Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszustwo "na policjanta". 94-letnia mieszkanka Warszawy straciła 15 tysięcy złotych. Oszczędności wyrzuciła z balkonu

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
W Warszawie doszło do kolejnego oszustwa "na policjanta". Osoba podszywająca się pod mundurowego nakłoniła 94-letnią kobietę do wyrzucenia przez balkon swoich oszczędności. W wyniku działań fałszywego funkcjonariusza, kobieta straciła 15 tysięcy złotych. Policja przypomina, że przestępcy używają wszystkich metod, aby dorobić się kosztem innych. Służby apelują, aby w związku z wzmożonymi działaniami oszustów, zachować większą ostrożność, szczególnie podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi.

Funkcjonariusze z Żoliborza przyjęli zawiadomienie o oszustwie popełnionym na szkodę 94-letniej mieszkanki dzielnicy. Z ustaleń mundurowych wynika, że do kobiety zadzwoniła osoba podająca się za policjanta i poinformowała ją, że w okolicy grasuje szajka złodziei. Oszust polecił zapakować seniorce wszystkie wartościowe rzeczy, biżuterię oraz pieniądze i włożyć do reklamówki, a następnie wyrzucić przez balkon. Dodał, że jeśli tego nie zrobi, prawdopodobnie zostanie okradziona we własnym domu.

94-latka zapakowała pieniądze i kosztowności w reklamówkę i wyrzuciła przez balkon. Po wyrzuceniu reklamówki miała oczekiwać przy drzwiach wejściowych, aż rzekomy policjant zadzwoni domofonem. Po kilku minutach zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Pokrzywdzona poniosła stratę w wysokości około 15 000 zł - relacjonuje podinsp. Elwira Kozłowska z Komendy Rejonowej Policji Warszawa V.

Policja apeluje o ostrożność

Mundurowi przypominają w komunikacie, że przestępcy używają wszystkich dostępnych metod, aby poprzez oszustwo dorobić się kosztem innych.

Ich sposób działania jest przeważnie ten sam, głównie chodzi o wprowadzenie przyszłej ofiary w poczucie zagrożenia. Następnie wykorzystując element zaskoczenia i strachu przed utratą majątku życia, dają nadzieję na zapewnienie bezpieczeństwa, powołując się na Policję, co ma uwiarygodnić ich zamiary. Po wszystkim kontakt się urywa, a telefony z których dzwonią, są głuche - tłumaczy podinsp. Elwira Kozłowska.

Policjanci apelują m.in. o to by:

  • Zachować szczególną ostrożność podczas rozmów telefonicznych z wszystkimi osobami, które dzwonią do nas w sprawie naszych pieniędzy
  • Nigdy nie podawać przez telefon danych wrażliwych, a tym bardziej dotyczących rachunków bankowych, posiadanych pieniędzy lub kosztowności
  • Nie być łatwowiernym i nie ulegać presji chwili, czasami kilka minut zastanowienia jest niezbędne do podjęcia rozsądnej decyzji
  • Zamiast wierzyć telefonicznemu rozmówcy, udać się do swojego banku i przekazać tam otrzymaną informację

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto