Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Plac Defilad - Płyta Główna". Nowy pomysł miasta na centrum

Redakcja
"Plac Defilad - Płyta Główna"
"Plac Defilad - Płyta Główna" Polskapresse
Czasy straszącego pustkami placu Defilad dobiegły końca - zapowiada ratusz i ogłasza długofalowy program zmian "Plac Defilad - Płyta Główna". W planie krótkoterminowym jest m.in. dwudniowy festiwal muzyczny, a na dłuższą metę - odświeżona przestrzeń publiczna.

Władze Warszawy borykają się z problemem zagospodarowania placu Defilad już niemal od 25 lat. Pierwszym symbolem braku pomysłu na ten potencjalnie reprezentacyjny fragment miasta było ogromne targowisko, które powstało naokoło Pałacu Kultury i Nauki w 1991 r. Z czasem brzydkie blaszaki udało się zlikwidować, a handel przeniósł się do hal MacPolu i Uniwersalu i na Stadion Dziesięciolecia.

W międzyczasie, w 1992 r., rozpisano pierwszy od czasów dwudziestolecia międzywojennego konkurs dla architektów. Wygrała koncepcja owalnego bulwaru naokoło Pałacu, otoczonego koroną wieżowców. Do pomysłu wrócono siedem lat później, jednak nie został on nigdy zrealizowany.

W 1999 r. na placu Defilad stanęła kolejna prowizorka - Kupieckie Domy Towarowe - zlikwidowane dziesięć lat później przy ogromnych protestach handlujących i cichym poparciu osób przekonanych, że oznacza to początek sensownej koncepcji zagospodarowania placu. Kolejne lata nie przyniosły jednak nowych rozwiązań. Czy projekt "Płyta Główna" oznacza, że miasto ma wreszcie pomysł na plac Defilad?

Czytaj też: Plac Defilad w Warszawie - wybrano 15 projektantów

Do tej pory plac Defilad był miejscem, gdzie mało kto przebywał - mówiła podczas konferencji prasowej prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. I trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. W ostatnich latach plac ożywał tylko podczas większych imprez, takich jak mecze Euro 2012, festiwal Skrzyżowanie Kultur czy finały WOŚP.

Ratusz przekonuje jednak, że te czasy się skończyły. Kontrolę artystyczną nad wydarzeniami na placu przejął Teatr Studio, a od czerwca rusza długofalowy program "Plac Defilad - Płyta Główna", który docelowo potrwa do grudnia 2016 roku. Pierwsze zmiany widać już dziś - teraz na placu Defilad znajduje się nietypowy pawilon, w którym odbywają się happeningi artystyczne związane z Międzynarodowym Festiwalem Teatrów dla Dzieci i Młodzieży. W ciągu najbliższych dni na płycie od strony ul. Marszałkowskiej stanie też scena, na której 6 czerwca rozpocznie się Red Bull Music Academy Weekender Warsaw - dwudniowy festiwal muzyczny, który gościł wcześniej w takich miastach, jak: Tokio, Madryt czy Sztokholm.

Czytaj więcej o festiwalu: Red Bull Music Academy w Warszawie. Dwa dni koncertów na Placu Defilad

Właściwy start projektu nastąpi jednak dopiero po nadchodzących festiwalach, a więc w czerwcu. Na placu staną wtedy stojaki rowerowe i wspólny stół, znajdzie się też miejsce dla strefy relaksu. - Plac Defilad ma być miejscem prawdziwie publicznym - deklaruje Roman Osadnik, dyrektor Teatru Studio. - Chcemy, by stał się polem do działania przede wszystkim dla organizacji pozarządowych i prywatnych inicjatyw - dodaje.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto