Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pojemniki na zużytą odzież mogą zniknąć z ulic Warszawy

Agata Marek
fot.Grzegorz Mehring
Pojemniki na używane ubrania stanowią już niemal stały element warszawskiego krajobrazu. Nowa ustawa może jednak sprawić, że zardzewiale i obdarte kontenery znikną.

Każdy z nas na pewno zetknął się z poobklejanymi na czerwono-biało pojemnikami, do których wrzuca się niepotrzebną odzież. Najczęściej jednak są one już tak zniszczone, że nie sposób wrzucić do nich cokolwiek. Pourywane uchwyty, obdarto plakaty i oznaczenia, a dookoła leżą stosy śmieci - tak wygląda większość z nich.

Czytaj także: Co warszawiacy myślą o sklepach z używaną odzieżą

O kontenerach należących do firmy Wtórpol było już głośno jakiś czas temu, kiedy wyszło na jaw, że mimo umieszczonych na nich logo PCK, darowana przez ludzi odzież wcale nie docierała do potrzebujących. Trafiała ona do Wtórpolu, prywatnej firmy, która sprzedaje ją w sieci swoich sklepów bądź eksportuje zagranicę. Obecnie znaku PCK już na pojemnikach nie ma, ale wielu ludzi zapewne wciąż nie zdaje sobie sprawy, co tak naprawdę dzieje się z wrzuconymi do nich rzeczami.
Afera przycichła, ale problem pozostał. Pojemniki wciąż stoją i straszą – często umieszczane nielegalnie i nieopróżniane na czas. Co na to firma Wtórpol ze Skarżyska-Kamiennej?

Czytaj także: Dla warszawiaków podróżowanie po kraju samolotem, staje się alternatywą dla zatłoczonych pociągów

- Obsługą kontenerów zajmują się zatrudnione przez nas firmy zewnętrzne. Są zobowiązane opróżniać je przynajmniej dwa razy w miesiącu – twierdzi Mariusz Klusek, rzecznik prasowy Wtórpolu. Przyznaje też, że pierwsze sygnały, że tak się jednak nie dzieje, dotarły do niego w ubiegły piątek. – Jest to spowodowane okresem wakacji, kiedy pozbywamy się zużytych ubrań w znacznie większej ilości niż zwykle. Postaramy się jak najszybciej rozwiązać ten problem - dodaje.

Czytaj także: Urzędnicy przeprowadzają plebiscyt na nową nazwę mostu Północnego

Obecna sytuacja może się w najbliższym czasie znacznie poprawić. Wszystko dzięki nowej ustawie śmieciowej, która zakłada utworzenie spójnego systemu selektywnej zbiórki odpadów. Oznacza to m.in., że śmieci i odpady będą od teraz własnością samorządów. To właśnie z nimi firma Wtórpol będzie rozmawiać w sprawie lokalizacji kontenerów. – Chcemy, aby miasta same wskazały nam miejsca, w których mogłyby stanąć pojemniki – podsumowuje Klusek. A więc istnieje szansa, że obdarte i zniszczone kontenery na dobre znikną z ulic.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto