Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Wiemy, jak będzie wyglądać

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego
Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Wiemy, jak będzie wyglądał monument, który stanie na placu Na Rozdrożu. Dalsza część tekstu poniżej.

4 lipca zeszłego roku Rada podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Inwestorem pomnika będzie Społeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. 27 lutego poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt pomnika. Pierwsza nagroda w konkursie wyniosła 50 tys. złotych, druga - 25000 zł, trzecia - 15 000 zł.

Nie przegapcie

Zwycięski pomnik będzie miał formę pochylonego monumentu, a nie jak rozważano wcześniej, łuku triumfalnego. Wybrany zwycięski projekt jest dziełem zespołu pod przewodnictwem Mirosława Nizio. Jury konkursu nie miało problemu z wybraniem pierwszego miejsca. - Zwycięską pracę wybraliśmy jednak niemal jednogłośnie - powiedziała dziś Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Pomnik Bitwy Warszawskiej na Rozdrożu

Zwycięska koncepcja pokonała w sumie 84 inne projekty zgłoszone do konkursu. Pomnik stanie w miejscu, gdzie obecnie znajduje się niewielki placyk z fontanną na placu Na Rozdrożu. To pierwotne miejsce, w którym planowano upamiętnić najbardziej znaną w dziejach Polski i Europy bitwę. Nie wiemy jednak, kiedy uda się zbudować pomnik. Pierwotne plany zakładały, że zostanie odsłonięty w setną rocznicę bitwy, ale dziś wiemy, że z dużym prawdopodobieństwem to nie nastąpi. Wiemy także, że, wbrew pierwotnym deklaracjom, monument nie będzie łukiem triumfalnym.

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Wiemy, jak będzie wyglądać

1920 Cud na Wisłą, najważniejsza bitwa w dziejach Europy?

Tak zwany Cud nad Wisłą to bitwa, która rozegrała się w 1920 roku na przedpolach Warszawy. Starcia z bolszewicką armią trwały od 13 do 25 sierpnia. W ich wyniku Polakom udało zatrzymać się Armię Czerwoną na przedpolach stolicy Polski, tym samym zatrzymując także ekspansję komunizmu w Europie Zachodniej. Zwycięstwo dopiero co odrodzonego państwa polskiego miało charakter nie tylko symboliczny, ale przede wszystkim militarny. Wygrana pod Warszawą przyczyniła się w znaczącym stopniu do zakończenia wojny polsko-bolszewickiej i podpisania pokoju ryskiego, który aż do agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku ustanawiał przebieg granic między oboma państwami.

Zobaczcie też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto