Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Zygmunta Szyndzielorza "Łupaszki". Uroczystości na Powązkach [ZDJĘCIA]

aip
Pogrzeb Zygmunta Szyndzielorza "Łupaszki"
Pogrzeb Zygmunta Szyndzielorza "Łupaszki" Michał Dyjuk
Po ponad pół wieku od śmierci pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” odbył się jego uroczysty pogrzeb na warszawskich Powązkach.

Pogrzeb Zygmunta Szyndzielorza "Łupaszki". Uroczystości na Powązkach

Główne uroczystości rozpoczęła w niedzielę msza święta w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie. Po jej zakończeniu kondukt żałobny przeszedł na Powązki Wojskowe. Tam Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, został pochowany w rodzinnym grobie - zgodnie z wolą jego zmarłej w 2012 r. córki Barbary. Podczas przemarszu oprócz modlitwy rozlegały się okrzyki „Precz z komuną!” i „Cześć i chwała bohaterom!”.

Na ceremonii pochówku obecni byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych, m.in. prezydent Andrzej Duda, wicepremier Piotr Gliński oraz szef MON Antoni Macierewicz. Nie zabrakło także p.o. szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Kasprzyka oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego. - Dziś, po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków pana pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, poprzez państwowe uroczystości pogrzebowe, przywracamy godność Polsce - mówił prezydent Andrzej Duda. - Dziś ta godność wraca wraz z dumną Rzeczpospolitą, z dumną Polską, która pochyla nisko głowę i oddaje hołd swojemu wielkiemu synowi - dodał.

- Czyny Żołnierzy Niezłomnych zasługują na pamięć i wdzięczność całego narodu. Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie ich czyny - ocenił z kolei biskup polowy Józef Guzdek.

Zobacz także: Kamienica na Wilczej przetrwała wojnę, a teraz została odnowiona w nietypowy sposób

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” walczył w kampanii wrześniowej 1939 r., a od początku 1940 r. działał w konspiracji w środowisku 4. Pułku Ułanów. Organizował siatkę wywiadowczą, potem dowodził V Brygadą Wileńską AK. W czasach PRL został aresztowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, za działalność antykomunistyczną w ramach ruchu partyzanckiego (Żołnierze wyklęci), stawiającego opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. 2 listopada 1950 r. został skazany na osiemnastokrotną karę śmierci. Miejsce pochówku „Łupaszki” przez kilkadziesiąt lat nie było znane. Jego szczątki zidentyfikowano dopiero w 2013 r. w wyniku ekshumacji przeprowadzonych przez IPN na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach. Część historyków nie jest zgodna co do postawy Zygmunta Szendzielarza. Zarzucają mu, że w czerwcu 1944 r. kierował Brygadą Śmierci, która spacyfikowała litewską miejscowość Dubinki (zginęło 27 mieszkańców wioski, w tym kobiety i dzieci). Był to odwet za zamordowanie przez litewskich policjantów Polaków mieszkających we wsi Glinciszki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto