MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Otwock. Miasto pod Warszawą to nie tylko Świdermajery

SA
Otwock. Miasto leżące zaledwie 23 km od Warszawy ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko drewnianą architekturę, czyli słynne Świdermajery. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami. Dalsza część artykułu poniżej.

Otwock, siedziba powiatu otwockiego. Wydawać by się mogło, że to jedynie "sypialnia Warszawy". Warto jednak wybrać się do miasta leżącego nad rzeką Świder choćby na krótką wycieczkę i wyrobić sobie własną opinię. Wszak od centrum Warszawy oddalone jest jedynie o około 23 km.

Otwock - części miasta

Otwock - tak jak w przypadku Warszawy - nie jest podzielony na dzielnice. Obowiązują jednak nazwy zwyczajowe:

  1. Jabłonna
  2. Kresy
  3. Mlądz
  4. Soplicowo
  5. Śródborów
  6. Śródmieście
  7. Świder Wschodni
  8. Świder Zachodni
  9. Świdry Wielkie
  10. Świerk
  11. Teklin
  12. Wólka Mlądzka
  13. Ługi

Otwock - historia w pigułce
Przed laty Otwock znany był jako miejscowość sanatoryjno-uzdrowiskowa. Rozsławił ją Michał Elwiro Andriolli, znany w tamtym czasie rysownik i malarz. Przybył do Otwocka w 1880 roku, gdzie zakupił od Zygmunta Kurtza ponad 200-hektarowy obszar ziemi. Wybudował w sumie kilkanaście domków, które wynajmował potem z powodzeniem w okresie letnim.

Status uzdrowiska nadał miastu karczewski lekarz, doktor Józef Marian Geisler. W 1893 r. utworzył on bowiem w Otwocku pierwsze w Polsce stałe sanatorium nizinne chorób płuc. Dopiero w 1967 miasto utraciło status uzdrowiska.

Przed 1939 rokiem większość mieszkańców Otwocka stanowili Żydzi. W listopadzie 1940 Niemcy utworzyli w mieście getto (drugie co do wielkości getto w dystrykcie warszawskim)dla "podludzi". Zostało ono zlikwidowane 19 sierpnia 1942 roku. Wówczas otwoccy Żydzi zostali wywiezieni, a następnie wymordowani w obozie zagłady w Treblince.

Czytaj też: Otwockie świdermajery. Drewniane perły podwarszawskiej architektury [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tragiczny los spotkał także niepełnosprawnych umysłowo osób narodowości żydowskiej, którzy przebywali w Zakładzie dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów „Zofiówka”. W sierpniu 1942 zamordowano tam 110 osób. Aż trudno w to uwierzyć, ale w czasie wojny liczba mieszkańców Otwocka spadła z 20 tys. do 12 tys.

Otwock - atrakcje

Otwock wciąż może pochwalić się willami w stylu Świdermajer zaprojektowanymi przez Michała Elwiro Andriollego. Niestety, z roku na rok jest ich coraz mniej. Niszczeją, inne są podpalane. Tym bardziej więc warto wybrać się na wycieczkę ich śladem.

Będąc w Otwocku warto także zobaczyć ratusz z końca lat 20 XX w. czyli przebudowaną willę z XIX wieku przy ul. Armii Krajowej 5. Piękne jest dawne kasyno z lat 30. XX w. Obecnie Liceum Ogólnokształcące nr I im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Nie może was też zabraknąć na Cmentarzu Żydowskim.

Koniecznie posiedźcie nad rzeką Świder, szczególnie w miejscu, gdzie rzeka łączy się z Wisłą. Nie ma tam takich tłumów jak np. na warszawskich bulwarach wiślanych, a jest pięknie. Znane w regionie są także otwockie lasy. Nie ważne, czy weźmiecie ze sobą rower czy przejdziecie je na piechotę warto obrać je za kolejny kierunek podróży.

Otwock - inne ważne informacje:
Prezydent Otwocka: Jarosław Margielski
Prawa miejskie Otwock otrzymał w 1916 roku.
Powierzchnia: 47,31 km²
Liczba ludności: 44 873
W Otwocku przebywali m.in. Józef Piłsudski oraz Władysław Reymont, gdzie pisał „Chłopów”.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto