Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Port Czerniakowski: tak ma wyglądać za kilka lat

gonzo19
gonzo19
Miasto rozstrzygnęło konkursu na koncepcję zagospodarowania przestrzennego Portu Czerniakowskiego.

W piątek na konferencji prasowej miasto przedstawiło zwycięzcę konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego obszaru Portu i Cypla Czerniakowskiego.

Pierwsze miejsce i 60 tys. zł nagrody zdobyła propozycja firmy Tom Cat Design z Piaseczna. Jury konkursu doceniło projekt za m.in. „odważną propozycję stworzenia tzw. ściany akustycznej wzdłuż Czerniakowskiej zapewniającą wyizolowanie przestrzeni przeznaczonej na rekreację o wypoczynek” oraz „uszanowanie istniejącej zabudowy terenu”.

– Jak zmieni się teren portu to jeszcze kwestia otwartej debaty, ale na szczęście jest już o czym rozmawiać. Ważne, że sąd konkursowy wskazał zwycięzcę i może się rozpocząć dyskusja – komentuje Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nabrzeża Wisły.

Ściana akustyczna

Projektanci chcą odgrodzić teren Portu Czerniakowskiego od ul. Czerniakowskiej za pomocą specjalnie wkomponowanych ścian akustycznych. Ma to wyeliminować uciążliwy hałas drogowy, także od strony mostu Łazienkowskiego.

Zobacz również:
Konkurs na nowe oblicze Portu Czerniakowskiego
Ja Wisła zniknie z Portu Czerniakowskiego? „Nie mamy pieniędzy dla ratusza”

Według koncepcji na Cyplu Czerniakowskim ma się pojawić m.in. hotel z salami konferencyjnymi, magazyny łodzi i przestrzeń wystawowa dla sprzętów wodnych. Projektanci przewidzieli też na terenie ZHP schronisko młodzieżowe wraz z terenami rekreacyjnymi, ścieżką historyczną, boiskami do gier zespołowych (piłka nożna, siatkówka),wraz z bieżnią lekkoatletyczną oraz z trybunami wbudowanymi. A przez cały teren prowadzić ma trasa nadwiślańskiego szlaku rowerowego, który według projektantów w rejonie filtrów i uzdatniania wody powinien zostać zrealizowany w formie estakady pieszo-rowerowej.

Cypel Czerniakowski ma mieć charakter nie tylko sportowy, ale także rekreacyjny. Pojawi się m.in. ogólnodostępny park, z placem zabaw dla dzieci, ekspozycją rzeźb na świeżym powietrzu i oczkami wodnymi, a na nabrzeżu wiślanym, w okolicach parku, ma się pojawić przystanek tramwaju wodnego.

Łatwiejszy ma być także dojazd do Portu Czerniakowskiego. Ulica Zaruskiego powinna być zdaniem projektantów przebudowana i unowocześniona. Szeroka na 6 metrów droga ma zapewnić komfortowy wjazd samochodem na cypel Czerniakowski.

Projekt to początek

Zwycięski projekt, a także pozostałe, które zdobyły nagrody za zajęcie 2 i 3 miejsca, mają być podstawą do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu Portu Czerniakowskiego. Nie ma jeszcze szczegółowego harmonogramu rewitalizacji terenu. Miasto zapowiada, że chce do przebudowy włączyć inwestora prywatnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto