MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik naukowy 2024 w Warszawie już w ten weekend. W Warszawie odbędzie się największa taka impreza plenerowa w Europie

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
Wielkimi krokami zbliża się największa plenerowa impreza w Europie o tematyce naukowej. Już 15 czerwca wokół stadionu PGE Narodowego pojawi się ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy. Wszystko za sprawą 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi „Nie do wiary”. Więcej o tym, jakie atrakcje czekają na odwiedzających przeczytacie poniżej.

Spis treści

27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Najważniejsze informacje

15 czerwca 2024 r. do stolicy powraca popularna i lubiana przez warszawiaków i nie tylko – plenerowa impreza naukowa. To już 27. edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Stadion PGE Narodowy ponownie otoczą namioty i stoiska pełne eksperymentów, ciekawostek naukowych i mnóstwa atrakcji. W tym roku zgłosiło się ponad 100 wystawców z Polski i zagranicy. Na pikniku poznamy najnowsze badania naukowe, będziemy mogli eksperymentować i brać udział w licznych warsztatach. Na odwiedzających czekać będą także zapierające dech w piersiach pokazy.

Warszawski Piknik Naukowy. Temat przewodni: „Nie do wiary”

Hasło przewodnie tegorocznego pikniku naukowego brzmi "Nie do wiary!". Temat ten odnosi się do niezwykłych i często zdumiewających odkryć naukowych, które mogą wydawać się sprzeczne lub nawet niemożliwe. Współczesne odkrycia naukowe są często tak niesamowite, że aż trudno w nie uwierzyć, a najbardziej zdumiewa i jednocześnie zachwyca nas w nich to, co zdaje się przeczyć zdrowemu rozsądkowi.

Przykładem są paradoksy związane z teorią względności czy mechaniką kwantową, które dowodzą, że świat jest znacznie bardziej skomplikowany i nieoczywisty, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Lity i solidny kamień tak naprawdę jest pusty. Tworzą go punktowe cząstki elementarne, a twardość i nieprzenikliwość to wynik sił jądrowych i chemicznych. W bajecznie kolorowym ogonie pawia nie ma barwników, widzimy tylko grę świateł na powierzchni burych piór – czytamy na stronie organizatorów.

Piknik Naukowy. Strefy tematyczne

Piknik Naukowy to doskonała okazja, by na własne oczy zobaczyć fascynujące eksperymenty i wziąć udział w ciekawych warsztatach. W tegorocznym Pikniku Naukowym bierze udział ponad 100 wystawców podzielonych na 7 sekcji tematycznych:

  • Strefa Twórców – W tej strefie czekać na was będą wyzwania DIY, konstruowanie i majsterkowanie.
  • Strefa Przyszłości – Jeśli lubicie wynalazki, technologie i badania, które zmieniają nasze codzienne życie ta strefa jest specjalnie dla Was. Będziecie mieli okazję zobaczyć nad czym pracują naukowcy i porozmawiać z przedstawicielami uczelni, instytutów badawczych i firm technologicznych.
  • Strefa Organizatorów – Znajdziemy tu stanowiska pełne naukowych eksperymentów, warsztatów i atrakcji. W tej strefie będą znajdować się stoiska Centrum Nauki Kopernik, Klubu Młodego Odkrywcy, Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiego Radio.
  • Strefa Cywilizacji – Co wpłynęło na rozwój naszej cywilizacji? Dlaczego uformowały się takie relacje społeczne? Wszystkiego dowiemy się w strefie cywilizacji, w której znajdować się będą stanowiska związane ze sztuką, historią, językiem, komunikacją oraz naukami społecznymi.
  • Strefa Kultowych Eksperymentów –Ciekły azot, suchy lód, mnóstwo piany, pary i kolorów. Są takie eksperymenty, bez których nie może obejść się żadna impreza popularyzująca naukę.
  • Strefa Rodzinna – To specjalne miejsce dedykowane najmłodszym odkrywcom. Czekać tu będzie mnóstwo interesujących zadań rozbudzających ciekawość poznawczą.
  • Strefa Zdrowia – Jesteś ciekawy, jak działa współczesna medycyna i jak nauka pomaga nam dbać o zdrowie. W tej strefie zobaczycie, jak przełomowe odkrycia naukowe zmieniają oblicze medycyny.
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Mat. pras.

27. Piknik Naukowy. Program Pikniku

Pełny program wydarzenia jeszcze nie jest do końca znany. Wiadomo natomiast, że do dyspozycji uczestników będą takie atrakcje jak m.in.:

  • Labirynt nietoperza – zrozumienie echolokacji przez praktyczne doświadczenie.
  • Słuchanie oczami – eksperymenty ukazujące niezwykłe zdolności naszych zmysłów.
  • Matematyczne metody wiązania krawata – matematyka w codziennym życiu.
  • Wypuszczenie balonu stratosferycznego – wspólne bicie rekordu wysokości i odległości.

Nie zabraknie również pokazów naukowych, które przyciągną uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. W programie znajdą się:

  • Wybuchowe bakterie – jak mikroorganizmy mogą stać się prawdziwymi bombami.
  • Płonąca piana i pasta do zębów dla słonia – widowiskowe eksperymenty chemiczne.
  • Bańki mydlane o różnych kształtach – fizyka w najczystszej postaci.

Roboty i nowoczesne technologie

Piknik Naukowy to także doskonała okazja, by zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi. Wśród atrakcji możemy wyróżnić:

  • Robotycznego psa Syriusza – robotyczny pies rasy Spot, który z łatwością porusza się po nierównym terenie dzięki zaawansowanym czujnikom i technologii LIDAR. Syriusz potrafi omijać przeszkody, wspinać się na wzniesienia i chodzić po schodach, a sterowanie nim odbywa się zdalnie.
  • Łaziki marsjańskie – pojazdy zaprojektowane do eksploracji innych planet.
  • Interaktywne roboty – od humanoidów, przez łaziki, aż po roboty grające w piłkę.

Warsztaty dla majsterkowiczów

Dla tych, którzy lubią majsterkować, Piknik Naukowy przygotował szereg warsztatów, podczas których będzie można zbudować:

  • Modele samolotów i rakiet – nauka podstaw aerodynamiki.
  • Roboty i łapacze mgły – praktyczne zastosowanie teorii w działaniu.
  • Lewitujące stoliki – odkrycie tajemnic lewitacji.

Fascynujący świat roślin i wynalazków. Gigantyczne laboratorium

Miłośnicy przyrody będą mogli zgłębić tajemnice roślin, dowiedzieć się, jak tworzyć nanocząstki srebra z naturalnych składników, oraz sklonować chryzantemę. Ponadto, uczestnicy będą mogli przetestować nowatorskie wynalazki, takie jak okulary do czytania na leżąco czy buty wykrywające metale.

Jak to jest być tak malutkim obiektem, obserwowanym przez mikroskop? Podczas pikniku naukowego będziecie mogli się sami przekonać, odwiedzając instalację artystyczną polskiego artysty– Ryszarda Paprockiego. Ta ogromna konstrukcja, wykonana w technice malarstwa iluzjonistycznego, zabierze Was do świata laboratorium i pozwoli spojrzeć na niego z perspektywy obiektu badań. Wszystko za sprawą zjawiska anamorfozy. Będziecie mogli położyć się pod mikroskopem, wskoczyćna szalkę Petriego i zajrzeć do gigantycznej probówki.

Informacje praktyczne:
Wydarzenie? 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Kiedy? 15 czerwca 2024 roku, godz. 11:00 -20:00
Gdzie? PGE Narodowy
Wstęp? Bezpłatny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto