MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Protest rolników w Warszawie. Paraliż centrum i starcia manifestujących z policją. Tak było na miejscu

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Protest rolników w Warszawie ruszył w środę, 6 marca. To już kolejna manifestacja. Organizatorzy spodziewają się ogromnej frekwencji - zapowiedziano udział nawet 150 tysięcy uczestników.
Protest rolników w Warszawie ruszył w środę, 6 marca. To już kolejna manifestacja. Organizatorzy spodziewają się ogromnej frekwencji - zapowiedziano udział nawet 150 tysięcy uczestników. Aleksy Witwicki
Protest rolników w Warszawie ruszył w środę, 6 marca. To już kolejna manifestacja. Organizatorzy spodziewają się ogromnej frekwencji - zapowiedziano udział nawet 150 tysięcy uczestników. Protestować będą nie tylko rolnicy, ale również górnicy, leśnicy i myśliwi. Utrudnienia nie tylko w Warszawie, ale także na drogach dojazdowych do stolicy.

[AKTUALIZACJA, 18.16]: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ocenił, że podczas protestów przed Sejmem doszło do zdarzeń haniebnych.

Nie wierzę, że zrobili to rolnicy, którzy rzeczywiście przyjechali tu protestować, ale do grupy protestujących rolników dołączyły się grupy prowokatorów, zamaskowanych osób. (...) Chuligani, a nie żadni protestujący rolnicy, tylko zwykli chuligani, którzy dzisiaj rzucali kostką brukową, zachowywali się w sposób skandaliczny, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności - podkreślił.

Protest rolników w Warszawie ruszył w środę, 6 marca. To już kolejna manifestacja. Organizatorzy spodziewają się ogromnej frekwencji - zapowiedziano udział nawet 150 tysięcy uczestników.

Protest rolników w Warszawie. Paraliż centrum i starcia mani...

18.00: Według szacunków ratusza w proteście uczestniczyło około 30 tysięcy osób. Miasto przygotuje dokumentację zniszczeń infrastruktury miejskiej i rozważa możliwość wystąpienia do organizatorów o pokrycie strat.

Nasze służby porządkowe oraz zakład remontów dróg jest w gotowości, aby po zakończeniu protestów przystąpić do sprzątania i naprawy. Będzie też wykonana dokumentacja zniszczeń infrastruktury miejskiej i jest możliwe że wystąpimy do organizatorów o pokrycie strat - przekazała w rozmowie z PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.

17.14: Pod Sejmem jest już spokojnie. Tłum protestujących się rozchodzi.

16.18: Posłanka PiS Katarzyna Sójka opublikowała na platformie X nagranie, na którym widać zatrzymanie jednego protestującego, spokojnie machającego flagą Polski, przez trzech policjantów.

Nagranie udostępnił były premier Mateusz Morawiecki, opatrując je podpisem: "Koalicja 13 grudnia. Nazwa zobowiązuje". Do wpisu odniósł się wiceszef MON Cezary Tomczyk, pisząc, że nagranie jest wyrwane z kontekstu.

Jest Pan byłym Premierem RP. Tutaj za pomocą polskiej flagi prowokatorzy wyrywają kostkę brukową, aby rzucać w policję. Proszę natychmiast przestać pisać i pokazywać wyrwane z kontekstu filmy, które są wykorzystywane prze rosyjską propagandę - napisał Tomczyk.

16.06: Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak napisał w mediach społecznościowych, że wydarzenia, do których doszło pod Sejmem, to nie był rolniczy protest, a prowokacja.

15.58:

Trwa zauważalny odpływ uczestników manifestacji sprzed siedziby Sejmu i z al. Ujazdowskich, co wiąże się ze zwiększonym natężeniem ruchu pieszych między innymi na dojściu do parkingu przy Torwarze (Agrykola, Myśliwiecka, Łazienkowska) - informuje stołeczna policja na platformie X.

15.50: - Wszystkie incydenty są rejestrowane i będą poddane analizie, a w przypadku stwierdzenia złamania prawa zostaną wyciągnięte konsekwencje - poinformowała kom. Małgorzata Wersocka, odnosząc się do starcia policji z protestującymi.

Obecnie nie wiadomo, jakie obrażenia odnieśli policjanci.

15.28: Policja opanowała sytuację pod Sejmem na ulicy Wiejskiej. Wcześniej funkcjonariusze informowali manifestujących, że zgromadzenie jest nielegalne i wzywali uczestników protestu do rozejścia się.

15.02: Protestujący rolnicy starli się z policją pod gmachem Sejmu. Jak przekazała stołeczna komenda, demonstranci rzucali w funkcjonariuszy kostką brukową. Natomiast służby użyły m.in. gazu łzawiącego. Na miejscu są również armatki wodne.

Protest rolników w Warszawie
Protest rolników w Warszawie ruszył w środę, 6 marcaPAP/Paweł Supernak

Kilku policjantów zostało rannych. Nie można jednak wykluczyć działania prowokatorów.

Część spośród protestujących osób próbowała przedostać się przez barierki zabezpieczające teren Sejmu. (...) Na obecną chwilę zatrzymano kilkanaście osób - czytamy na platformie X.

13:50: Coraz więcej osób gromadzi się przed gmachem Sejmu. Jak relacjonuje nasz fotoreporter, na ulicy co chwilę wybuchają petardy.

Protest rolników w Warszawie
Protest rolników w Warszawie ruszył w środę, 6 marca. To już kolejna manifestacja. Organizatorzy spodziewają się ogromnej frekwencji - zapowiedziano udział nawet 150 tysięcy uczestników.Aleksy Witwicki

13:00: Rolnicy zablokowali wjazd do Warszawy trasą S17 na wysokości węzła Wiązowna.

12:50: Policja ostrzega przed utrudnieniami w powiecie mińskim.

"W związku z protestem rolników zablokowane jest rondo przy DK92 i S17 w miejscowości Zakręt".

11:35: Utrudnienia w powiecie otwockim i wołomińskim.
Powiat otwocki: "Węzeł Wiązowna. Protestujący rolnicy blokują pasy wjazdowe na S-17 w kierunku do Warszawy. Nie można dojechać do stolicy wjazdem z ronda, do którego prowadzi ul. Lubelska" - ostrzega policja w mediach społecznościowych.

Powiat wołomiński: "W związku z protestem rolników zablokowana w obydwu kierunkach jest ulica Piłsudskiego w Markach (DW 629 pod trasą S8)" - czytamy.

11:05: Utrudnienia występują w powiecie warszawskim zachodnim.
"Protestujący rolnicy blokują DK 92 w obu kierunkach na wysokości miejscowości Mory oraz na trasie S8 (węzeł Mory), gdzie zablokowany został wjazd i zjazd z trasy na DK 92. Zalecamy korzystanie z tras alternatywnych" - radzi warszawska policja.

11:00: O godzinie 11 przed KPRM oficjalne rozpoczął się środowy protest rolników. Zgromadzeni odśpiewali hymn.

10.58: Protestujący zgromadzili się przed Kancelarią Premiera w Alejach Ujazdowskich, stamtąd przejdą następnie pod Sejm. Na miejsce protestu przywieźli holowany przez traktor czołg z bel słomy, odpalają świece dymne i petardy. Na miejscu jest też czołg Abrams wykonany ze słomy.

Protest rolników w Warszawie
Protest rolników w Warszawie ruszył w środę, 6 marca. To już kolejna manifestacja. Organizatorzy spodziewają się ogromnej frekwencji - zapowiedziano udział nawet 150 tysięcy uczestników.Aleksy Witwicki

10:45: Policja informuje o kolejnych utrudnieniach.

"Wstrzymany ruch pojazdów na ciągu ul. Belwederskiej i w al. Ujazdowskich (od skrzyżowania z Gagarina do ronda de Gaulle'a). Jadąc od Ursynowa na skrzyżowaniu z ul. Gagarina należy skręcić w prawo do ul. Czerniakowskiej" - czytamy.

Od końca stycznia w całej Polsce trwają protesty rolników. 27 lutego w Warszawie odbył się kilkudziesięciotysięczny przemarsz pod hasłem "Marsz Gwiaździsty", który zakończył się fiaskiem rozmów rolników z rządem. Manifestanci zapowiedzieli więc, że będą kontynuować swój protest. Na środę, 6 marca, zaplanowali strajk generalny.

Postulaty rolników to m.in. konieczność uproszczenia i ograniczenia wymogów Zielonego Ładu; ograniczenie napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz poprawa opłacalności produkcji rolnej.

Protest rolników w Warszawie
Protest rolników w Warszawie ruszył w środę, 6 marca. To już kolejna manifestacja. Organizatorzy spodziewają się ogromnej frekwencji - zapowiedziano udział nawet 150 tysięcy uczestników.Aleksy Witwicki

Policja ostrzega przed utrudnieniami

Utrudnienia rozpoczęły się już przed godz. 9.00 rano m.in. w okolicach ul. Belwederskiej i w al. Ujazdowskich, jak też przy ul. Wiejskiej, Pięknej i Górnośląskiej oraz Frascati.

Służby około godz. 10.00 zaalarmowały, że utrudnienia spore występują w powiecie legionowskim. Protestujący rolnicy zablokowali rondo w Zegrzu - chodzi o drogę krajową nr 61 z drogi wojewódzkiej 631.

"Na miejscu policjanci kierują ruchem. Zalecany jest objazd, który mundurowi wyznaczyli w miejscowości Borowa Góra, gdzie również znajdują się policyjne patrole" - czytamy.

Nie ma zgody na wjazd traktorami

Organizatorzy środowego strajku spodziewają się 150 tysięcy osób. W proteście wezmą udział rolnicy, przewoźnicy, górnicy, leśnicy, branża drzewna, myśliwi oraz pszczelarze. Pierwotnie rolnicy planowali wjechać ciągnikami do miasta, jednak nie ma na to zgody - decyzję odmowną wydał stołeczny ratusz, a mimo odwołania organizatorów podtrzymał ją sąd okręgowy. O zakazie wjazdu ciągników przypomniała też policja.

"Przypominamy, że na terenie miasta st. Warszawy umieszczone są znaki zakazu wjazdu ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Stołeczne ulice są oznaczone chociażby znakiem B-5 z tabliczką T-0" – podaje Komenda Stołeczna Policji.

Takie oznaczenia można znaleźć, m.in. w takich miejscach jak:

 • Okuniewska/1 Praskiego Pułku
 • Trakt Brzeski/Jana Pawła II
 • Patriotów/Bysławska
 • Walcownicza/Patriotów
 • Wał Miedzeszyński/Bysławska
 • Przyczółkowa/Waflowa
 • Puławska/Karczunkowska
 • Aleja Krakowska/S-2
 • Aleje Jerozolimskie/Ryżowa
 • Kasprzaka/Ordona
 • Wolska/Elekcyjna
 • S-8/Połczyńska
 • Górczewska/Lazurowa
 • Arkuszowa/Estrady
 • Pułkowa/Wóycickiego
 • Modlińska/Płochocińska
 • ul. Modlińska na wys. ul. Sprawnej

"W przypadku złamania tego zakazu należy spodziewać się kontroli drogowej, która może zakończyć się mandatem karnym. Ponadto zaznaczyć należy, że wykroczenia mogą dotyczyć także nieprawidłowego poruszania się w zorganizowanych kolumnach. Jeszcze poważniej wygląda sytuacja, gdy kierujący nie zatrzyma się do kontroli, co wiąże się m.in. z utratą uprawnień. Trzeba mieć świadomość, że wjazd ciągników do Warszawy mógłby sparaliżować pracę służb ratunkowych, ze szczególnym uwzględnieniem służb medycznych" – dodaje policja.

Miasto zachęca to korzystania z komunikacji miejskiej

Mimo obowiązującego zakazu poruszania się traktorów, służby i władze stolicy przewidują spore utrudnienia. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował do mieszkańców, by w środę korzystać z komunikacji miejskiej. Ratusz i policja uprzedzają, że mogą pojawić się utrudnienia w ruchu w związku ze zgłoszonymi manifestacjami.

Główny protest przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpocznie się o godz. 11.00, jednak pierwsze manifestacje ruszyły już około godz. 9.00.

Policja może zdecydować o zamknięciu Al. Ujazdowskich i okolicznych ulic w razie potrzeby. Autobusy kierowane będą na objazdy wówczas.

"W związku z planowanym protestem, w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa powołany zostanie sztab z udziałem m.in. Policji, Straży Miejskiej oraz przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego. Zespół będzie monitorował na bieżąco sytuację na ulicach podczas zgromadzenia. Ponadto w miejsca zgromadzeń zostaną skierowane zespoły obserwatorów do utrzymywania stałego kontaktu z organizatorami i czuwania nad zgodnym z prawem przebiegiem zgromadzeń" - poinformował ratusz.

Miasto wydało zakazy przeprowadzenia dwóch zgromadzeń, które miały polegać na zablokowaniu wjazdów do Warszawy na Trakcie Brzeskim i Wale Miedzeszyńskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto