Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękny pokaz roślin orientalnych w Warszawie. Lilie, oleandry i gorzkie cytryny zakwitły w królewskich ogrodach. Tak jest na miejscu

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
W królewskich ogrodach pałacu w Wilanowie przez całe lato odbywa się pokaz roślin orientalnych
W królewskich ogrodach pałacu w Wilanowie przez całe lato odbywa się pokaz roślin orientalnych PAP/Radek Pietruszka
Ponad 25 tys. roślin ozdobnych można podziwiać w historycznych ogrodach wilanowskich. Pokaz roślin orientalnych, to wydarzenie towarzyszące 17. Międzynarodowemu Kongresowi Sztuki Tureckiej. Niezwykle kolorowe i kwitnące rośliny możecie podziwiać przez całe lato.

Przez całe lato w historycznych ogrodach pałacu w Wilanowie odwiedzający mogą podziwiać pokaz „Orientalne lato: rośliny Imperium Osmańskiego w ogrodach wilanowskich”. Pokaz w historycznych ogrodach wilanowskich ma przypomnieć o historii roślin Imperium Osmańskiego oraz o ich znaczeniu w ogrodach dawnej Rzeczypospolitej.

Orientalne rośliny

Na rabatach, w wazach, w rozmaitych miejscach parku posadzono ponad 25 tysięcy roślin ozdobnych. W ogrodach wokół Pałacu Wilanowskiego wystawiono ponadto 50 roślin egzotycznych, które mają przywoływać atmosferę Orientu.

„Wszystko kwitnie. Jest to najbardziej atrakcyjny moment. Kwiaty są w pełnym rozkwicie, odznaczają się wielką urodą i oryginalną kolorystyką" – powiedziała PAP Kamila Domańska, kierownik działu ogrodowego Wilanowa. "Pomimo suszy ogród jest pełen bujnej zieleni i barwnych kwietnych dywanów. Te kwiaty będą pięknie wyglądały przez całe lato” – dodała.

Kompozycja i kolory ich kwiatów w odcieniach żółtego, czerwonego i niebieskiego jest inspirowana osmańskimi dziełami sztuki z kolekcji wilanowskiej oraz zbiorów tureckich muzeów i bibliotek, m.in. pałacu Topkapi, Biblioteki Uniwersytetu Stambulskiego, Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w Stambule. W ogrodach wokół Pałacu Wilanowskiego wystawiono ponadto 50 roślin egzotycznych, które mają przywoływać atmosferę Orientu.

Wysokie lilie i kolorowe róże

W lipcu w Ogrodzie Różanym podziwiać można wysokie lilie białe oraz różnokolorowe róże. Ich niezwykłe piękno i zmysłowość sprawiły, że zyskały w kulturze tureckiej bardzo silną symbolikę związaną z namiętną miłością. W sztuce tureckiej bardzo częste było wykorzystywanie wzoru róży w celach dekoracyjnych. Ich przedstawienie możemy odnaleźć w Koranie z 1645 r. znajdującym się w zbiorach Muzeum. Ogród barokowy ozdabiają natomiast pomarańcze gorzkie, cytryny zwyczajne i oleandry pospolite uprawiane w charakterystycznych donicach malowanych w biało-zielone pasy.

W królewskich ogrodach pałacu w Wilanowie przez całe lato odbywa się pokaz roślin orientalnychPAP/Radek Pietruszka

Kwiaty, które inspirują

Kompozycje kwiatowe Ogrodu Północnego z dalii i begonii w kolorze czerwonym oraz niebieskiej szałwii nawiązują do tradycyjnych kafli i naczyń z İznik. Powszechnie są uznawane za jedno z największych osiągnięć osmańskiej sztuki ceramicznej. Artyści malowali na nich geometryczne wzory, motywy roślinne oraz ptaki i inne zwierzęta. Jednym z takich dzieł jest talerz z początku XVII w. z kolekcji wilanowskiej z fantazyjnym przedstawieniem róży, tulipana i liścia saz. Orientalnego blichtru dodają żółte aksamitki, przypominające misterne złocone zdobienia.

W królewskich ogrodach pałacu w Wilanowie przez całe lato odbywa się pokaz roślin orientalnychPAP/Radek Pietruszka

Pokaz „Orientalne lato: rośliny Imperium Osmańskiego w ogrodach wilanowskich”. Wydarzenie towarzyszy 17. Międzynarodowemu Kongresowi Sztuki Tureckiej (ICTA), którego gospodarzami są Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Uniwersytet Warszawski. Kongres odbędzie się w dniach 18–21 września 2023 r.

Wystawę można oglądać do końca września. Wstęp w cenie biletu do parku:

  • bilet normalny 10 zł
  • bilet ulgowy 5 zł
  • bilet „Muzeum za złotówkę” (dla dzieci w wieku 7–16 lat): 1 zł
  • dzieci do lat 6: wstęp bezpłatny
  • bilet normalny dla posiadacza Karty Dużej Rodziny: 7,50 zł
  • bilet ulgowy dla posiadacza Karty Dużej Rodziny: 3,50 zł

Źródło: PAP

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto