Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Centralny w Warszawie. Kolejne odkrycie podczas budowy. Robotnicy odkopali posadzkę przedwojennej kamienicy

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Pracownicy natrafili na posadzkę przedwojennej kamienicy
Pracownicy natrafili na posadzkę przedwojennej kamienicy Zarząd Dróg Miejskich
Podczas prac przy budowie placu Centralnego dokonano niezwykłego odkrycia. Tym razem robotnicy natrafili na posadzkę jednej z kamienic, które znajdowały się tam przed wojną. To kolejne znalezisko od momentu startu przedsięwzięcia. Wcześniej pracownicy odkryli m.in. bruk i tory na starych, zasypanych ulicach.

Zarząd Dróg Miejskich poinformował o kolejnym, spektakularnym odkryciu na terenie budowy placu Centralnego w Warszawie. Mowa o posadzce jednej z kamienic, które stały w tym miejscu przed wojną.

Po II wojnie światowej pozostałości po kamienicach zostały wyburzone, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki. (...) Najnowsze odkrycie to posadzka jednej z kamienic, prawdopodobnie wtórna, ułożona prowizorycznie już po wojnie. Na miejscu oceni to jednak zespół specjalistów - przekazali w komunikacie stołeczni drogowcy.

Kolejne ślady dawnej Warszawy

Przypomnijmy, że w czerwcu tego roku ruszyła budowa placu Centralnego, który będzie się znajdował w środkowej części placu Defilad.

Na wprost wejścia do Pałacu Kultury i Nauki będzie mniej betonu i asfaltu. Pojawi się tam za to ponad 100 nowych drzew, trawniki i niska sadzawka. W ten sposób stworzymy kolejne miejsce Nowego Centrum Warszawy. Zielona, uporządkowana i przyjazna mieszkańcom przestrzeń powstaje z poszanowaniem historii miasta - zapowiadają władze stolicy.

Rozpoczęcie prac oznaczało głębokie wykopy i odkrywanie ocalałych fragmentów dawnego śródmieścia Warszawy. Do tej pory udało się trafić m.in. na:

  • oryginalną nawierzchnię bazaltową
  • torowisko tramwajowe
  • granitowe krawężniki
  • starą rozdzielnię elektryczną zlokalizowaną w północno-zachodniej części placu budowy, od strony trybuny honorowej

Latem podczas prac pod powierzchnią placu Defilad robotnicy odkryli elementy infrastruktury ulicy Wielkiej i Złotej.

Wszystkie ze znalezisk są badane przez archeologów.

Postępy na budowie placu Centralnego

Obecnie prace na budowie placu Centralnego koncentrują się przede wszystkim na zabezpieczaniu wykopu pod zbiornik retencyjny znajdujący się najbliżej ul. Marszałkowskiej i przyszłej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W sumie zaplanowano tam zbiorniki wodne umieszczone ok. siedem metrów pod ziemią. Będą one służyć do zbierania wody deszczowej, przy użyciu której nawadniana będzie nowa zieleń na placu. Zbiorniki będą wykonane z prefabrykatów.

Drogowcy podkreślają, że specjalnie opracowany system pozwoli na bieżącą kontrolę ich napełnienia. Gdy zbiorniki będą puste, zieleń zostanie podlana wodą miejską – natomiast w pierwszej kolejności, zawsze wykorzystywana będzie woda "z drugiego obiegu”.

Równolegle prowadzone są badania archeologiczne odkopanych fragmentów kamienicy mieszczących się między MSN a trybuną honorową. Zarząd Dróg Miejskich zaznacza, że w tym tygodniu powinny się one zakończyć.

Zwieńczy je sprawozdanie, na podstawie którego będziemy oczekiwać na pozwolenie od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na rozbiórkę zinwentaryzowanych obiektów. Dodatkowo trwają roboty ziemne. Wywozimy też to, co wykopaliśmy, z pozostałych części placu - informują drogowcy w komunikacie.

ZDM dodaje, że w tym tygodniu powinny rozpocząć się badania archeologiczne dawnych kamienic kolidujących z pozostałymi zbiornikami retencyjnymi znajdującymi się pomiędzy trybuną honorową a Pałacem Kultury. Wkrótce rozpoczną się też prace związane z przebudową wodociągu w części placu położonej bliżej planowanego budynku Teatru TR Warszawa.

Budowa placu Centralnego zrealizowana zostanie przez firmę Balzola. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 61 228 110,27 zł. Prace mają potrwać do lipca 2024 roku.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto