Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Andrzej Głowacki: każdy czytelnik tworzy swą własną wersję książki

jarool1
jarool1
Ajinnada / Wikimedia Commons
Na pytania dotyczące nowej publikacji oraz zagadnień z zakresu książek interaktywnych odpowiada prof. Andrzej Głowacki w WSIiZ - autor książki Archetyptura czasu złożonej z QR kodów.

Czym jest Archetyptura?
Archetyptura czasu to pierwsza w Polsce książka zapisana przy użyciu graficznego języka QR-kodów, a zarazem pierwsza na świecie pozycja z dziedziny literatury, która zachęca odbiorcę do aktywnego uczestnictwa w doświadczeniu czytelniczym! Aby poznać treść czytelnik musi zeskanować kod przy pomocy specjalnej aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym (smartphonie lub tablecie).Jest to dość zaskakująca forma odbioru literatury. Tym bardziej, że skłania czytelników do aktywnego uczestnictwa w lekturze - zapisywania tekstów ukrytych w QR-kodach bezpośrednio na kartach książki wedle własnego pomysłu i przesyłania obrazów graficznych za pośrednictwem portalu facebook:
www.facebook.com/archetyptura
Nazywam ten proces „personalizacją tekstu". Dzięki niemu każdy czytelnik tworzy swą własną wersję książki.Książka jest w chwili obecnej dwupoziomowa, posiada dwie warstwy językowe polską i angielską, które są wymienne. System QR–kodów pozwala mi na ciągłą ingerencję w treść książki. Mogę zmieniać jej zawartość i ciągle uzupełniać. Ktoś kto „przeczyta" ją raz, za jakiś czas może znaleźć nowe treści.Jest to pierwsza aktywna książka, zmieniająca się wraz z czasem – Archetyptura czasu.
Czy książka jest kontynuacją wcześniejszych książek Pana Profesora i na jakiej płaszczyźnie odbywa się ta kontynuacja?
To druga część, nie używam słowa tom - pierwsza część to Archetyptura słowa. Archetyptura słowa czyli antybajki to pewnego rodzaju medytacja z pogranicza literatury pięknej, popularnonaukowej oraz sztuk plastycznych.
Dlaczego QR kody?
Archetyptura czasu składa się z kilkudziesięciu QR-kodów. Książka opatrzona jest wstępem wyjaśniającym graficzne inspiracje, które stały się przyczyną jej powstania (suprematyzm, obraz Malewicza „Czarny kwadrat na białym tle", czysta forma geometryczna).
Tak jak QR – kod jest czystą formą geometryczną, druga inspiracja to kierunek zwany neoplastycyzmem i hołd dla jego twórcy Piet Mondriana, to część książki kolorowa, pokazujące ogromne podobieństwa między kodami a sztuką Mondriana.
Książka jest interaktywna - na czym polega jej personalizacja?
Już wspomniałem, że książkę mogę zmieniać, uzupełniać. Ksiązka posiada dwie warstwy językowe niezależne treściowo. Po jakimś czasie dodam nowe przemyślenia i nowe wartości, dodam również spersonalizowane teksty nadsyłane przez czytelników. Ta książka nigdy nie będzie taka sama jak w dniu wydania, zacznie żyć swą własna aktywnością.
Czy spotkał się pan Profesor z podobnymi publikacjami?
Spotkałem różne książki można powiedzieć obiekty książkowe nie tylko napisane, ale także zaprojektowane wizualnie – są to takie dzieła światowej literatury jak: Śniadanie mistrzów czyli żegnaj czarny poniedziałku Kurta Vonneguta z ilustracjami Waldemara Świerzego czy Mały Ksiażę autorstwa Antoine de Saint-Exupéry'ego. Kolejną z książek, które straciłyby wiele ze swego przesłania, gdyby ująć im ich wizualność, jest książka Allana Fletchera pt. The art of looking sideways, co można przetłumaczyć jako: "sztuka patrzenia na bok", "w wielu kierunkach", "na zewnątrz". Można by wymieniać wiele, ale literatury pięknej opartej na kodach QR nie znam.
Dla kogo jest przeznaczona ta ksiązka? Czy tylko dla fascynatów sztuki?
Nie, to książka do przywłaszczenia przez każdego, kto lubi książki.
Czy jest to książka naukowa czy też "zwykły zjadacz chleba" może tą książkę zrozumieć i wzbogacić się wewnętrznie
To już tylko zależy od każdego – książka ma swą fraktalną ukrytą strukturę – można odkrywać i podróżować z nią i w niej. Czy naukowa? Jeśli ktoś nie zrozumie jakiegoś słowa może zechce poszukać w Wiki i dowie się więcej, ponieważ ja tylko bawię się słowami. Zderzam je jak fizycy neurony w Wielkim Zderzaczu Hadronów.
Co jest potrzebne do odczytania każdej ze stron książki?
Aby poznać treść książki czytelnik musi zeskanować kod przy pomocy specjalnej aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym (smartphonie lub tablecie).
Jakie są plany pana profesora dotyczące kolejnej książki?
Plany są proste modyfikować, zmieniać, tworzyć nowe aktywności dla nowego pokolenia, aby czytało. 

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto