Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Teatralny w Warszawie przejdzie przebudowę. Projekt powstał wspólnie z mieszkańcami. Miasto przedstawiło koncepcję

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Plac Teatralny w Warszawie przejdzie przebudowę. Projekt powstał wspólnie z mieszkańcami miasta.
Plac Teatralny w Warszawie przejdzie przebudowę. Projekt powstał wspólnie z mieszkańcami miasta. UM Warszawa
Jak uzdrowić plac Teatralny i stworzyć funkcjonalną, bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń dla pieszych? To pytanie zadają sobie władze miasta. Stołeczny ratusz przedstawił rozwiązanie i pokazał wypracowaną koncepcję. Należy dodać drzewa, zieleń i założenie wodne ze sceną letnią.

Plac Teatralny. „Mieszkańcy chcą więcej zieleni”

- Warszawę lepszą do życia projektujemy wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy. Dlatego zorganizowaliśmy warsztaty projektowe, by szukać optymalnych rozwiązań dla koncepcji nowego zagospodarowania placu Teatralnego. Mieszkańcy chcą więcej zieleni, miejsc wypoczynku, ułatwień dla pieszych i rowerzystów – powiedział Bartosz Rozbiewski, zastępca dyrektora w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego.

Postulaty te wpasowują się w program Nowego Centrum Warszawy. W ostatnim czasie zmieniane są place i ulice w ścisłym centrum miasta, przybywa tam drzew, krzewów i kwiatów. Budowane są nowe drogi rowerowe i przejścia dla pieszych. Teraz, jak zapowiadają władze stolicy, pora m.in. na plac Teatralny.

- Realizujemy program prezydenta Rafała Trzaskowskiego Nowe Centrum Warszawy lepszych przestrzeni publicznych, w których chce się przebywać. Teraz przyszła kolej na triadę placów: Teatralny, Żelaznej Bramy i Bankowy. Od wypracowania koncepcji do jej realizacji potrzebujemy kilku lat. Trwa już przebudowa placu Powstańców Warszawy, placu Centralnego przed Pałacem Kultury i Nauki, w tym roku zaczną się też zmiany na ul. Chmielnej – wskazał Bartosz Rozbiewski.

Plac Teatralny w Warszawie przejdzie przebudowę. Projekt powstał wspólnie z mieszkańcami miasta.

Plac Teatralny w Warszawie przejdzie przebudowę. Projekt pow...

Plac Teatralny a warsztaty charrette

W projekcie chodziło o to, by w proces powstawania koncepcji zagospodarowania placu Teatralnego włączyć, jak największą grupę uczestników: mieszkańców, ekspertów, przedsiębiorców i urzędników z różnych biur i instytucji.

„Dlatego zdecydowało się na warsztaty projektowe typu charrette. Prowadził je doświadczony zespół z pracowni MAU Architecture & Urbanism. Wcześniej w podobny sposób wypracował m.in. zmiany dla Pola Mokotowskiego czy koncepcję docelowego urządzenia placu Powstańców Warszawy” – tłumaczy ratusz.

3 czerwca tego roku odbył się spacer badawczy w rejonie placu Teatralnego, a następnie warsztaty projektowe. Mieszkańcy mogli tez wziąć udział w ankiecie, gdzie można było zgłaszać pomysły na zmiany w tej okolicy. W ankiecie wzięło udział blisko 300 osób. Następnie miały miejsce warsztaty i ich podsumowanie.

Na sesji otwarcia 14 czerwca eksperci zaprezentowali uwarunkowania dla placu Teatralnego, między innymi z bardzo ważnymi aspektami ochrony konserwatorskiej. Następnie nastąpił etap wypracowania postulatów projektowych z mieszkańcami – przy kilku stołach z udziałem projektantów. Uczestnicy warsztatów wskazywali, co należy zachować, co powinno się zmienić lub co zlikwidować. Rysowali na mapach, dokładali funkcje, których brakuje na placu. Tak powstało kilka wstępnych koncepcji.

Osobny stół miały dzieci, które przygotowały odważne pomysły na tę przestrzeń z założeniem wodnym i placami zabaw.

Okazało się, że warszawiacy chcą dużych zmian na placu Teatralnym. Byli zgodni, że należy posadzić drzewa i dodać inną zieleń, urządzić fontannę lub założenie wodne. W tej okolicy miasta odczuwalny jest brak miejsc do relaksu i odpoczynku, dla dzieci, przestrzeni na sztukę i wydarzenia plenerowe.

„Mieszkańcy oczekują: likwidacji naziemnego parkingu, spowolnienia ruchu, wygodniejszych i bezpieczniejszych przejść dla pieszych, wygodnego przejazdu dla rowerzystów. Eksperci przewidują, że parking podziemny mógłby powstać w zachodniej części placu, po stronie Teatru Narodowego, z rampą zjazdową od strony ul. Wierzbowej” – podały władze miasta.

Plac Teatralny. Jest koncepcja

W czwartek 22 czerwca zespół z pracowni MAU przedstawił końcową koncepcję.
Według projektu zieleń, która obecnie zajmuje nieco ponad 3 proc. powierzchni placu, będzie stanowić od 30 do 50 proc.

- Proponujemy dwa zieleńce o organicznych kształtach po wschodniej i zachodniej części placu przy Teatrze Wielkim. Podobne były przed II wojną światową – przekazał Maciej Mycielski z pracowni MAU.

Na osi głównego wejścia do Teatru Wielkiego miałaby stanąć duża i okrągła fontanna, nazywana „teatrem wody”.

„Krążyłaby ona „jęzorami”, kanalikami do bocznych zieleńców, tzw. „miejskich oaz”. Tam trafiałaby do małych oczek wodnych. Całość stanowiłaby atrakcyjną strefę zabaw wodnych dla dzieci, a dla dorosłych miejsce odpoczynku wśród drzew, krzewów i kwiatów” – tłumaczą architekci.

Według szacunków z placu Teatralnego oraz dachu Teatru Wielkiego, można zgromadzić nawet do 26 tys. metrów sześciennych deszczówki na rok.

Stworzona koncepcja zostanie teraz gruntownie zweryfikowana. Już w czasie tworzenia koncepcji odbywały się wstępne rozmowy z instytucjami, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie placu oraz z ekspertami. W spotkaniach brał udział przedstawiciel Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto