Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Kazimierzowski to malowniczy i zarazem mało znany zakątek Warszawy. Znajdziemy go na szczycie skarpy

Redakcja
Zarząd Zieleni m. st. Warszawy
Park Kazimierzowski to nieduży, ale malowniczo położony park na Skarpie Warszawskiej. Znajduje się w nim oryginalna lampa z półką na książki, który przyciąga m.in. studentów pobliskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Wielbiciele kwiatów mogą podziwiać kwitnącą tu wyjątkową odmianę tulipanów o mocnym zapachu czy wielobarwną łąkę kwietną. Szczegóły poniżej.

Park Kazimierzowski leży malowniczo na stromej Skarpie Warszawskiej. Rozciąga się między murem okalającym teren Uniwersytetu Warszawskiego i Kościołem Wizytek a ulicami: Oboźną, Browarną i Karową. Zgodnie z informacjami od Zarządu Zieleni, skarpa osiąga w tym miejscu najwyższą w Warszawie wysokość względną (25 metrów). Teren Parku Kazimierzowski został wpisany do rejestru zabytków w 1984 r. W obecnej postaci utworzono ten park w latach 60. XX w., ale teren o charakterze ogrodu funkcjonował w tym miejscu już w latach 1636-1641.

- Był to wówczas jeden z najświetniejszych ogrodów warszawskich, wyposażony w groty, fontanny, altany i rzeźby - tłumaczy Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. - W 1809 r. powstała Szkoła Lekarska i wówczas założono tu ogród botaniczny. Następnie teren znalazł się w rękach Uniwersytetu Warszawskiego, wówczas ogród na skarpie był starannie utrzymywany. W latach międzywojennych prowadzono tu ogród farmakognostyczny Wydziału Lekarskiego UW.

Park Kazimierzowski to malowniczy i zarazem mało znany zakąt...

Półka na książki i inne atrakcje w parku

Dzięki mieszkańcom zgłaszającym pomysły w ramach Budżetu Partycypacyjnego w 2016 r. powstało miejsce z półkolistymi „ławkami obywatelskimi”, stojakami rowerowymi i dużą lampą będącą w założeniu jednocześnie półką na książki do wymiany. Jak podaje ZZW, abażur lampy naprawiony został w zeszłym roku. Po zwiedzeniu parku warto pójść ścieżką w górę i 300 m ulicą Karową, by dojść do skweru ks. Twardowskiego z rzeźbą poety. Stąd widać również dobrze panoramę ul. Krakowskie Przedmieście. Ponadto, na terenie parku, od ulicy Karowej znajduje się plac zabaw z kameralnym ogródkiem bylinowym, gdzie rośnie na przykład rabarbar.

Morze pastelowych kwiatów

- W 2020 r. posadziliśmy tu tulipany pełne "Creme Upstar", które w maju tego roku stały się główną ozdobą parku. Odmiana ta charakteryzuje się pełnymi kwiatami w kolorze kremowym oraz pudrowo-żółtym z różowymi zabarwieniami – całość rabaty dosłownie zamienia się w morze pastelowych kwiatów. Co ciekawe, jest to jedna z nielicznych odmian tulipanów, która wydziela zapach - wyjaśnia warszawski Zarząd Zieleni.
Spacerując po parku warto także zwrócić uwagę na łąkę kwietną, wzdłuż ulicy Browarnej. W ciągu roku jest dwukrotnie koszona. Wiosną i latem przyciąga zapachem – rosną tu m.in. chabry, krwawniki, złocienie, wyka ptasia czy jaskry.

Pomnik pamięci nauczycieli

Na terenie parku znajduje się pomnik upamiętniający nauczycieli Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, powstałej w 1939 r., a przede wszystkim wszystkich tych, którzy zginęli z rąk okupanta prowadząc tajne komplety.
- Szacuje się, że była to liczba około 10 tys. nauczycieli. Monument wykonany przez Antoninę Wysocką-Jończak przedstawia rozłożony uczniowski zeszyt, pomysłodawcą pomnika był Jerzy Szczurowski, syn nauczycielki TON-u - tłumaczy ZZW.


Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto