Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Portugalskie Kino Niezależne w kinie Muranów

Anna Karczewska
Fot. Polskapresse
W dniach 10-11 listopada w kinie Muranów będziemy mogli zapoznać się z portugalskim kinem niezależnym. Ten projekt udało się zrealizować Instituto Camões i Ambasadzie Portugalii w Warszawie, we współpracy z kinem Muranów i festiwalem IndieLisboa.

Podczas dwóch dni z portugalskim kinem niezależnym zobaczymy trzy filmy dokumentalne i jeden fabularny: "Luzytańska iluzja", "Jose i Pilar", "Księga Godzin Douro" i "Nasz ukochany sierpień". Filmy te były nagradzane na wielu portugalskich i międzynarodowych festiwalach. Rui Pereira, dyrektor festiwalu IndieLisboa osobiście opowie o pokazywanej portugalskiej kinematografii. Natomiast po pokazie "Jose i Pilar" będzie możliwość spotkania i rozmowy z reżyserem tego filmu, Miguelem Gonçalvesem Mendesem.

W ostatnich latach dzieła portugalskich twórców zyskują coraz większe grono zwolenników, także w naszym kraju. Kojarzymy i - co istotne - cenimy zarówno filmy Manoela de Oliveira, jak i powieści José Saramago, laureata literackiej nagrody Nobla. Natomiast wspomniany dokument "José i Pilar" ma szansę znaleźć się wśród filmów nominowanych do Oskara w kategorii „najlepszy film obcojęzyczny”.

Czytaj także:Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego

"José i Pilar"

To film dokumentalny, którego reżyserami są Pedro Almodóvar oraz Fernando Meirelles. Premiera filmu odbyła się w Portugalii w 2010 roku i od tego momentu film zebrał wysokie oceny od krytyków i widowni. Za niecałe 3 miesiące dowiemy się, czy dokument trafi do szczęśliwej piątki obrazów nominowanych do Oskara.

Film opowiada o ostatnich latach życia Jose Saramago, laureata literackiej nagrody Nobla z 1988 r. oraz jego żony, hiszpańskiej dziennikarki i tłumaczki - Pilar del Río. Reżyser towarzyszy parze przez 4 lata. Rezultatem tych spotkań jest powstanie filmu trwającego około 125 min. Dzięki dokumentowi poznajemy prywatne życie noblisty. Ukazane są sceny spotkań z czytelnikami, jego podróże, a także pobyt w szpitalu. Narratorem jest sam pisarz, a fragmenty tworzonej powieści doskonale współgrają z pokazywanymi wydarzeniami z jego życia.

Kręta droga do Nobla Jose Saramago

Pisarz urodził się 16 listopada 1922 r. w Portugalii. Był dobrym uczniem, jednak rodziny nie było stać na opłacanie jego nauki. Mając 25 lat wydał swoją pierwszą powieść: "Ziemia grzechu". Międzynarodową sławę zdobył w wieku 60 lat, tłumacząc na język hiszpański powieści „Baltazar i Blimunda”. W 1998r. jako pierwszy Portugalczyk został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Doceniono jego twórczość za walory artystyczne i humanistyczne oraz za przypowieści, które „ożywiane przez wyobraźnię, współczucie i ironię, umożliwiają zrozumienie nieuchwytnej rzeczywistości”.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto