Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne zamieszanie w sprawie lotniska na Okęciu. Czy może zostać rozbudowane? Nadal nie wiadomo co z CPK

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Szymon Starnawski
Wciąż czekamy na decyzje w sprawie budowy CPK, a co za tym idzie, co z dalszymi losami lotniska na Okęciu. Tymczasem pojawiła się interpelacja poselska w sprawie Planu Generalnego dla Lotniska Chopina, informacja o wstrzymaniu decyzji o warunkach zabudowy z tego powodu oraz publikacja dokumentu, z 2021 roku, w sprawie rozwoju lotniska. Sprawdzamy, czego nowego możemy się dowiedzieć.

Dokument z 2021 roku i decyzja sprzed kilku dni?

Jak poinformowała kilka dni temu "Gazeta Stołeczna" urzędy kilku dzielnic miały wstrzymać wydawanie tzw. warunków zabudowy, czyli decyzji na podstawie których można dostać pozwolenie na budowę. Potrzebna jest ona wszędzie tam, gdzie nie ma planu miejscowego, a więc w dużej części miasta. Blokada ma być związana z Planem Generalnym dla lotniska im. Fryderyka Chopina. Tyle, że dokument datowany jest na rok 2021. Przy okazji zwracam uwagę, że nieoficjalne informacje (o wstrzymaniu tzw. "wuzetek") dla dzielnicy Włoch otrzymaliśmy, przy okazji powstawaniu tekstu na temat planu miejscowego dla rejonu Rakowa. Ratusz wówczas jednak zaprzeczał.

Dokument, którego pełna nazwa to „Koncepcja zagospodarowania lotniska Chopina — inwestycje przewidziane w Planie Generalnym 2021–2040”, i ma być związany z wstrzymaniem wydawania decyzji WZ w Warszawie udostępnił na swoim profilu w serwisie X Jarosław Hirny-Budka, radny gminy Michałowice. Plan uwzględnia projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego i przeniesienie tam ruchu lotniczego, ale wskazuje nadal rok 2027 - jako możliwy dla początku obsługi na nowym lotnisku. Dziś już wiemy, że to niemożliwe.- Przewidywany wzrost liczby obsługiwanych pasażerów w godzinie szczytowej może implikować potrzebę rozbudowy infrastruktury Lotniska Chopina. Jednak decyzje o realizacji inwestycji muszą być poprzedzone analizą funkcjonalno-ekonomiczną biorącą m.in. termin uruchomienia CPK - czytamy w dokumencie.

Zmiany na lotnisku, ale raczej bez rozbudowy

Co jeszcze tam znajdziemy? Kluczowe okazują się pojedyncze zdania:

  • "W perspektywie najbliższych lat planuje się głównie inwestycje związane z modernizacją istniejącej infrastruktury, dostosowujące ją do bieżących potrzeb",
  • "Nie przewiduje się działań związanych z rozbudową istniejących dróg startowych",
  • "W celu obsłużenia prognozowanej skali ruchu może wystąpić potrzeba rozbudowy niektórych elementów infrastruktury terminala" [dotyczy prognoz ruchu do 2027 roku - przyp. red].

Wiele zmian jest ograniczonych przez obecnie obowiązująca decyzję środowiskową dla lotniska. Jeszcze przed tekstem "Gazety Stołecznej" dotyczącym wstrzymania "wuzetek" przez niektóre dzielnice, interpelację w sprawie ewentualnej rozbudowy lotniska im. Fryderyka Chopina i Planu Generalnego złożyła posłanka Paulina Matysiak. Pyta Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej m.in. o to czy prowadzone są prace koncepcyjne lub projektowe dotyczące rozbudowy Lotniska Chopina, a jeżeli tak to na jakim są etapie? Ponadto zapytała czy prowadzone są prace lub analizy związane ze zmianą limitów środowiskowych określających maksymalne liczby operacji lotniczych dla Lotniska Chopina lub dla Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin? To zazwyczaj długi proces, który mógłby spowodować także zwiększenie hałasu w niektórych dzielnicach, a co za tym idzie, konieczność wypłaty odszkodowań mieszkańcom.

Posłanka poprosiła też o wskazanie czy trwają prace nad aktualizacją dokumentu z 2021 roku. Jak zauważa Paulina Matysiak kluczowe decyzje na temat przyszłości portów lotniczych w województwie mazowieckim, w tym budowy CPK, miały zostać podjęte po przeprowadzeniu zewnętrznych audytów CPK. Odpowiedź na interpelację jest udzielana w formie pisemnej nie później niż w terminie 21 dni od dnia otrzymania interpelacji, a zatem do połowy kwietnia powinniśmy uzyskać szerszy obraz tego, co dzieje się w sprawie planów dla Lotniska im. Fryderyka Chopina na Okęciu. Chyba nie ma jednak wątpliwości, że temat zamknęłaby dopiero decyzja rządu o wstrzymaniu lub kontynuowaniu projektu CPK i jednocześnie stanowisko czy jest to jednoznaczne z docelowym wygaszeniem głównego warszawskiego lotniska na Okęciu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto