Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowa frekwencja w Muzeum Narodowym. Co będzie można zobaczyć w 2024 roku?

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Wystawa „Arkadia”
Wystawa „Arkadia” Bartosz Bajerski / Muzeum Narodowe w Warszawie
Miniony rok był przełomowy dla Muzeum Narodowego w Warszawie. Placówkę odwiedziło aż dwa miliony zwiedzających. Rekordową frekwencję przyniosła wystawa prac Pabla Picassa. A co nas czeka w 2024 roku? Muzeum ma w planach m.in. polski surrealizm oraz twórczość Józefa Chełmońskiego. Szczegóły poniżej.

Muzeum Narodowe pobiło rekord. Wystawy zwiedziło łącznie ponad 2 miliony osób

- W ostatnim czasie obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania Muzeum. W 2023 roku odnotowaliśmy rekordową frekwencję, wszystkie wystawy zwiedziło łącznie aż ponad 2 miliony osób. Taki wynik pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość - powiedział Łukasz Gaweł, Dyrektor MNW. Największą popularnością niezmiennie cieszyły się ekspozycje stałe Muzeum, w tym Galeria Sztuki XIX Wieku, gdzie prezentowane są arcydzieła znanych polskich malarzy.

Pierwsze dni 2024 roku to w MNW niesłabnące zainteresowanie wystawą czasową „Picasso”. Zwiedzający mieli niepowtarzalną szansę obejrzenia ponad 120 prac artysty: grafik, ceramiki i ilustracji książkowych, pochodzących głównie z Muzeum Domu Narodzin Picassa w Maladze, ale też wyjątkowe dzieła z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa zakończyła się 14 stycznia, zobaczyło ją blisko 143 tysiące osób. Pobiła dotychczasowy rekord frekwencyjny, należący do ekspozycji „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” z 2022 roku, którą odwiedziło 111 tysięcy osób.

Zobaczcie, jakie dzieła możecie zobaczyć na wystawach w Muzeum Narodowym w 2024 roku:

Wystawa „Arkadia”

Rekordowa frekwencja w Muzeum Narodowym. Co będzie można zob...

Co będzie można zobaczyć w 2024 roku?

Do 17 marca w muzeum można oglądać wystawę „Arkadia”, która opowiada o mitycznej krainie błogiego szczęścia, wiecznej młodości i niewinności.

Przywołuje znany z mitologii greckiej obraz ojczyzny pasterek i pasterzy, nimf, satyrów i faunów. To także malowniczy i pełen słońca nowożytny pejzaż kultury śródziemnomorskiej, odległe egzotyczne krainy, słowiański folklor i rajskie ogrody. Obrazom kwitnącej przyrody towarzyszy niezwykle klimatyczna scenografia – wystawę porastają paprocie, srebrzysty eukaliptus i zielone wachlarze asparagusa - wyjaśnia Muzeum Narodowe.

Wystawa „Arkadia”
Wystawa „Arkadia”Bartosz Bajerski / Muzeum Narodowe w Warszawie

Z kolei do 3 marca zwiedzający mają szansę zwiedzić wystawę „Bruno Barbey. Zawsze w ruchu”. Bruno Barbey był artystą fotografem i pionierem barwnej fotografii reportażowej, obywatelem świata i niestrudzonym podróżnikiem, naocznym świadkiem najważniejszych wydarzeń politycznych 2. połowy XX wieku i wrażliwym dokumentatorem codzienności. Wystawa prezentuje aż 130 jego zdjęć, odbitek współczesnych i vintage.

Wystawa „Bruno Barbey. Zawsze w ruchu”
Wystawa „Bruno Barbey. Zawsze w ruchu”Bartosz Bajerski / Muzeum Narodowe w Warszawie

Na maj zaplanowano wystawę „Surrealizm”, która pokaże tendencje surrealistyczne w sztuce polskiej XX wieku. Narrację wystawy rozpoczną prace z dwudziestolecia międzywojennego, a zakończą dzieła twórców związanych z założonym w latach 50. XX wieku międzynarodowym ruchem Phases. Historyczną narrację uzupełnią prace polskich twórców współczesnych. Na ekspozycji będzie można zobaczyć typowe techniki surrealistyczne, takie jak dekalkomania, surrealistyczne przedmioty, pokazany zostanie także szeroki wybór fotografii.

Erna Rosenstein
Erna Rosenstein "Po drugiej stronie ciszy"Muzeum Narodowe w Warszawie

We wrześniu MNW zaprosi na wystawę jednego z najważniejszych polskich malarzy - Józefa Chełmońskiego. Wykreowane przez niego wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców są uznawane za kwintesencję polskości w malarstwie XIX i początku XX wieku.

Wystawa pokaże Chełmońskiego jako kronikarza codziennego życia wsi, artystę zafascynowanego końmi, wrażliwego obserwatora natury, dostrzegającego także jej duchowy i religijno-mistyczny wymiar. Wystawa stanowi zwieńczenie projektu badawczego realizowanego wspólnie przez Muzea Narodowe w Warszawie, Poznaniu i Krakowie - tłumaczy MNW.

Józef Chełmoński
Józef Chełmoński "Babie lato"Muzeum Narodowe w Warszawie
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto