Przedszkola otwarte krócej? Szykują się cięcia w warszawskiej oświacie. Pieniędzy może zabraknąć m.in. na podwyżki dla nauczycieli

Michał Skorupka
Michał Skorupka
Przedszkola otwarte krócej? Władze Warszawy szukają oszczędności
Przedszkola otwarte krócej? Władze Warszawy szukają oszczędności Łukasz Kaczanowski / Polska Press
Udostępnij:
W przyszłorocznym budżecie na miejską edukację zabraknie ponad 200 milionów złotych - informuje w rozmowie z naszym portalem Marzena Wojewódzka z wydziału prasowego Urzędu Miasta. Przedstawicielka stołecznego Ratusza wyjaśnia, że pieniędzy może nie starczyć m.in. na podwyżki dla nauczycieli czy dodatki motywacyjne. W związku z trudną sytuacją finansową, władze stolicy rozważają skrócenie czasu pracy przedszkoli z godziny 17:30 do 17:00. Szacunkowe oszczędności z tego tytułu mają wynieść nawet 17 milionów złotych w skali roku.

Władze Warszawy nie ukrywają, że stołeczna oświata boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Marzena Wojewódzka z wydziału prasowego Urzędu Miasta poinformowała w rozmowie z naszym portalem, że w przyszłorocznym budżecie na miejską edukację zabraknie ponad 200 milionów złotych.

Pieniędzy może zabraknąć na:

 • Program Zima/lato w mieście
 • Program "Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” (dofinansowanie biletów do kin, teatrów i innych instytucji)
 • Stypendia Prezydenta dla uzdolnionych uczniów
 • Podwyższone wynagrodzenia dla młodych nauczycieli
 • Podwyższone dodatki dyrektorskie (o 1000 zł)
 • Podwyższone dodatki za wychowawstwo w szkołach
 • Dodatki motywacyjne dla nauczycieli (obniżenie o połowę, tj. o 300 zł)

Warszawskie przedszkola otwarte krócej? Decyzja jeszcze nie zapadła

Przedstawicielka Ratusza poinformowała, że w związku z cięciami budżetowymi w stołecznej oświacie, rozważane jest skrócenie czasu pracy przedszkoli z godziny 17:30 do godziny 17:00. - Szacunkowe oszczędności z tego tytułu to 17 milionów złotych - mówi w rozmowie z naszym portalem Marzena Wojewódzka.

Zaznaczamy jednak, że nie zapadła żadna decyzja dotycząca cięć w miejskiej oświacie. Analizowane są różne warianty ograniczenia wydatków bieżących, aby znaleźć brakujące fundusze - mówi przedstawicielka stołecznego Ratusza.

Co z podwyżkami dla nauczycieli w Warszawie? Wiemy, ile zarabiają

Marzena Wojewódzka z wydziału prasowego Urzędu Miasta informuje, że w 2021 roku nie są planowane zmiany w zakresie miejskiego regulaminu wynagradzania nauczycieli.

Należy zaznaczyć, że wdrożone podwyżki w latach ubiegłych nie miały charakteru jednorocznego, lecz dotyczą także lat kolejnych. W zakresie podwyżek dla nauczycieli kluczowe decyzje należą do MEiN, które pracuje obecnie nad nowym systemem wynagradzania kadry pedagogicznej - mówi Marzena Wojewódzka.

Przedstawicielka stołecznego Ratusza poinformowała w rozmowie z naszym portalem, że przeciętne wynagrodzenie nauczycieli w placówkach oświatowych w 2021 roku (bez nagród jubileuszowych i odpraw) wynosi:

 • Nauczyciel stażysta - 4 492 zł brutto
 • Nauczyciel kontraktowy - 5 236 zł brutto
 • Nauczyciel mianowany - 5 820 zł brutto
 • Nauczyciel dyplomowany - 7 375 zł brutto

Jeśli chodzi o wysokość zarobków nauczycieli w Warszawie to od lat są one najwyższe w Polsce - samorząd finansuje również dodatki motywacyjne dla nich: na jeden etat przypada 600 zł. Co ważne wszyscy stołeczni nauczyciele mogą korzystać m.in. z bezpłatnych szkoleń, warsztatów, które oferuje nasza samorządowa placówka doskonalenia zawodowego (Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń) - to ewenement na skalę Polski - dodaje Marzena Wojewódzka w rozmowie z naszym portalem.

Przedstawicielka Ratusza przypomniała, że aby zachęcić młodych ludzi do pracy w warszawskich placówkach oświatowych:

 • od 1 września 2018 r. roku podwyższono o 1000 zł dodatki dla dyrektorów szkół oraz wychowawców (do kwoty 380 zł) - koszt roczny 31 mln zł
 • od 1 stycznia 2019 r. wprowadzono podwyżkę dla nauczycieli stażystów (250 zł) i kontraktowych (270 zł) - koszt roczny 37 mln zł
 • od 1 września 2019 r. wprowadzono podwyżkę dodatków funkcyjnych dla opiekunów oddziałów przedszkolnych średnio o 60 zł - koszt roczny 5 mln zł
 • od 1 grudnia 2019 r. wprowadzono podwyżkę 200 zł dla pracowników administracji i obsługi (13 tys. etatów) - koszt roczny 38 mln zł.

Warszawa znacznie zwiększyła nakłady na oświatę traktując tę sferę jako priorytetową. Obecnie jest to największa pozycja budżetowa miasta, a wydatki bieżące na edukację wynoszą ponad 5 mld zł. W ostatnich latach bieżące wydatki na stołeczną oświatę wzrosły lawinowo (w 2014 r. wydatki na edukację wynosiły ponad 2,7 mld zł - obecnie jest to ponad 5 mld zł, więc jest to niemal dwukrotny wzrost) i tym samym nastąpił skokowy wzrost luki pomiędzy kwotą subwencji a wydatkami bieżącymi na oświatę - wyjaśnia przedstawicielka Ratusza.

Ratusz: skutki rządowej "deformy" oświaty

Marzena Wojewódzka mówi w rozmowie z naszym portalem, że "stolica nadal boryka się ze skutkami rządowej deformy oświaty". - Wydatki z tego powodu dla warszawskiego samorządu wynoszą kolejne niemal 80 mln zł. Warszawa wydała na dostosowanie szkół do zmian oświatowych (likwidacja gimnazjów) 60 mln zł (środki z MEiN 3,5 mln zł) - dodaje.

Przedstawicielka Ratusza informuje, że problemy finansowe w stołecznej oświacie to efekt m.in. wprowadzenia w życie rządowego programu "Polski ład".

Aktualnie Warszawa oraz inne jednostki samorządu terytorialnego, stoi przed bardzo trudnym wzywaniem jakim będą skutki finansowe wprowadzenia "Polskiego Ładu”, który zahamuje rozwój samorządów i obciąży je ogromnymi kosztami. Tylko w 2022 r. Warszawa stracić ma 1.5 mld według jednych szacunków lub ponad 1,2 mld zł według drugich szacunków! Z tego powodu, a także w związku z m.in. zapowiadanymi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmianami w wynagrodzeniach nauczycieli oraz podniesieniem płacy minimalnej (dodatkowy wydatek 27 mln zł w oświacie w 2022 r.), w przyszłorocznym budżecie na miejską edukację zabranie ponad 200 mln zł - mówi Marzena Wojewódzka z wydziału prasowego Urzędu Miasta.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ewa
Gdzie takie zarobki. Nauczyciel stażysta 2500-3000 bez dodatków żadnych plus 8h pracy więc troszkę pokolorowane te dane.
Dodaj ogłoszenie