Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park kieszonkowy, Wilanów. Obok przystanku autobusowego powstał zielony skwer z leżanką i drewnianymi meblami

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Park kieszonkowy, Warszawa. Przy ul. Glebowej na warszawskim Wilanowie powstał zielony park kieszonkowy. W oczekiwaniu na autobus, mieszkańcy mogą leżeć na leżankach wśród zieleni. Dalsza część informacji poniżej.

Park kieszonkowy w Wilanowie

Niedaleko przystanku autobusowego przy ul. Glebowej na warszawskim Wilanowie powstał zielony park kieszonkowy. Drewniane siedziska, dodatkowe rośliny w donicach i leżanka zachęcają mieszkańców do wypoczynku wśród zieleni. - Czekając na autobus możecie odpocząć wśród zieleni! Skwer przy ul. Glebowej w Wilanowie przemienił się w park kieszonkowy. Zaczęło się od projektu z budżetu obywatelskiego, a skończyło na koncepcji zagospodarowania i realizacji w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy - informują urzędnicy. Miejsce to stworzono w ramach budżetu obywatelskiego.

Drewniane meble, leżanka, mnóstwo zieleni

Wcześniej w tym miejscu był zaniedbany skwer miejski. - Usunęliśmy zarośla i utworzyliśmy swobodne przejście łączące osiedle na ul. Sytej z przystankiem autobusowym (Glebowa 01). Drogę wykonaliśmy z nawierzchni przepuszczającej wodę – dzięki temu teren nie będzie się nagrzewał w upalne dni - mówią warszawscy ogrodnicy. Na środku zamontowano dek i zestaw drewnianych mebli. Siedziska-kubiki rozstawione wśród traw, drewniana, wysoka donica, a także siedzisko z leżanką sprzyjają spontanicznemu wypoczynkowi oraz sąsiedzkim spotkaniom. Dla rowerzystów przewidziano również stojaki. Kompozycję zdobią nowe nasadzenia, m.in. trzmieliny, ogników i forsycji. W kolejnych sezonach rośliny osiągną swoje docelowe, bujne rozmiary i okryją gąszczem kameralną przestrzeń.

ZOBACZ, jak wygląda park kieszonkowy w Wilanowie

Park kieszonkowy, Wilanów. Obok przystanku autobusowego pows...

Koncepcję zagospodarowania przygotowała Ewa Benkel. Autorką zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego jest Joanna Kinastowska.

Fenomen parków kieszonkowych

Tworzenie parków kieszonkowych zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. Jako pierwszy pocket park uznaje się Paley Park w Nowym Jorku. Znaczny poziom urbanizacji, wzrost powierzchni zabudowanych, kosztowały społeczeństwo utratę otwartych terenów zieleni. Obecnie pocket parki są bardzo popularną formą urbanistycznej odpowiedzi na brak przestrzeni pozwalającej na oddech i wytchnienie nie tylko ludziom, ale i miejskiej faunie.

Dzięki parkom kieszonkowym mamy możliwość wprowadzania zieleni w miejscach szczególnie zwartej zabudowy, możemy również lokować je poza centrami miast. Jako przykład wskazujemy nowo powstałą realizację w Wilanowie przy ul. Glebowej i Sytej, gdzie niewielki krajobraz gęstego zadrzewienia został zaadaptowany właśnie do utworzenia parku kieszonkowego.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto