Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik dla młodego fotografa- poruszmy nasze fotografie

Teraz Słupsk
Teraz Słupsk
Fot. Krzysztof Tomasik
Fot. Krzysztof Tomasik Teraz Słupsk
Wszystko płynie, mawiał Heraklit z Efezu, czyli wszystko jest w nieustannym ruchu. Odwiecznym marzeniem ludzkości było zatrzymać na zawsze niektóre magiczne chwile. Taką możliwość daje nam dzisiaj fotografia.

Jak jednak pokazać ruch aby nie było on banalny? Okazuje się, że wystarczy tylko kilka chwil i nasze zdjęcia będą inne niz wszystkie. Jak to zrobić odpowiada nam dzisiaj Krzysztof Tomasik, fotoreporter Głosu Pomorza.
<b>Jak pokazać ruch na zdjęciu?</b>
- Możemy zrobić to na różne sposoby. Najprościej zatrzymać go w kadrze, używając krótkich czasów naświetlania jak w przypadku chłopca jadącego na deskorolce (fot. 1 - 1/500s, f4, ISO 2000). Graniczną wartością z jaką możemy fotografować ruchomy obiekt z ręki, to 1/30 sec. Poniżej tej wartości, nasze zdjęcia będą poruszone. Jeżeli chcemy z kolei sfotografować jadący samochód, to musimy ustawić jeszcze krótszy czas niż przy fotografowaniu poruszającego się człowieka. Na pewno będziemy używać w takim przypadku wartości czasu od 1/250 wzwyż. Podobnie jest z zawodnikami koszykówki na parkiecie. Tutaj tez musimy używać krótkich czasów aby zawodnicy byli ostrzy a nie rozmazani.
<b>Ruch to jednak nie tylko ostre zdjęcia z zastaną sytuacją?</b>
- Oczywiście. Dynamikę i ruch można pokazać w inny sposób. Można zadziałać na odwrót, czyli uzyć długich czasów naświetlania. Tak możemy postapić choćby podczas fotografowania wody w wodospadzie. Jeśli ustawimy aparat na statywie i użyjemy długiego czasu, na przykład jednej sekundy, to woda będzie na zdjęciu wyglądać, łagodna, lejąca się (fot. 2, 1/1.6s, f22, ISO 1000). Jeśli ten czas skrócimy, to woda będzie ostra, wzburzona i zbliżona do tego co widzimy (fot. 3 - 1/125s, f2.8, ISO 1000). Innym sposobem na oddanie ruchu jest śledzenie ruchomego obiektu. Nie należy się zrażać na początku z nieudanych prób, ale jeśli nam to wyjdzie będziemy bardzo zadowoleni z efektu.
<b>Jest na konkretny przepis?</b>
- Nie ma, ale powiem jak sobie ułatwiam. Jeśli mamy do sfotografowania w tym przypadku jadącego na deskorolce chłopca (fot. 4 - 1/8s, f14, ISO 400), to wykorzystuję punkt ostrości pojawiający się w wizjerze, ustawiając go na twarz. Staram się go tam utrzymać podczas ruchu aparatem. Postepuje tak jak snajper, tylko w tym przypadku celuję obiektywem. Musimy tylko pamiętać, aby obiektyw poruszał się dokładnie z tą samą prędkością co śledzony obiekt. Jest to trudne, ale za którymś razem nam to wyjdzie. Pamiętajmy jednak o jednym, aby nasz model w tym czasie starał się trzymać nieruchomo głowę i ciało. W innym przypadku będziemy mieć na zdjęciu głowę w kilku pozycjach. Tak samo jest z rowerzystą. Możemy uzyskać efekt ruchu nóg i kół, a twarz pozostanie ostra. Takie zdjęcie jest wtedy o wiele bardziej dynamiczne, wręcz wyjedzie nam z odbitki.
<b>W jaki sposób można uzyskać efekt smugi za biegaczem lub samochodem?</b>
- Musimy ustawić aparat, ale tylko lustrzankę, na tak zwany tylny błysk (rear). Oznacza to, że lampa błyśnie nam nie wraz z otworzeniem migawki, lecz tuż przed jej zamknięciem. Wtedy przy długich czasach uzyskamy ten efekt (fot. 5 - 1,3 s, f7,1, ISO 640). Pamiętać jednak należy o tym, że tło musi być ciemne, lub zdjęcie musi być robione o zmierzchu. Wielu też interesuje zrobienie na przykład samych świateł samochodowych na ulicy. Wtedy tylko ustawiamy aparat na statywie, dajemy długi czas naświetlania i gotowe (fot. 6 - 5 s, f16, ISO 250). Pamiętać jednak musimy o tym, aby dać wyższą przysłonę, bo w innym przypadku zdjęcie zostanie prześwietlone.
Marcin Kamiński

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto