Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ulicy Kruczej w Warszawie. ZDM odkrywa zabytkowy bruk. Miejsce to przejdzie całkowitą metamorfozę

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
Zarząd Dróg Miejskich ogłosił, że projektuje całkowitą metamorfozę ulicy Kruczej. Drogowcy wykopali właśnie odkrywki, aby sprawdzić stan bruku znajdującego się pod asfaltem. W planach jest wykorzystanie bruku w projekcie.

Ulica Krusza przechodzi przebudowę w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Jak zapowiadaliśmy, miasto zdecydowało, że zamiast szerokiej jezdni, pojawi się tam więcej zieleni i drzew oraz szeroka piesza aleja po środku, na wzór zachodnioeuropejskich ulic, takich jak La Rambla w Barcelonie lub Unter den Linden w Berlinie.

Ulica Krucza i przygotowanie do przebudowy

Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich, gruntowną przebudowę poprzedzają gruntowne przygotowania.

„Zaczęliśmy od szczegółowej analizy komunikacyjnej obejmującej pomiary natężenia ruchu oraz symulację dla całego obszaru. Dzięki temu wybraliśmy najlepszy wariant przebudowy i upewniliśmy się, że proponowane zmiany nie pogarszają warunków ruchu w centrum” – wskazali stołeczni drogowcy.

Obecnie przygotowywany jest projekt przebudowy. Odpowiada za niego firma Mertium Projekt, która równolegle zajmuje się również planowaniem nowego kształtu Alej Jerozolimskich.

„To skomplikowane i wielowątkowe projekty wymagające zasięgnięcia opinii wielu różnych podmiotów odpowiadających za poszczególne gałęzie rozwoju Warszawy” – wyjaśnił ZDM.

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił, że projektuje całkowitą metamorfozę ulicy Kruczej. Drogowcy wykopali właśnie odkrywki, aby sprawdzić stan bruku znajdującego się pod asfaltem.

Przebudowa ulicy Kruczej w Warszawie. ZDM odkrywa zabytkowy ...

Historia ulicy Kruczej w Warszawie

Jednak mimo że Krucza nie jest ujęta rejestrze ani ewidencji zabytków, ZDM oraz biuro projektowe ściśle współpracują też z konserwatorem zabytków.

Ulica Krucza w obecnej formie powstała w latach 50. jako główna oś nowej socrealistycznej dzielnicy centralnej. Przed II wojną światową arteria była brukowana. W czasie walk jej zabudowa została w dużym stopniu zniszczona. Natomiast w drugiej połowie lat 40-tych XX wieku zburzono wypalone kamienice. Za czasów Bolesława Bieruta ulica została dodatkowo poszerzona od strony wschodniej.

Jak przypomina ZDM, przedwojenny bruk zdemontowano i wykorzystano ponownie. Na archiwalnych zdjęciach z 1949 roku uchwycone zostały prace brukarskie, w tym układanie nawierzchni z kostki we wzór wachlarzowy.
Brukowana pierwotnie jezdnia asfaltem została pokryta dopiero w latach 70-tych.

„Za czasów PRL praktycznie nie uznawano opracowywania dla takich robót dokumentacji powykonawczej lub jest ona niekompletna i przez to mało wiarygodna. Regularnie utrudnia to prowadzenie jakichkolwiek większych prac w centralnych obszarach Warszawy, gdzie setki lat trudnej historii mieszają się ze sobą tuż pod powierzchnią jezdni. To zarówno resztki starych kamienic oraz historyczne nawierzchnie, jak i różnego rodzaju podziemne instalacje nieujęte na współczesnych planach” – przyznał Zarząd Dróg Miejskich.

Stara Warszawa na ulicy Kruczej. „Odkrycia są spodziewane”

Dlatego też Krucza jest jednym z wielu miejsc, gdzie można spodziewać się odkryć archeologicznych, w tym starego bruku o wartości zabytkowej. Tego typu inwestycje już na etapie prac budowlanych zawsze posiadają nadzór archeologów. Podobna sytuacja ma miejsce przy przebudowie placu Trzech Krzyży, ulicy Marszałkowskiej czy też budowie Placu Centralnego.

Odkrycia takie nie zaskakują, jednak sam fakt, że odkrycia są spodziewane nie rozwiązuje wszystkich potencjalnych problemów.

„Kluczowe jest: co konkretnie zachowało się do naszych czasów, gdzie się znajduje, w jakim jest stanie oraz jakie rekomendacje na temat ewentualnych znalezisk wystawią służby konserwatorskie” – czytamy.

Przebudowa ulicy Kruczej w Warszawie. ZDM odkrywa zabytkowy bruk
Zarząd Dróg Miejskich ogłosił, że projektuje całkowitą metamorfozę ulicy Kruczej. Drogowcy wykopali właśnie odkrywki, aby sprawdzić stan bruku znajdującego się pod asfaltem. ZDM
Przebudowa ulicy Kruczej w Warszawie. ZDM odkrywa zabytkowy bruk
Zarząd Dróg Miejskich ogłosił, że projektuje całkowitą metamorfozę ulicy Kruczej. Drogowcy wykopali właśnie odkrywki, aby sprawdzić stan bruku znajdującego się pod asfaltem. ZDM

„Bruk w stosunkowo dobrym stanie”

Na wniosek Stołecznego Konserwatora Zabytków ZDM przeprowadził w ostatnich dniach roboty odkrywkowe na jezdni ulicy Kruczej. W kilku wybranych punktach znajdujących się wzdłuż całej ulicy Kruczej asfalt został zdjęty w celu sprawdzenia co znajduje pod powierzchnią. W niektórych miejscach faktycznie tuż pod jezdnią znajduje się bruk, będący w stosunkowo dobrym stanie.

Prace odbyły się jedynie z wyłączeniem pojedynczych pasów na krótkich odcinkach. Jak podał ZDM, po udokumentowaniu znalezisk bruk jest ponownie przykrywany asfaltem.

Zgodnie z planem projekt przebudowy ulicy Kruczej powinien być gotowy na wiosnę przyszłego roku. Niewykluczone jest wkomponowanie w niego do pewnego stopnia oryginalnej brukowanej nawierzchni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto