Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Morskie Oko w jesiennych barwach. Te kolory robią wrażenie. To idealne miejsce na odpoczynek wśród natury

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Jesień potrafi zachwycić i wiedzą o tym także ci, którzy są zwolennikami wysokich temperatur i wolą miesiące letnie. Jednak to październik i listopad mieni się milionem barw. Gdzie wybrać się na jesienny spacer w otoczeniu przyrody? Gdzie złapać oddech od miasta i obowiązków? My ostatnio odwiedziliśmy Park Morskie Oko, który jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych terenów rekreacyjnych w Warszawie. Miejsce to pozwala odpocząć od zgiełku, zwolnić, a dodatkowo dostarcza pięknych krajobrazów. Zobacz w naszej galerii jesienną magię tego parku.

Park Morskie Oko, który ma powierzchnię 17,9 ha, zlokalizowany jest na Mokotowie między ulicami Puławską, Dworkową, Belwederską, Promenada, Zajączkowską i Spacerową. Ze względu na lokalizację oraz zabytkowe budowle znajdujące się na jego terenie przyciąga mieszkańców stolicy na długie spacery. Szczególnie jesienią miejsce to wygląda niezwykle. Tych kolorów po prostu nie można przegapić.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej fotorelacji z ostatniej wyprawy do Parku Morskie Oko.

Park Morskie Oko w jesiennych barwach. Te kolory robią wraże...

Park Morskie Oko jako "moje wzgórze"

Park Morskie Oko do rejestru zabytków został wpisany już w 1965 roku. Ten ogrodowo-pałacowy teren został zaprojektowany dla księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej przez Efraima Szregera i Szymona Bogumiła Zuga. Jednak w roku 1820 posiadłość trafiła w ręce Anny z Tyszkiewiczów Potockiej. Wówczas miejsce to nazywano Mon coteau (z franc. "moje wzgórze").

W 1845 r Franciszek Szuster urządził w Mokotowie popularne w tamtych czasach letnisko. Dolna część parku stała się miejscem zabaw zwanym "Promenadą". W 1899 r. na koronie skarpy wybudowano kaplicę grobową rodziny Szustrów wg projektu W. Raczkiewicza.

Pałac po drugiej wojnie światowej został odbudowany według projektu J. Brabandera w formie nadanej przez Marconiego, przeprojektowano wówczas część parku zwaną "Promenada" i urządzono część nazwaną "Morskie Oko".

Park Morskie Oko i jego ogromne znaczenie klimatyczne dla Warszawy

Park Morskie Oko jest bardzo chętnie odwiedzany przez cały rok. Jak zaznacza Zarząd Zieleni, miejsce to wchodzi w skład powiązanych ze sobą terenów zieleni usytuowanych na Skarpie Warszawskiej i terenie podskarpia, mających ogromne znaczenie przyrodnicze, klimatyczne i urbanistyczne dla miasta Warszawy.

Obiekt dzieli się na część północną będącą dawnym parkiem Promenada i południową, powojenną - Morskie Oko. Obie części tworzą kompozycyjnie i przestrzennie jedną całość, łączy je aleja biegnąca pod skarpą wzdłuż ogrodzenia szkoły przy ul. Pogodnej.

Na terenie Morskiego Oka można znaleźć m.in. pałac Szustra, grobowiec rodziny Szustrów z 1899 i pomnik Jana Matejki. Ponadto znajduje się tam pomnik Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa i głaz z tablicą upamiętniającą Redutę AK Magnet Baszta Waligóra, jak również trzy tablice upamiętniające pomordowanych w 1944 roku.

Główne alejki spacerowe w parku, gdzie znajdziemy sporo drzew i krzewów, biegną w kierunku ul. Belwederskiej i Spacerowej oraz wokół stawów. W części centralnej parku dominują trawniki, wzdłuż alejek spacerowych – drzewa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto