Otwarto proekologiczne patio na dziedzińcu wolskiej szkoły. Kosztowało ponad milion złotych. ''To nie fanaberia, to potrzeba edukacyjna''

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Na dziedzińcu wolskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego zaczęło działać proekologiczne patio. Pod ziemią zamontowano zbiornik na deszczówkę, z którego automatyczny system zasilany energią słoneczną pobiera wodę, by podlewać rośliny. Wszystko zasilane jest energią słoneczną. Inwestycja kosztowała ponad milion złotych. Szczegóły poniżej.

Otwarto proekologiczne patio na Woli

Podziemny zbiornik na deszczówkę, z którego automatyczny system zasilany energią słoneczną pobiera wodę, by podlewać rośliny. Brzmi jak opis futurystycznego domu, a to funkcjonalności nowo oddanego dziedzińca wolskiej szkoły przy Księcia Janusza - informuje Urząd Dzielnicy Wola.

Gdy pada deszcz, spadająca na dach i dziedziniec woda zbierana jest systemem rur i zamiast trafić do kanalizacji, płynie pod ziemię, do zabudowanego tam zbiornika retencyjnego. Gdy on się wypełni, poprzez specjalny zawór przelewowy napełnia się oczko wodne, przy którym w pogodny dzień mogą usiąść uczniowie. Kiedy zaś ziemia, w której posadzono rośliny wyschnie, a zieleń wymagać będzie podlewania, automatyczny system nawadniania wykorzysta zebraną deszczówkę, pompując ją z użyciem energii pozyskanej ze słońca przez umieszczone na dachu panele fotowoltaiczne.

To nie jest opowieść o przyszłości, a opis funkcjonującego po remoncie patio w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego - mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca burmistrza Woli. Warta 1,125 miliona złotych inwestycja została zrealizowana w przerwie wakacyjnej, ze środków dzielnicy Wola i Biura Ochrony Środowiska. To nie tylko remont, będzie ona również służyć społeczności uczniowskiej.

Zobaczcie też:

Zielone przystanki w Warszawie. Pierwsza eko-wiata stanęła n...

- Przyszli technicy budownictwa, architektury krajobrazu oraz urządzeń i systemów energetyki będą mogli obserwować na żywo funkcjonowanie najnowocześniejszych rozwiązań w Warszawie - zaznacza Ireneusz Bąk, dyrektor szkoły. - Ustawienie paneli fotowoltaicznych na dziedzińcu pozwala uczniom podczas zajęć praktycznych sprawdzać i testować ich działanie. Podopieczni na dziedzińcu mogą spędzać czas wolny w przyjaznej atmosferze dzięki zieleni i urządzeniom rekreacyjnym, organizować szkolne wydarzenia czy po prostu uczestniczyć w lekcjach na świeżym powietrzu.

Zobaczcie też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

Realme C31 4/64GB Zielony

-

599,00 zł
Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna ESz.

"proekologiczne patio" ??? i tyle nienaturalnego kamienia??? Ciekawe jak długo młodzież się da na to nabrać? Gdzie jest POLSKA GRETA?

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie