Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Parkuj i Jedź” Połczyńska. Jest przetarg na przebudowę parkingu. Ma być zielono i bardziej ekologicznie

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
P+R Połczyńska - wizualizacja
P+R Połczyńska - wizualizacja ZTM
Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na przebudowę parkingu P+R Połczyńska. Ma być mniej betonu, a więcej zieleni - na dachach i w otoczeniu obiektu. Dodatkowo ma powstać ogród ze ścieżkami edukacyjnymi, zbiorniki retencyjne, panele fotowoltaiczne i kolejne punkty ładowania pojazdów elektrycznych. Oferty w przetargu można składać do 12 września. Szczegóły poniżej.

Jak podkreślił ZTM, większość prac skupi się na nadaniu parkingowi bardziej ekologicznego charakteru. Część betonowej nawierzchni obiektu zostanie zmieniona na taką, która przepuszcza wodę. Zostanie wybudowany system zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Powstaną zbiorniki retencyjne, w tym jeden otwarty o charakterze rekreacyjnym. Zgromadzona w nich woda będzie wykorzystywana m.in. do podlewania roślin.

Tereny zielone - łącznie ponad 1 ha - zostaną uporządkowane oraz obsadzone nowymi drzewami i krzewami. Pojawi się także ogólnodostępny ogród ze ścieżkami edukacyjnymi i ławkami. Zielone będą też zadaszenia budowli - drewniane konstrukcje nad miejscami parkingowymi i budynek zaplecza technicznego pokryją roślinne dywany z panelami fotowoltaicznymi - przekazał ZTM.

P+R Połczyńska - wizualizacja
P+R Połczyńska - wizualizacjaZTM

Wdrożony będzie także system zarządzania energią, w ramach którego powstanie przemysłowy magazyn energii elektrycznej, a oświetlenie wymienione zostanie na energooszczędne. Osoby zostawiające samochody elektryczne zyskają dziesięć punktów ładowania. Dodatkowe punkty zaplanowano także dla jednośladów.

Przyszły wykonawca przebuduje i wyremontuje część układu drogowego parkingu. Obiekt zostanie podłączony do Centrum Zarządzania Parkingami, co usprawni m.in. sterowanie instalacjami i urządzeniami.

Zainteresowane firmy mogą składać oferty w przetargu do 12 września. Czas na realizację przedsięwzięcia to dziewięć miesięcy od dnia podpisania umowy. Przez kolejnych pięć lat wykonawca będzie odpowiedzialny za pielęgnację i utrzymanie zieleni, konserwację nawierzchni i obiektów małej architektury oraz serwis instalacji, systemów i urządzeń.

Na dofinansowanie inwestycji Warszawa zamierza zaciągnąć pożyczkę w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Miasto chce pożyczyć 10 mln zł, pozostała część kwoty będzie pochodzić z miejskich funduszy celowych związanych z ochroną środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto