Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemijanie

Redakcja
Kruszynka
Krótka historia dzieła rąk ludzkich.

Od rana mam „głupie" myśli. A zaczęło się od tego, że przy drzwiach na taras zauważyłem, że woda, skraplająca się na szybach spływała przez te „kilka" lat na podłogę i będę musiał wymienić jedną deskę. Jej czas przeminął.No i poszło... Skąd przyszło mi na myśl siedem cudów świata antycznego? Zacząłem się zastanawiać – ile jeszcze z nich zostało, co widziałem, a co jeszcze przede mną. Okazało się, że tak specjalnie dużo do zwiedzania nie ma!
1. Piramida Cheopsa – stoi. Płyty „glazury" zostały tylko na wierzchołku, ale ona jest;2. Wiszące ogrody Semiramidy – ruiny pałacu Nabuchodonozora II przykrył piasek pustyni, a wraz z nimi cały system studni i kanałów, służących do nawadniania roślin;3. Posąg Zeusa w Olimpii – dzieło Fidiasza. Zniszczone w czasie pożaru świątyni w V w.n.e.4. Świątynia Artemidy znana jako Artemizjon w Efezie (obecnie Turcja Egejska) – oryginał zniszczony               ( spalony) przez chcącego trafić na karty historii szewca Herostratesa. Odbudowana dzięki Aleksandrowi Wielkiemu w latach 334 – 260 p.n.e. Kompletnie zniszczona w czasie najazdu Gotów w IV w. n.e. W miejscu, gdzie stała, dziś walają się złomy marmuru i spacerują gęsi.5. Grób Mauzolosa – króla miasta Halikarnas. Postawił sobie cudowny grobowiec, który przetrwał zniszczenie przez Aleksandra Wielkiego miasta i dotrwał do XII w. n.e. Zniszczyło go trzęsienie ziemi. Kamienie ze zniszczonego grobowca krzyżowcy wykorzystali później do budowy fortyfikacji.6. Kolos rodyjski – posąg Heliosa (boga słońca), który podobno stał w rozkroku nad wejściem po portu na Rodos. Stopy tkwiły na podestach, służących jednocześnie za główki falochronu. Do jego zbudowania zużyto około 13 ton brązu. On też został zniszczony przez trzęsienie ziemi na przełomie 227-226 r. p.n.e. Arabowie, którzy chyba w V w. n.e. zdobyli Rodos, zniszczony posąg sprzedali wędrownemu kupcowi na złom ( a to był już VII w.).7. Latarnia morska w Aleksandrii – pierwsza taka latarnia w świecie. Zbudowana w 280-279 r. p.n.e. W II w. n.e. runęła górna jej część. W IX w. część dolna została adaptowana na meczet. Jej los dopełnił się w 1375 r. – trzęsienie ziemi zostawia tylko kamienie. Ale że były obrobione, już 105 lat później wykorzystano je do budowy fortu.
I tyle historii. Oprócz piramidy resztę pooglądać można na kartach encyklopedii (rekonstrukcja latarni jest gdzieś w Chinach).
Na pocieszenie – na miejsce zrujnowanego starego zawsze pojawi się nowe (choćby gęsi).U mnie pojawi się nowa deska w podłodze.
Manro 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto