Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski design bije rekordy popularności

Redakcja
- W pierwszy weekend wystawę "Chcemy być nowocześni" widziało 4 tys. osób. To absolutny rekord - mówi Beata Chmiel z Muzeum Narodowego.

„Chcemy być nowocześni” to wystawa poświęcona polskiemu designowi z lat 1955 - 1968. Od 4 lutego do 17 kwietnia mieszkańcy Warszawy mogą podziwiać eksponaty z jednego z najciekawszych okresów w polskim wzornictwie, architekturze wnętrz i sztuce użytkowej.

– Kolekcja powstawała od wielu lat, ale nie było stałej ekspozycji. Styl lat 50. i 60. to wielka fascynacja kolorem i formami organicznymi – komentuje Anna Maga, kuratorka wystawy.

Brakuje miejsca

Zainteresowanie ekspozycją w warszawskim muzeum przerosło wszelkie wyobrażenia organizatorów i projektantów. W planach jest otwarcie odrębnej, stałej wystawy.


Zobacz również:
Wystawa Designer Roku - Tomasz Rudkiewicz
Dizajn prosto z Hiszpanii


– Wzornictwo jest dziedziną twórczości między sztuką a życiem codziennym. Niestety brakuje nam miejsca w magazynach na wszystkie przedmioty i dlatego dążymy do stałej ekspozycji – dodaje Maga. Sukces kolekcji ma pomóc w zdobyciu miejsca, gdzie każdy mógłby podziwiać eksponaty przez cały rok.

– Pomysł oddzielnego muzeum nie jest aż tak konieczny, ale ważne jest, żeby rozbudować, powiększyć nasz obszar. Możemy być oddziałem w muzeum. Staramy się zdobyć środki i walczymy o dziedzictwo – komentuje Maga.

Kolekcja rusza w świat

Po zakończeniu wystawy muzeum chce przenieść eksponaty do innych obiektów w Polsce i Europie. Wystawą zainteresowały się Muzea Narodowe w Szczecinie i Białymstoku oraz z kilku innych polskich miast.

– Pracujemy właśnie nad projektem podróży eksponatów najpierw po Polsce, a potem np. do Holandii – dodaje Maga. – Trasa musi być dobrze zaplanowana i także czas jej udostępniania dla mieszkańców. Dlatego też ważne jest, żeby po powrocie wystawa miała swoje stałe miejsce w stolicy – dodaje.

Co tak interesuje?

Współcześnie ludzie szukają czegoś więcej w projektowaniu. Od dawna narastała potrzeba społeczna do stworzenia kolekcji. W polskim wzornictwie wyodrębnia się wyraźnie styl lat 50. i 60., który ukształtował się około roku 1955 i trwał do połowy kolejnej dekady.

– Rok 1968 zamyka pewien okres. W tym czasie zamknięto Instytut Wzornictwa Przemysłowego i to uważa się za datę graniczną okresu, który także został ujęty w naszej wystawie – dodaje Maga.

Wystawa zawiera 238 eksponatów, ale wśród nich wliczono poszczególne elementy ceramiki. Każdy zwiedzający może zobaczyć niezwykłe przedmioty ze szkła, ceramiki oraz meble. Największą popularnością cieszą się krzesła.

– Wciąż poszerzamy kolekcję o nowsze i starsze przedmioty, nawet z okresu przedwojennego. Zbieramy rzeczy wyjątkowe, bo większość z nich nie trafiała do masowej produkcji i dlatego są one atrakcyjne – podsumowuje Anna Maga.

Stare meble trafią na aukcję

Muzeum Narodowe chce po zakończeniu wystawy przeprowadzić aukcję starych mebli z obiektu, które zalegają w magazynach. Ma się ona odbyć prawdopodobnie 17 kwietnia.

– Nie są to zabytkowe sprzęty, ale pochodzą z epoki. Większość z nich była w biurach i gabinetach, pomieszczeniach użytkowych w samym muzeum – mówi Katarzyna Wakuła, rzecznik muzeum.

Wśród przedmiotów przeznaczonych do licytacji większość stanowią krzesła. Wszystkie jednak wymagają renowacji, wymiany tapicerek. W proces odnowy mebli muzeum chce zaangażować projektantów, którzy zachowają ich charakter, a także odnowią sprzęt.

– Jesteśmy z trakcie ustaleń, jak to będzie wyglądać. Chcemy, aby cena wywoławcza była stosunkowo niska, ale nie można tego nazywać wyprzedażą pod żadnym względem – komentuje Wakuła.

Prezentowane na wystawie prace powstały w różnych ośrodkach. Abstrakcyjne desenie geometryczne i nie tylko zobaczymy zarówno na tkaninach, obrazach oraz w unikatowej ceramice i meblach.

Muzeum Narodowe

wystawa "Chcemy być nowocześni"

Kuratorki wystawy: Anna Maga, Anna Frąckiewicz, Anna Demska
Projekt wystawy: Miśka Miller-Lovegrove przy współpracy Małgorzaty Benedek
Opracowanie graficzne wystawy: Rafał Benedek, Antonina Benedek / Mesmer Studio

Godziny otwarcia:
Poniedziałki - nieczynne
Wtorki - 12.00–18.00
Środy - 12.00–18.00
Czwartki - 12.00–18.00
Piątki - 12.00–20.00
Soboty - 12.00–18.00
Niedziele -12.00–18.00

Bilety: normalny - 17 zł, ulgowy - 10 zł

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto