłonić pod koniec ubiegłego roku. Umowa z wykonawcą została podpisana 7 grudnia. Koszt przedsięwzięcia to blisko 3 miliony złotych.

Jak zapowiedział Sławomir Kuliński, prace nad montażem zadaszenia powinny potrwać około 15 dni.

Minister kultury za odbudową Pałacu Saskiego

Odbudowa Pałacu Saskiego, zniszczonego przez Niemców w dniach 27-29 grudnia 1944 roku, budzi skraje opinie wśród mieszkańców stolicy. Podczas gdy jedni uważają, że jest to symbol odrodzonej Polski i bezdyskusyjnie powinien odzyskać swój dawny blask, inni twierdzą, że obecnie w mieście powinny zostać zrealizowane znacznie pilniejsze i potrzebniejsze inwestycje.

O przyszłość inwestycji zapytano niedawno Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie na antenie "TOK FM" potwierdził, że odbudowa Pałacu Saskiego będzie kontynuowana.

Tak. Głosowałem w parlamencie za odbudową Pałacu Saskiego. Jestem do tego przekonany - przekazał szef resortu w audycji "TOK FM".

Minister podkreślił, że na placu Piłsudskiego "znajduje się jedyna rzecz, która - po tych wszystkich bojach politycznych - łączy Polaków". Bartłomiejowi Sienkiewiczowi chodziło o Grób Nieznanego Żołnierza, którego nazwał "ołtarzem ojczyzny".

Nie może być tak, że ołtarz ojczyzny z jednej strony ma hotel z kasynem, a z drugiej - biznesowe centrum. To nie jest otoczenie ołtarza ojczyzny. To jest ostatnia wielka rana powojenna Warszawy. Blizna, którą trzeba w jakiś sposób zaleczyć. Ta przestrzeń musi być zabudowana. Ołtarz ojczyzny musi być otoczony w sposób godny i wydaje mi się, że to moje przekonanie nie jest moim indywidualnym przekonaniem, tylko odruchem większości Polaków - przekazał minister na antenie "TOK FM".

Niezwykłe odkrycia na terenie budowy

Przypomnijmy, że rozpoczęcie prac archeologicznych na terenie budowy rozpoczęło się 4 lipca 2023 roku. To właśnie wtedy rozpoczęto usuwanie darni oraz płyt chodnikowych i przystąpiono do właściwych działań.

Od tamtego czasu, robotnicy dokonali wielu niezwykłych odkryć. Do najciekawszych znalezisk warto zaliczyć:

  • Kryształowy kałamarz z 20-lecia międzywojennego
  • Szklana (jasnozielone szkło) butelka po oleju lub alkoholu
  • Hełm polski wz. 31
  • Męski trzewik skórzany (okres okupacji)
  • Fragment balustrady (metal)
  • Pomarańczowy flakon na leki z wypukłym napisem Varsovie
  • Naboje oraz łuski wraz z szynami magazynowymi do mausera, polska produkcja (1939 r.) z fabryki prochu i amunicji w Skarżysku Kamiennej, łuski do naboi pochodzą ze Spółki Akcyjnej Fabryk Metalowych pod Firmą "Norblin" Bracia Buch i T. Werner

Do jednych z najbardziej spektakularnych odkryć z pewnością należy także tunel, biegnący w kierunku ulicy Wierzbowej. Znajduje się on na około czterech metrach głębokości. Jak podkreślał rzecznik spółki pałac Saski, nie ma go w żadnej ewidencji ani planach, posiadanych przez badaczy.

Kolejną zagadką jest kamień, na którym wyrzeźbiono imię i nazwisko: Jan Raróg.

Inwestycja za blisko 2,5 mld złotych

Odbudowa pałacu Saskiego, pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12 zakłada przywrócenie historycznych gmachów w formie z sierpnia 1939 roku. Miejsce, które przez niemal 400 lat tętniło życiem, ma powrócić na mapę Warszawy w 2030 roku.

Inwestycję zainaugurował w 2018 roku prezydent RP Andrzej Duda, podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczyste podpisanie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy pałacu Saskiego, pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie przez Prezydenta RP, miało miejsce 15 sierpnia 2021 r. Tego samego roku powołano spółkę celową odpowiedzialną za przedsięwzięcie.

W 2023 roku ogłoszono konkurs architektoniczny na projekt budynków zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego: pałacu Brühla, pałacu Saskiego i kamienic od strony ul. Królewskiej. Wzięło w nim udział jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów.

12 października ogłoszono, że zwycięzcą konkursu została firma WXCA sp. z o.o. Generalny wykonawca inwestycji zostanie z kolei wybrany w 2025 roku.

Szacunkowy koszt inwestycji to blisko 2,5 mld złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto