Pozytywna pauza czyli jak żyć dobrze z menopauzą

Akcja specjalna Światowy Dzień Menopauzy

Obchodzony 18 października Światowy Dzień Menopauzy ma zwrócić uwagę na zjawisko przekwitania u kobiet oraz sposoby radzenia sobie z jej objawami i leczeniem. Jak wynika z badań, ponad 90 proc. Polek nie potrafi prawidłowo wskazać definicji menopauzy. Dlatego Warszawa zwraca uwagę na świadomość kobiet związaną m.in. z opieką zdrowotną w okresie menopauzalnym.

Menopauza to ważny etap w życiu wielu kobiet. Standardowo mówiło się, że menopauza występuje między 45. a 55. rokiem życia. To czas, kiedy organizm kobiety przechodzi przez stopniowe zmiany hormonalne, co może prowadzić do różnorodnych objawów, takich jak uderzenia gorąca, zmiany nastroju czy zaburzenia snu.

Anna Auksel-Sekutowicz, radna m.st. Warszawy zwraca uwagę, że 70 proc. kobiet przed meno-pauzą ma problemy z określeniem swojego stanu wiedzy na ten temat lub określa go jako zły.

– Głównym źródłem informacji na temat menopauzy powinni być lekarze specjaliści. Dodam, że niemal połowa życia kobiety, nawet blisko 30-40 lat, to okres po menopauzie, dlatego warto odpowiednio zadbać o swoje zdrowie i komfort psychiczny. Cieszę się, że tutaj jesteśmy dzisiaj. Dokładnie rok temu, podczas Światowego Dnia Menopauzy, zapowiedziałam, że chciałbym i będę pracowała nad powstaniem ogólnopolskiego programu wspierającego kobiety w trakcie transformacji menopauzalnej. Było to moim marzeniem, a dziś udało się je spełnić. Nie wstydźmy się mówić o menopauzie, bo to żaden powód do wstydu. - dodaje radna

Menopauza – kiedy się zaczyna i jakie są objawy?

Jak podkreśla Joanna Bonarek-Sztaba, lekarz ginekolog-położnik z warszawskiego Szpitala św. Rodziny, Polki wchodzą w wiek menopauzalny średnio w wieku 51 lat, ale zdarza się, że menopauza może rozpocząć się znacznie wcześniej, nawet przed 40 rokiem życia - wówczas mówimy o przedwczesnej menopauzie.

”Pierwsze objawy menopauzalne mogą się pojawić nawet 5-10 lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania. Wiele kobiet zaczyna je odczuwać już pomiędzy 40-45 rokiem życia. Ten okres nazywamy perimenopauzą” – dodaje specjalistka.

Menopauza a zdrowie psychiczne

Menopauza może wpływać na zdrowie psychiczne, prowadząc do zmian nastroju, wahania emocji i wzrostu uczucia lęku. Zmiany hormonalne, zwłaszcza spadek poziomu estrogenów, mogą wpływać na układ nerwowy. Ważne jest, aby kobiety zwracały uwagę na swoje zdrowie psychiczne podczas tego okresu. Wsparcie społeczne od rodziny i przyjaciół, a także otwarta komunikacja z lekarzem, może być kluczowe. Często terapia poznawczo-behawioralna lub terapia psychodynamiczna może pomóc w radzeniu sobie z emocjonalnymi aspektami menopauzy. Dbając o równowagę psychiczną i fizyczną, kobiety mogą poprawić jakość swojego życia w okresie menopauzy.

Brak wiedzy na temat okresu menopauzy, która jest naturalnym okresem w życiu każdej kobiety pokazuje, jak ważne jest budowanie świadomości społecznej i edukacja. Równie istotna jest również wiedza związana z opieką zdrowotną kobiet w okresie menopauzalnym. Dlatego rozpoczynamy kampanię edukacyjną i w tym celu, we współpracy ze specjalistami, przygotowujemy również broszurę informacyjną m.in. o pakiecie badań, które pomogą zdiagnozować menopauzę i są refundowane przez NFZ – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej polityki zdrowotnej. – Dla naszych miejskich przychodni opracujemy także kartę wywiadu medycznego, która ułatwi rozpoznanie menopauzy i przeprowadzimy szkolenia kadry medycznej, aby wspierać opiekę nad pacjentkami – dodaje wiceprezydentka.

Raport pt. „Menopauza bez tabu” dostępny jest na stronie: kulczykfounda-tion.org.pl/menopauza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto