Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Kultury zniknie za wieżowcami? Rada zatwierdziła plan zagospodarowania pl. Defilad

Rafał Babraj
Rafał Babraj
Wieżowce, dworzec rowerowy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej - plac Defilad może stać się wkrótce placem budowy. Rada zdecydowała o wyglądzie centrum.

Dyskusja była gorąca i trwała kilka godzin. Radni PiS krytykowali plan, zarzucali również, że uchwalany jest pod presją zbliżających się wyborów samorządowych. Ostatecznie 31 radnych było za uchwaleniem planu, przeciw zagłosowało 7, a 2 wstrzymało się od głosu.

W pewnym momencie Bartosz Dominiak, radny SDPL, złożył wniosek o przedyskutowanie wszystkich 240 poprawek zgłoszonych do planu. Zarządzono przerwę. Po wznowieniu obrad radny wycofał swój wniosek. W głosowaniu, które nastąpiło potem wstrzymał się od głosu.

- To był mój sprzeciw wobec traktowania Rady Warszawy jak maszynki do głosowania - powiedział w rozmowie z MM-ką Dominiak. - Plan uchwalany jest na kolanie, na ostatniej sesji tej kadencji, a uwagi zgłaszane przez mieszkańców nie są traktowane poważnie - dodał.

Zadowolenia nie krył natomiast wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. - Cieszę się, że przyjęliście państwo ten plan, ponad politycznymi podziałami - mówił. - Uruchomiliście wielki potencjał tego miejsca i bardzo możliwe, że w niedługim czasie będzie ono wyglądało zupełnie inaczej - dodał.

Jak będzie wyglądać plac Defilad?

Według nowego planu, od strony Emilii Plater mają powstać trzy wysokie budynki, z czego dwa, znajdujące się przy południowo-zachodnim narożniku placu mają być wyższe niż Pałac Kultury (planowana wysokość to 233 i 245 metrów). Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, zabudowa wysokościowa ma przełamać dominację budynku PKiN w panoramie miasta.

Wzdłuż Alej Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej zabudowa ma nawiązywać wysokością do istniejących budynków tworzących przeciwległe pierzeje. Kolejne dwie wysokie budowle mają stanąć w drugiej linii zabudowy Alej Jerozolimskich, nieco bliżej Pałacu Kultury (jedna z nich ma mieć do 140, a druga do 90 metrów). W północno-wschodnim narożniku placu Defilad powstać ma Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a przy ul. Marszałkowskiej stanie symetryczny do niego budynek. Wówczas przed wejściem do PKiN powstanie nowy miejski plac.

Zgodnie z planem, zachowany zostanie Park Świętokrzyski, w którym znajdzie się budynek ogrodu zimowego oraz dworzec rowerowy.

Według wyliczeń Ratusza całość inwestycji może kosztować nawet 550 mln złotych.

Druk zawierający uzasadnienie do uchwały znajduje się tutaj.



Zobacz również:
Pięć drapaczy chmur ma stanąć na pl. Defilad
Konsultacje planu placu Defilad nie do końca społeczne
Hala KDT powoli znika
Kerez na czas, ale do poprawki

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto